رئیس سازمان فضایی خبرداد: افت سرمایه گذاری در زمینه پرتاب ماهواره در چندسال اخیر

به گزارش خرید بک لینک رییس سازمان فضایی اظهار داشت: در چند سال قبل مقداری پروسه پرتاب ماهواره با افت سرمایه گذاری دولتی مواجه بوده و یک عقب افتادگی دراین زمینه داریم.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر، حسن سالاریه امروز در حاشیه نخستین همایش سراسری کیوبست و گردهمایی تیم های شرکت کننده در مسابقات ماهواره مکعبی در پاسخ به سوالی درباره برنامه سازمان فضایی در افق ۱۴۰۴ توضیح داد و اظهار داشت: سازمان فضایی در ۴ سالی که پیش رو دارد چند مدل برنامه را پیگیری می کند؛ یکی بحث اتمام پروژه هایی است که از سالهای قبل ناتمام باقی مانده و باید هرچه سریع تکمیل شود.
سالاریه اضافه کرد: هم اکنون حدود ۶ ماهواره در سطح پرتاب داریم که شامل ماهواره های سنجشی و مخابراتی با دقت های مختلف می شود و ان شاءالله ظرف امسال و سال آینده تکمیل و یا پرتاب می شوند.
رئیس سازمان فضایی ضمن اشاره به این که یکی از با اهمیت ترین برنامه هایی که دنبال می نماییم، بحث تقویت بخش خصوصی است، افزود: برنامه فضایی کشور در افق ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰ تقریباً نهایی و برنامه جدیدی تدوین شده و برنامه های گذشته نیز مورد بازبینی قرار گرفته است؛ سهم عمده ای را در این برنامه ها برای حضور بخش خصوصی در زمینه ساخت انواع ماهواره و ارائه سرویس ها و خدماتی که بوسیله ماهواره های سنجشی صورت می گیرد، در نظر گرفته ایم.
وی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص این که حضور شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد دانشگاهی در عرصه فضایی در چند سال قبل را چگونه ارزیابی می کنید، اظهار داشت: در زمینه راندمان و بهره برداری از ماهواره و تصاویری که ماهواره های سنجشی در اختیار قرار می دهند، یک رشد آرامی داشتیم و به هر حال شرکت هایی شکل گرفتند و آرام آرام حاکمیت و تا حدی بخش های تجاری به اهمیت این قضیه پی می برند.
سالاریه با اشاره به این که این رشد روند کندی دارد و باید سرعت رشد را افزایش دهیم، اشاره کرد: به هر حال حضور شتاب دهنده ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها در این مساله خیلی می تواند کمک کند؛ چونکه ریسک سرمایه گذاری در این عرصه ها پایین بوده و بیشتر دانش محور است اما در حوزه طراحی ساخت ماهواره و تجهیزات و المان های ماهواره ای نیاز به سرمایه گذاری بیشتری داریم.
وی با اشاره به افت سرمایه گذاری در حوزه پرتاب ماهواره در چند سال قبل اظهار داشت: در چند سال قبل مقداری پروسه پرتاب ماهواره با افت سرمایه گذاری دولتی مواجه بوده و یک عقب افتادگی دراین زمینه داریم که کاملاً حس می شود که باید جبران کرد. تمام تلاش ما این است که در چند سال آینده و در افق ۱۴۰۴ در زمینه فناوری های سخت، ساخت ماهواره و ساخت المان های در رابطه با ماهواره، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها هرچه سریع تر فعال شوند.

منبع:

دسته‌ها