ماهی های کمانگیر می توانند بشمارند!

به گزارش خرید بک لینک در آزمایش عجیبی که روی ماهی های کمانگیر انجام شد که با پاشیدن آب از دهانشان به حشراتی که در نزدیکی سطح آب پرواز می کنند یا روی یک گیاه نشسته اند، شکار می کنند، مشخص شد که این ماهی های عجیب توانایی شمردن دارند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه “ترنتو”(Trento) در ایتالیا به ماهی های کمانگیر که از پرتاب فواره های آب برای شکار طعمه استفاده می نمایند، آموزش دادند تا به یک صفحه نمایش تف کنند که در نتیجه مشخص شد که این ماهی ها می توانند بین اعداد تمایز قائل شوند.
مطالعات مختلف قبلی روی این ماهی ها استدلال کرده اند که مانند خیلی از پرندگان و پستانداران، ماهی ها هم امکان دارد بتوانند بشمارند و یک حس ذاتی از اعداد داشته باشند، اما این مورد تابحال ثابت نشده بود.
با این وجود، این آزمایش های جدید نشان داد که این ماهی ها به دسته های بزرگ تر می پیوندند و حداقل دارای حس اندازه هستند. بعنوان مثال، در این آزمایشات آنها نشان دادند که میان دو مجموعه از نقاط که شبیه به طعمه بودند، امکان دارد مجموعه ای را انتخاب کنند که نقاط بیشتری دارد، صرفا بر این اساس که منطقه بزرگ تری را پوشش می دهد.
ماهی کمانگیر(Toxotes) نام یک سرده از راسته سوف ماهی سانان است. این ماهی که بیشتر در مصب رودخانه ها یا در بین جنگل های مانگرو زندگی می کند، آب دهان خویش را به سمت حشراتی که در خارج از آب، روی گیاهان نشسته اند، شلیک و آنها را شکار می کند و می خورد. هدف گیری آنها به اندازه ای استادانه است که معمولا در این کار اشتباه نمی کنند. ماهی کمانگیر می تواند به حشرات یا جانورانی که تا ۳ متری بالای سطح آب نشسته اند، شلیک کند.
محققان با استفاده از نقاط با اندازه های مختلف و موقعیت های نسبی، عوامل مختلف را بررسی و ثابت کردند که این ماهی ها واقعاً می توانند شمارش انجام دهند.
“دیوید پوتریچ” نویسنده این مطالعه و متخصص قدرت شناختی حیوانات در “دانشگاه ترنتو” اظهار داشت: در مورد وجود حس عددی در ماهی ها، بحث وجود دارد، چون که گفته می شود جدا کردن اطلاعات عددی از تمام خصوصیات پیوسته دیگر به یک باره غیر ممکن است.
وی ادامه داد: آزمایش های گوناگونی تلاش کرده اند به این مورد رسیدگی کنند، اما معمولا به صورت کامل انجام نشده است. آنچه در مطالعه ما منحصر به فرد است این است که ما متغیرهای غیرعددی را به بهترین شکل ممکن کنترل کردیم.
دکتر “پوتریچ” و همکارانش در آزمایش های خود، ماهی کماندار نواری را در مخزن هایی در زیر یک صفحه نمایشگر قرار دادند که دو گروه از نقطه ها را نشان می داد. دوربینی که در زیر مخزن قرار داده شده بود، منظره ای از ماهی ها را ثبت می کرد که نشان می داد آنها کدام گروه از نقاط را برای تف کردن انتخاب می کنند.

محققان با نشان دادن دو مجموعه نقطه به ماهی ها که یکی دارای سه نقطه و دیگری دارای شش نقطه بود، موفق شد ماهی های کمانگیر را آموزش دهد تا به صورت مداوم یکی از گروه اعداد را انتخاب نماید.
برای اطمینان از این که عوامل دیگری مانند منطقه زیر پوشش نقطه ها بر تصمیم گیری ماهی ها تاثیر نمی گذارد، محققان نرم افزاری را توسعه دادند که به صورت تصادفی اندازه نقاط، ترتیب و سایر جزئیات را برای هر آزمایش تغییر می داد.
بعنوان مثال، این بدان معنا بود که گاهی اوقات مجموعه شش نقطه ای فضای کمتری را در صفحه نسبت به مجموعه سه نقطه ای اشغال می کردند، اما دفعه بعد ممکن بود منطقه بزرگ تری را پوشش دهد.
بنابراین این تیم متوجه شد که ماهی ها هنوز هم وقتی با اندازه ها و اختلاف در منطقه های زیر پوشش مواجه می شوند، می توانند بین اعداد تمایز قائل شوند.
در نهایت مشخص شد که این ماهی ها در حدود سه چهارم مواقع، وقتی با انتخاب های مختلف مواجه می شوند، به صورت پیش فرض، بزرگترین یا کوچک ترین عدد را(بسته به آموزشی که به آنها داده شده است) انتخاب می کنند.
برای مثال، یک ماهی که به آن آموزش داده می شود عدد ۶ را به ۳ ترجیح دهد، عدد ۹ را هم به ۶ و عدد ۸ را به ۴ ترجیح می دهد. در حالیکه آن ماهی که برای انتخاب عدد ۳ به جای ۶ آموزش داده شده است، اغلب اوقات عدد پایین تر از این دو عدد را انتخاب می کند.
“برایان باترورث” عصب شناس کالج دانشگاهی لندن که در مطالعه حاضر شرکت نداشته است، اظهار داشت که در طبیعت، عوامل عددی با عوامل غیر عددی همراه هستند که مطالعاتی مانند این را دشوار می کند.
وی ادامه داد: به نظر من این تیم کار بسیار خوبی در کوشش برای جدا کردن این نشانه های غیر عددی از علائم عددی انجام داده و نشان داده است که ماهی کماندار حداقل می تواند قضاوت های گوناگونی را انجام دهد.
مقاله قبل از چاپ این مطالعه که هنوز مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است را میتوان در پایگاه bioRxiv مطالعه کرد.

منبع:

دسته‌ها