خرید بک لینک گزارش می دهد؛ کودکان کدام کشورها در مقابل کووید واکسینه شدند؟

اصفهان در حالیکه واکسیناسیون جمعیت بزرگسالِ اغلب کشورها در مقابل کووید ۱۹ در حال انجام می باشد و در بعضی از کشورها جمعیت قابل قبولی تابحال واکسینه شده اند، در آستانه بازگشایی مدارس تزریق واکسن به کودکان زیر ۱۸ سال هم در بعضی کشورها شروع شده و البته این در شرایطی است که هنوز خیلی از مناطق جهان دسترسی به واکسن کووید ندارند و این سوال که آیا به راستی واکسینه کردن کودکان یک امتیاز در مقابله با این بیماری همه گیر خواهد بود یا نه مطرح می شود.

از روزهای نخست همه گیری کووید، این واقعیت که کودکان و افراد زیر ۱۸ سال کمتر طعمه ویروس و نوع حاد بیماری می شوند، مطرح بود، اما در ماه های اخیر که ویروس کرونا با جهش های مختلف تغییر چهره داده، خیلی از افراد زیر ۱۸ سال به نوع شدید بیماری مبتلا و حتی نرخ مرگ و میر هم در این گروه سنی بیشتر شده است؛ بدین جهت خیلی از ویروس شناسان تزریق واکسن به افراد زیر ۱۸ سال را سفارش کردند تا در صورت واکسینه شدن گروه های پرخطر، این گروه از جمعیت هم در مقابل این ویروس مقاوم شوند.

در رابطه با واکسیناسیون کودکان نظرات متفاوتی وجود دارد و در صورتیکه در آستانه بازگشایی مدارس بعد یک سال و نیم تعطیلی کلاس های حضوری هستیم، بسیاری معتقدند با واکسینه کردن کودکان می توان با خیال آسوده آموزش حضوری را از سر گرفت و به روال قبلی زندگی قبل از کرونا بازگشت.

در همین رابطه یک متخصص بیماریهای عفونی اطفال در دانشگاه نیویورک می گوید: «ابتلا به نوع حاد بیماری، افزایش مرگ و میر و حتی کووید طولانی مدت در میان نوجوانان و کودکان سالم بسیار نادر است و همانطور که پیشتر پژوهشگران بریتانیایی اعلام نموده اند، واکسن برای افراد زیر ۱۶ سال خیلی حیاتی نیست، اما به زودی تقریباً همه بزرگسالان صدمه پذیر دو دوز واکسن را دریافت خواهند کرد و می توانیم به واکسینه کردن گروه های زیر ۱۸ سال هم فکر نماییم.»

یک اپیدمیولوژیست در دانشگاه ملبورن هم با اعلان اینکه داده ها نشان میدهد کودکان و خصوصاً نوجوانان می توانند نقش مهمی در انتقال ویروس داشته باشند، معتقد می باشد که «با ظهور انواع جدید ویروس کرونا نگرانی ها در مورد انتقال توسط کودکان و نوجوانان درحال افزایش است.»

او می گوید: «ممکن است واکسیناسیون سبب مقاومت بیشتر آنها در مقابل عفونت شود و بدین جهت واکسینه کردن جوانان و نوجوانان اهمیت بیشتری پیدا کند و کشورها باید حداکثر تلاش خویش را برای پایین نگه داشتن انتقال بیماری انجام دهند.»

در حال حاضر نرخ واکسیناسیون در نقاط مختلف دنیا متفاوت می باشد و همچنان واکسیناسیون در مقابل کووید ۱۹ در حال انجام می باشد. تابحال بیش از سه میلیارد دوز واکسن در جهان تزریق شده و برمبنای آخرین آمار اتحادیه اروپا، ۷۷.۷ درصد از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا حداقل یک دوز واکسن کووید را دریافت کرده اند و بقیه اروپا هم حدودا در همین شرایط است. در جهان هم ۴۳.۵۶ درصد واکسینه شده اند.

آیا کودکان باید واکسن کووید دریافت کنند؟

اکنون که جمعیت بزرگسال در بعضی از کشورها واکسینه شده اند خیلی از کشورها عملیات تزریق واکسن به کودکان و افراد زیر ۱۸ سال را هم آغاز نموده اند. در همین رابطه آژانس دارویی اروپایی (EMA) استفاده از واکسن فایزر را برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله در ماه “مِی” سال جاری تأیید کرد و این نخستین واکسن کووید است که در اتحادیه اروپا تأیید شد. مجوز برمبنای مطالعه ای بر روی ۲۵۵۹ کودک انجام شد که نشان داد پاسخ ایمنی آنها با گروه سنی ۱۶-۲۵ سال قابل مقایسه است.

هیچ یک از کودکانی که واکسن دریافت کرده بودند مبتلا به کووید نشدند، در صورتیکه ۱۶ نفر بعد از دریافت دارونما به بیماری مبتلا شده بودند. EMA ماه بعد واکسن مدرنا را جهت استفاده در گروه سنی ۱۲-۱۷ تأیید کرد. این دفعه، مطالعه بر روی ۳۷۳۲ کودک نشان داد هیچ یک از کسانی که واکسن دریافت کرده اند در مقایسه با ۴ نفر در گروه دارونما مبتلا به کووید نشده اند.

در مورد مزایای واکسیناسیون کودکانی که دارای شرایط بیماری زمینه ای نیستند، بسیار بحث است؛ چونکه شانس مبتلا شدن به بیماری شدید ناشی از کووید در گروه سنی زیر ۱۸ سال خیلی کم است و باید عوارض جانبی احتمالی واکسن هم در نظر گرفته شود. EMA اذعان دارد که تعداد محدود هر دو مطالعه به این معنا است که می توان عوارض جانبی را نادیده گرفت. با این وجود، آنها به این نتیجه رسیدند که مزایای واکسن برای این گروه سنی بالقوه است.

کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی (JCVI)در سه سپتامبر سفارش کرد که کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله نیازی به واکسن ندارند. آنها معتقدند که شواهد کافی برای در معرض خطر بودن این گروه وجود ندارد. آنها به این نتیجه رسیدند که از هر یک میلیون کودک سالم دو نفر نیاز به مراقبت های ویژه ناشی از مبتلا شدن به کووید دارند.

نگرانی هایی در مورد بروز موارد میوکاردیت و پریکاردیت بعد از تجویز واکسن های mRNA وجود داشته است. مقاله ای در هاروارد در ماه ژوئیه گزارش داد که بعد از تزریق ۳۰۰ میلیون واکسیناسیون ۱۰۰۰ مورد در ایالات متحده به این موارد درگیر شدند که اکثرا در گروه سنی نوجوانان یا جوانان بود. این مقاله همین طور می گوید که ۷۹ درصد از این موارد در جوانان خفیف بوده است.

با وجود این که واکسن ها برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله توسط آژانس دارویی اروپا در دو ماه گذشته تأیید شده اند، همه دولت ها از این روش پیروی نکرده اند. با این وجود، خیلی از کشورها برنامه واکسیناسیون خویش را برای کودکان بالای ۱۲ سال آغاز نموده اند.

مالت

برای مثال مالت که ۸۰ درصد از جمعیت خویش را واکسینه کرده و یکی از بالاترین میزان واکسیناسیون در جهان را به خود مختص کرده است، هم اکنون هم نوجوانان بالای ۱۲ سال را واکسینه می کند.

شیلی

شیلی کشوری دیگر که دارای بالاترین نرخ واکسیناسیون در جهان است هم واکسن هایی برای افراد ۱۲ سال به بالا در دست تولید دارد.

بریتانیا

برنامه واکسیناسیون برای افراد زیر ۱۸ سال در انگلستان در بعضی نقاط کشور شروع شده است. از ۲۳ آگوست به همه نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله در انگلستان واکسن داده می شود، در صورتیکه کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله که از نظر بالینی در مقابل کووید صدمه پذیر هستند یا با بزرگسالانی زندگی می کنند که در معرض خطر بیماری جدی ناشی از این ویروس هستند هم واجد شرایط دریافت واکسن هستند.

ایرلند

ایرلند جذب واکسن قابل توجهی در جمعیت بزرگسال داشته است. ۹۲.۶ درصد از بزرگسالان بالای ۱۸ سال یک دوز مصرف کرده اند و ۹۰.۲ درصد هم کاملاً واکسینه شده اند. این کشور در هفته های اخیر بیشتر بر واکسیناسیون کودکان تمرکز کرده است. پورتال ثبت نام کودک ۱۲ تا ۱۵ ساله برای واکسن در ۱۱ آگوست راه اندازی شد و بیش از ۷۵ هزار در ۴۸ ساعت اول ثبت نام کردند. طبق ارقام سرویس بهداشتی ایرلند در ۱۳ سپتامبر، ۹۰.۲ درصد از افراد بالای ۱۲ سال یک دوز و ۸۵.۱ درصد هر دو دوز را دریافت کرده اند.

ایتالیا

هدف ایتالیا واکسیناسیون هرچه بیشتر نوجوانان در زمان بازگشت به مدرسه در ماه سپتامبر بوده است. طبق گزارش دولت ایتالیا در ۱۳ سپتامبر، ۶۲.۴۳ درصد یک دوز دریافت کرده و ۴۴.۹۵ درصد کاملاً واکسینه شده اند. از ۱۶ آگوست، کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله می توانند واکسن را بدون وقت قبلی دریافت نمایند. واکسن فایزر برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تزریق می شد، درحالی که برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله در ابتدای ماه آگوست تزریق واکسن مدرنا تأیید شد.

آلمان

در آلمان در ابتدا واکسن ها فقط برای کودکان با شرایط زمینه ای سفارش می شد، اما به دنبال گسترش نوع دلتا در این کشور، در ۱۶ اوت تصمیم گرفته شد که واکسن را برای همه کودکان بالای ۱۲ سال عرضه کنند.

نهاد تخصصی که به دولت آلمان در حوزه واکسن مشاوره می دهد در اطلاعیه ای اعلام نمود که این تصمیم بعد از بررسی داده های جدید ایمنی، خصوصاً از ایالات متحده، بعد از واکسیناسیون حدود ۱۰ میلیون نوجوان گرفته شد. آنها گفتند که باتوجه به دانش موجود، مزایای واکسیناسیون بیشتر از عوارض جانبی بسیار نادر واکسن است.

بر اساس آمارهای دولت در ۱۲ سپتامبر، این کشور به ۳۶.۷ درصد از کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله یک دوز واکسن تزیرق کرده و ۲۵.۸ درصد هم کاملاً واکسینه شده اند.

لهستان

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ۱۹ میلیون نفر در این کشور حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده اند و حدود ۱۹ میلیون نفر بطور کامل واکسینه شده اند که حدود نیمی از جمعیت لهستان است.

در این کشور تزریق واکسن های فایزر و مدرنا برای افراد بیش از ۱۲ سال تأیید شده و بگفته مقامات بهداشتی لهستان در ۱۴ سپتامبر، ۱.۴ میلیون دوز به کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله تزریق شده است و مقرر است واکسیناسیون در مدارس صورت گیرد.

فرانسه

فرانسه یکی از نخستین کشورهایی بود که واکسیناسیون را برای افراد بالای ۱۲ سال صادر کرد و این کار را در ۱۵ ژوئن انجام داد. در این کشور در ۱۲ سپتامبر، ۶۸ درصد از کودکان ۱۲-۱۷ ساله حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده اند و در صورتیکه ۵۶ درصد کاملاً واکسینه شده اند. از آخر ماه سپتامبر، افراد زیر ۱۸ سال برای دسترسی به مکان هایی مانند سینما یا رستوران به کارت سلامت نیاز دارند. این مجوز وضعیت واکسن دارنده را اثبات می کند یا تایید می کند که در ۷۲ ساعت گذشته فرد آزمایش شده است.

اسپانیا

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت اسپانیا از ۱۳ سپتامبر، ۷۹.۲ درصد از حدود ۳.۹ میلیون نوجوان ۱۲ تا ۱۹ ساله در اسپانیا نخستین دوز واکسن را دریافت کرده اند و ۵۸.۴ درصد بطور کامل واکسینه شده اند.

تصمیم در مورد عرضه یا عدم عرضه واکسن به افراد زیر ۱۸ سال تحت اختیار مقامات منطقه ای است. در نتیجه، در ابتدا مناطق مختلف آغاز به عرضه واکسن در زمان های مختلف کردند.

دانمارک

اداره بهداشت دانمارک در ماه ژوئن برای واکسیناسیون کودکان در محدوده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال چراغ سبز نشان داد و واکسیناسیون در ماه ژوئیه شروع شد. دانمارک هفته گذشته همه محدودیت های باقی مانده را کنسل کرد.

