تماشای تلویزیون احتمال مبتلاشدن به اوتیسم را در پسران می افزاید

خرید بک لینک: بر طبق یک مطالعه، پسر بچه هایی که دست کم دو ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون می کنند سه برابر بیشتر در معرض مبتلاشدن به اوتیسم قرار دارند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان ژاپنی ارتباط میان زمان تماشای تلویزیون ۸۴ هزار کودک یک ساله را با میزان ابتلای آنها به اوتیسم در سه سالگی مورد بررسی قرار دادند.
میزان مبتلاشدن به اوتیسم در میان پسرانی که به مدت دو تا چهار ساعت در روز در معرض صفحه نمایش ها بودند ۳.۵ برابر بیشتر از پسرانی بود که اصلا به صفحه نمایش ها نگاه نکرده بودند.
اگرچه هیچ ارتباط مشابهی در بین دختران یافت نشد.
متخصصان دانشگاه یاماناشی(Yamanashi) می گویند که یافته های آنها از محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش ها در بین کودکان حمایت می کند.
دانشمندان بطور دقیق نمی دانند که علت ایجاد اوتیسم چیست اما گاهی این بیماری از والدین به کودکان به ارث می رسد و علاوه بر آن تحقیقات نشان می دهد که این مساله در والدینی که سن بیشتری دارند و مادرانی که گرفتار اضافه وزن هستند و بیشتر از عوارض حاملگی رنج می برند شایع تر است.
از هر ۵۰ جوان یک نفر در این طیف قرار می گیرد.
کودکان مبتلا به اوتیسم در برقرار کردن ارتباط چشمی، درک احساسات دیگران و یا داشتن علاقه شدید به موضوعات خاص با مشکل مواجه می شوند. جوانان مبتلا به این عارضه نیز ممکنست برای درک اطلاعات نیازمند زمان بیشتری باشند یا کارهایی را دائما تکرار کنند.
مطالعه اخیر به کشف ارتباطی میان مدت زمان تماشای صفحه نمایش ها و خاصیت های ناشی از اوتیسم انجامیده است.
همه گیری کووید-۱۹ موجب ایجاد یک تغییر سریع در سبک زندگی افراد شده و این مساله زمان تماشای صفحات نمایش را در میان کودکان در سراسر جهان افزایش داده است.
محققان سوالاتی از والدین ۸۴ هزار کودک در مورد مدت زمانی که این کودکان در یک سالگی صرف تماشای تلویزیون کرده اند، پرسیدند.
سپس در یک پرسشنامه تکمیلی از آنها در مورد این که آیا فرزندشان بین سنین دو تا سه سالگی به اوتیسم مبتلا شده است، پرسیده شد.
از این میان، حدود ۳۳۰ کودک یعنی ۰.۴ درصد تا سن سه سالگی مبتلا به اوتیسم شناخته شده بودند که ۲۵۱ مورد از آنها پسر و ۷۹ مورد دختر بودند.
این یافته ها که در مجله ی JAMA Pediatrics به چاپ رسیده نشان میدهد که میزان ابتلای پسران به اوتیسم با افزایش مدت زمان استفاده از صفحه نمایش ها ارتباط مستقیم دارد.
کسانی که روزانه کمتر از ۶۰ دقیقه تلویزیون تماشا می کردند در مقایسه با کسانی که تماشا نمی کردند ۳۸ درصد احتمال ابتلای بیشتری به اوتیسم داشتند.
این درصد در بین پسرانی که تا دو ساعت در روز از نمایشگرها استفاده می کردند ۲.۱۶ درصد بیشتر بود و در گروهی که روزانه تا چهار ساعت به صفحه های نمایش خیره شده بودند ۳.۴۸ برابر بیشتر بود.
این موارد در بین دختران دیده نشد.
سازمان بهداشت جهانی قبل تر اعلام نموده که کودکان نباید در ۱۲ ماهه اول زندگی خود در معرض نمایشگرها قرار بگیرند. به رغم این سفارش ها از هر ۱۰ کودکی که در این مطالعه شرکت کردند ۹ کودک تا رسیدن به یک سالگی در معرض صفحه نمایش ها قرار گرفته بودند.
این تیم می گویند که مدت زمان استفاده از صفحه نمایش ها می تواند بر میزان مبتلاشدن به اوتیسم اثر بگذارد برای اینکه مشخص شده که امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از صفحه نمایش ها می تواند بر رفتار موش های آزمایشگاهی اثر بگذارد و مطالعات پیشین نشان میدهد که دستگاه های الکترونیکی مولکول هایی را تحریک می کنند که با علایم اوتیسم ارتباط دارد.
به گفته ی پژوهشگران، در دوران نوزادی و زمانی که رشد عصبی در حال انجام می باشد، عوامل محیطی مانند تحریک های عصبی بوسیله صفحه های نمایش می تواند بر رشد عصبی اثر بگذارد.
این تیم می گویند که عدم وجود ارتباط میان زمان تماشای صفحه نمایش ها و میزان اوتیسم در بین دختران می تواند نرخ بالای تشخیص این بیماری در بین پسران را توضیح دهد اما دانشمندان تاکنونی قادر به توضیح علت آن نبوده اند.

منبع:

دسته‌ها