هیچ اثری از حیات در زهره نیست!

به گزارش خرید بک لینک محققان می گویند، رفتار عجیب گوگرد در جو سیاره زهره را نمی توان به حیات فرازمینی ربط داد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این باور قدیمی در خصوص این که امکان دارد حیات فرازمینی در ابرهای موجود در سیاره زهره وجود داشته باشد، بوسیله ی یک مطالعه جدید رد شده است. این مطالعه ادعا می کند رفتار غیر عادی گوگرد در جو زهره را نمی توان به صورت شکلی از حیات فرازمینی توضیح داد.
انتظار می رود وجود هر گونه شکل از حیات که به صورت کافی در جایی وجود دارد، رد پای شیمیایی خویش را در جو آن سیاره به جا بگذارد، چونکه هر موجودی، چیزی را بعنوان غذا مصرف می کند و زباله بر جا می گذارد.
اما دانشمندان دانشگاه “کمبریج” بعد از استفاده از تلفیقی از بیوشیمی و شیمیِ اتمسفر برای آزمایش فرضیه “وجود حیات در ابرهای زهره”، هیچ شواهدی در این مورد پیدا نکردند.
ستاره شناسان چند دهه است که حدس می زدند وجود گوگرد در ابرهای دومین سیاره نزدیک به خورشید امکان دارد بتواند نشان دهنده حیات باشد و بعنوان یک منبع غذایی بالقوه عمل کند.
با این وجود، محققان می گویند که حیات فرازمینی نمی تواند توضیحی برای وجود گوگرد در جو زهره باشد.
“شان جردن” نویسنده اصلی این مطالعه از مؤسسه نجوم کمبریج می گوید: ما می خواستیم حیات، یک توضیح بالقوه باشد، اما وقتی مدلها را اجرا کردیم، توضیح مناسبی به نظر نمی رسید.
مدلهای محققان خصوصیت خاصی از جو متراکم را که در ارتباط با فراوانی گوگرد دی اکسید(SO2) بود، در بر می گرفت.
دانشمندان می گویند، در زهره که درخشان ترین جرم طبیعی در آسمان شب زمین بعد از ماه است، سطوح بالایی از SO2 در پایین ابرها وجود دارد، اما به نحوی در ارتفاعات بالاتر از جو مکیده می شود.
روی سیاره زمین، اغلب کربن دی اکسید موجود در جو از انتشارات آتشفشانی ناشی می شود.
دکتر “الیور شورتل” از دپارتمان علوم زمین و مؤسسه نجوم کمبریج و یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: اگر حیات در زهره وجود داشته باشد، باید بر شیمی اتمسفر آن تاثیر بگذارد. آیا حیات می تواند دلیلی باشد که سطح SO2 در زهره به این اندازه کاهش می یابد؟
محققان از تلفیقی از مدلهای جوی و بیوشیمیایی برای مطالعه واکنش های شیمیایی مورد انتظار با عنایت به منابع شناخته شده انرژی شیمیایی در جو زهره استفاده کردند. این مدلها لیستی از واکنش های متابولیکی را شامل می شد که اشکال حیات برای به دست آوردن «غذا» و محصولات جانبی زائد انجام می دهند.
دانشمندان این مدل را اجرا کردند تا ببینند آیا کاهش سطح SO2 را میتوان با این واکنش های متابولیکی توضیح داد. در نهایت آنها دریافتند که این واکنش ها می تواند به کاهش سطح SO2 منجر شود، اما تنها با تولید مولکول های دیگر در مقادیر بسیار زیاد که دیده نمی شوند.
این نتایج، بدون این که درک ما از نحوه عملکرد واکنش های شیمیایی در جو سیاره ای زهره را از بین ببرد، محدودیت سختی را برای تعیین وجود حیات در سیاره زهره تعیین می کند.
“جردن” اظهار داشت: ما به “غذای” مبتنی بر گوگرد موجود در جو زهره نگاه کردیم، این ماده ای نیست که شما یا من بخواهیم بخوریم، اما منبع اصلی انرژی موجود در زهره است. اگر این غذا توسط شکلی از حیات در زهره مصرف شود، باید شاهد شواهدی از آن از راه گم شدن و حصول مواد شیمیایی خاص در جو آن باشیم.
وی ادامه داد: اگر حیات مسئول سطوح SO2 است که در زهره می بینیم، همه چیزهایی را که در مورد شیمی اتمسفر زهره می دانیم هم نقض می کرد. اما اگر حیات مسئول آنچه در زهره می بینیم نیست، باز هم مساله ای وجود دارد که باید حل شود، چون که شیمیِ عجیب و غریبِ زیادی جهت بررسی و پیگیری وجود دارد.
باآنکه هیچ مدرکی در خصوص پنهان شدن حیات گوگردخوار در ابرهای زهره وجود ندارد، اما محققان می گویند روش آنها برای تحلیل و بررسی نشانه های جوی، زمانی پرارزش خواهد بود که تلسکوپ فضایی “جیمز وب” ناسا آغاز به ثبت و ضبط تصاویر دیگری از سیارات کند که تا اواخر سالجاری ممکن خواهد شد.
بعضی از مولکول های گوگرد در مطالعه کنونی به سادگی با تلسکوپ فضایی “جیمز وب” قابل مشاهده هستند، ازاین رو شناخت بیشتر در مورد رفتار شیمیایی سیاره همسایه ما می تواند به دانشمندان در کشف سیارات مشابه در سرتاسر کهکشان کمک نماید.
دکتر “شورتل” اظهار داشت: برای درک این که چرا بعضی از سیارات زنده هستند، باید بدانیم چرا سیارات دیگر مرده اند. اگر حیات به نحوی بتواند به ابرهای زهره نفوذ کند، نحوه جستجوی ما برای نشانه های شیمیایی حیات در سیارات دیگر هم کاملاً تغییر می کند.
محققان می گویند، حتی اگر زهره عاری از حیات باشد، نتایج این مطالعه می تواند برای مطالعه جو سیارات مشابه در سرتاسر کهکشان و کشف نهایی حیات در خارج از منظومه شمسی مفید باشد.
دکتر “پل ریمر” از دپارتمان علوم زمین و لابراتوار کاوندیش(Cavendish) کمبریج و همینطور یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: ما در دو سال قبل کوشیده ایم تا شیمیِ عجیب گوگردی را که در ابرهای زهره می بینیم، توضیح دهیم. مشاهده شیمی عجیب و غریب خیلی خوب است، ازاین رو ما درحال مطالعه بوده ایم که آیا راهی برای توضیح حیات برای آنچه می بینیم وجود دارد یا خیر.
وی ادامه داد: حتی اگر زهره مرده باشد، این امکان وجود دارد که سیارات شبیه به زهره در منظومه های دیگر میزبان حیات باشند و ما می توانیم آنچه را که در این مورد آموخته ایم، در سامانه های فراخورشیدی به کار ببریم. این تازه شروع کار است.
این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها