فضاپیمایی که از گرمای بسیار زیاد جان سالم به در می برد

خرید بک لینک: یک مهندس هوافضا ˮدانشگاه رایسˮ یک فضاپیما به نام ˮکپسول ویودرایورˮ (capsule waverider) طراحی نموده است که به هنگام عبور از آتش هیچ آسیبی به ساختار آن وارد نمی گردد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این فضاپیما ۱۰ برابر سریع تر از هواپیماهای معمولی است. با چنین سرعتی، هوای موجود در اطراف هواپیما به شکلی عمل می کند که اساساً با نحوه گردش هوا در اطراف هواپیمای معمولی متفاوت می باشد.
“پاتریک رودی” (Patrick Rodi) استاد گروه مهندسی مکانیک دانشگاه رایس و طراح این فضاپیما اظهار داشت: هنگامی که یک جریان فراصوت دارید، امواج شوک ایجاد می کنید. بعنوان یک طراح، می توانید شکل آن هندسه را طوری انتخاب کنید که موج شوک درست در لبه فضاپیما باشد.
موج شوک (Shock wave) یک اغتشاش پیش رونده است. موج شوک هنگامی به وجود می آید که یک موج در یک محیط مایع، گاز یا پلاسما (به صورت کلی در یک محیط سیال) با سرعتی سریع تر از سرعت صوت حرکت می کند. امواج شوک همانند یک موج عادی با خود انرژی حمل می کنند و می توانند در یک محیط انتشار یابند. از مشخصه های این نوع موج می توان به تغییر ناگهانی و ناپیوسته در فشار، دما، و چگالی محیط اشاره نمود.

رودی اضافه کرد: طراحی ویو رایدر موجب می شود که هوای پر فشار از بین نرود. شما در حال صرف انرژی برای فشرده سازی هوا هستید و الان از هوای پر فشار در حد امکان استفاده می کنید. شما آن نیروی برا را گم نمی کنید. شما با شکل دادن هندسه، موج آنرا ضبط می کنید. نسبت نیروی برا به نیروی پسا بالا است و هنگامی که این فضاپیما برای نخستین بار وارد جو می شود، بسیار به فضای عمیق می رود و داغ می شود. در آن لحظه فشار زیاد و گرمای زیادی وجود دارد اما این فضاپیما در مقابل گرمای بسیار زیاد هم مقاوم است.
از یک طرف طراحی ظاهری فضاپیما ویورایدر به شکلی است که یادآور فضاپیماهای معمولی است و از سویی دیگر، یک فضاپیما پیشرفته بال مانند است.
قرار بود رودی از طراحی این فضاپیما ماه گذشته در مونترال در انستیتو آمریکایی هوانوردی و فضانوردی(AAIA) و کنفرانس سیستم ها و فناوری های فراصوت رونمایی کند که این برنامه به سبب شیوع ویروس کرونا کنسل شد.

منبع:

دسته‌ها