با تصویب قانونی جدید در اتحادیه اروپا؛ قربانیان هوش مصنوعی می توانند در اروپا شکایت کنند

به گزارش خرید بک لینک، بر مبنای قانونی تازه در اتحادیه اروپا، افراد و شرکت هایی که به دلیل عملکرد پهپادها، ربات ها و سایر محصولات یا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی صدمه می بینند، برای دریافت غرامت راحتتر شکایت می کنند.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از رویترز، دستورالعمل مسئولیت هوش مصنوعی که کمیسیون اروپا امروز چهارشنبه نهایی شدن آنرا اعلام خواهد کرد، با هدف رسیدگی به گسترش روز افزون محصولات و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی تنظیم شده و مکمل قوانین ملی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا است.
در پیش نویس این قانون تصریح شده قربانیان صدمه های ناشی از کاربرد نامناسب پهپاد و سیستم های هوش مصنوعی می توانند برای جبران خسارت وارده به جان، مال، سلامت و حریم خصوصی خود به علت کوتاهی یک عرضه دهنده، توسعه دهنده یا کاربر فناوری هوش مصنوعی یا حتی تبعیض در فرایند استخدام با استفاده از هوش مصنوعی شکایت کنند.
این قانون به دنبال کاهش هزینه اثبات صدمه ناشی از استفاده از هوش مصنوعی توسط قربانیان است، به این مفهوم که قربانیان فقط باید نشان دهند که عدم رعایت برخی الزامات توسط سازنده یا کاربر سبب صدمه شده است و سپس این مورد را در شکایت خود به فناوری هوش مصنوعی مرتبط کنند.
بر اساس «حق دسترسی به شواهد»، قربانیان می توانند از دادگاه بخواهند به شرکت ها و تأمین کنندگان این فناوری دستور دهد اطلاعاتی در رابطه با سیستم های هوش مصنوعی پرخطر ارائه نمایند تا بتوانند فرد مسئول را شناسایی کنند و متوجه شوند که چه اشتباهی رخ داده است.
مدیر اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه دستورالعمل مسئولیت محصولات را هم به روز خواهد نمود که محدوده مسئولیت تولیدکنندگان را در برابر محصولات معیوب برپایه فناوری هوشمند شامل انواع ماشین آلات و داروها و غیره مشخص می کند.

منبع:

دسته‌ها