اینسایت نخستین صدای برخورد شهاب سنگ به مریخ را شنید

خرید بک لینک: کاوشگر مریخی اینسایت ناسا امواج لرزه ای به وجود آمده توسط چهار سنگ فضایی که در سالهای 2020 و 2021 به مریخ برخورد کرده بودند را شناسایی کرده است.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این موارد نه فقط نخستین برخوردهای شناسایی شده توسط لرزه سنج این کاوشگر از زمان فرود بر مریخ در سال ۲۰۱۸ بوده اند، بلکه نشان دهنده نخستین شناسایی امواج لرزه ای و صوتی ناشی از برخورد شهاب سنگ به سیاره سرخ هستند. این پیشرفت، راه های جدیدی برای مطالعه پوسته، گوشته و هسته مریخ در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

یک مطالعه جدید که در مجله “Nature Geoscience” انتشار یافته است و “اینگرید داوبار”، استادیار زمین، علوم زیست محیطی و سیاره ای از دانشگاه براون از نویسندگان آنست، جزییات این برخوردها که در فاصله بین ۵۳ تا ۱۸۰ مایل از محل قرار گیری اینسایت به مریخ برخورد کرده اند را نشان میدهد.

اینسایت در منطقه ای از مریخ به نام ناحیه “هامونه الیسیوم”(Elysium Planitia) قرار دارد.

داوبار با اشاره به این برخوردها می گوید: بسیار هیجان انگیز بود. تصاویر مورد علاقه من تصاویر خود دهانه ها هستند. بعد از سه سال انتظار برای برخورد، آن دهانه ها زیبا به نظر می رسیدند.

از میان چهار شهاب سنگ تایید شده، که اصطلاحی است که برای سنگ های فضایی پیش از برخورد با زمین استفاده می شود، نخستین شهاب سنگی که پژوهشگران پیدا کرده اند، جالب ترین ورود را داشت. این شهاب سنگ در تاریخ پنجم سپتامبر سال ۲۰۲۱ وارد جو مریخ شد و حداقل به سه قطعه تقسیم شد که هر کدام دهانه هایی را از خود بر جای گذاشتند.

هنگامی که مدارگرد شناسایی مریخ ناسا بر فراز محل احتمالی این برخورد پرواز کرد تا آنرا تایید کند، از دوربین سیاه و سفید خود برای نشان دادن سه نقطه تاریک روی سطح مریخ استفاده نمود. بعد از تعیین مکان این نقاط، پژوهشگران دوربین”آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا” (HiRISE) را برای ثبت تصویر از نمای نزدیک و رنگی از دهانه ها به کار گرفتند و علاوه بر آن صدای این برخوردها موجود است.

منبع:

دسته‌ها