۸۳.۵ درصد از افراد بالای ۱۲ سال در این کشور بطور کامل واکسینه شده اند.

سوئیس

سوئیس واکسن فایزر را برای کودکان بالای ۱۲ سال در اوایل ژوئن تایید نمود. برمبنای آخرین آمار بهداشتی سوئیس که در ۱۲ سپتامبر انتشار یافت، بیش از ۱۸۱ هزار نفر بین ۱۰-۱۹ سال ( ۲۱.۵ درصد) کاملاً واکسینه شده اند و ۳۲.۳۵ درصد حداقل یک دوز دریافت کرده اند. این در مقایسه با ۴۵.۶۱ درصد در گروه سنی ۲۰-۲۹ سال است که هر دو دوز را دریافت کرده اند و ۵۵.۹۳ که حداقل یک دوز را دریافت کرده اند.

سوئد

سوئد در ماه آگوست آغاز به واکسیناسیون افراد زیر سن قانونی کرد و سپس برای نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ ساله واکسینه شدند. کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تنها در صورت داشتن بیماری ریوی، آسم شدید یا سایر بیماریهای پرخطر واجد شرایط واکسن هستند.

نروژ

در نروژ، که قسمتی از اتحادیه اروپا نیست، این واکسن اخیراً برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تمدید شده است، اما تنها دوز اول آن عرضه می شود و تصمیم برای دوز دوم بعداً گرفته می شود.

ایالات متحده

تا آخر ماه ژوئیه، ۴۲ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله نخستین دوز خویش را دریافت نمودند و ۳۲ درصد دوز دوم را گرفتند که واکسن های فایزر و مدرنا بوده است. مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده همچنان سفارش می کند همه افراد بالای ۱۲ سال باید واکسینه شوند.

استرالیا

واکسن موجود برای گروه سنی نوجوانان، فایزر است و در طرح اولیه واکسن استرالیا آمده است که افراد ۱۶ سال به بالا باید واکسینه شوند. در این مرحله، فقط کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال که دارای شرایط بهداشتی شدید هستند هم باید واکسن دریافت نمایند.

کانادا

کانادا نخستین کشوری بود که به کودکان ۱۲ سال به بالا اجازه تزریق واکسن فایزر را داد. در اوایل ماه مه، به والدین گفته شد که می توانند فرزند خویش را برای دریافت واکسن ثبت نام کنند و تا اواسط آگوست، ۵۸ درصد از کودکان بین ۱۲ تا ۱۷ سال کاملاً واکسینه شده اند.

چین

واکسن موجود برای گروه سنی پایین در چین، سینوفارم و سینوواک است و البته اطلاعات دقیق در مورد این که چه سنی مشمول دریافت این واکسن ها هستند معلوم نیست. اطلاعات دقیق در مورد تولید واکسن چین محدود است، با این وجود گزارش رسانه های محلی نشان میدهد که برخی مناطق درحال واکسیناسیون کودکان ۱۲ ساله و بالاتر هستند.

این کشور هدف نهایی واکسیناسیون ۸۰ درصد از ۱.۴ میلیارد جمعیت خویش را تا آخر سال تعیین کرده است، رقمی که بدون تعداد زیادی از افراد زیر ۱۸ سال نمی توان به آن رسید.

ژاپن

ژاپن مجوز تزریق واکسن فایزر به افراد ۱۲ سال به بالا را داده است، اما دولت همچنان بر هدف قرار دادن گروه های مسن تر که در صورت مبتلا شدن به کووید مستعد بیماریهای جدی و مرگ هستند تمرکز کرده است. تعدادی از شهرها آغاز به واکسیناسیون کودکان خردسال کرده اند، اما هنوز تزریق سراسری برای این گروه سنی وجود ندارد.

هلند

بر اساس سفارش شورای بهداشت هلند، دولت واکسن فایزر را برای افراد ۱۲ سال به بالا تزریق می کند. در ماه جولای، دولت گفت می خواهد همه افراد نخستین دوز واکسن را پیش از شروع سال تحصیلی جدید دریافت نمایند. بیش از ۱۰.۵ میلیون نفر بطور کامل واکسینه شده اند.

نیوزلند

در ماه ژوئن، تنظیم کننده پزشکی نیوزلند موافقت تزریق موقت واکسن فایزر را برای کودکان ۱۲ سال به بالا صادر کرد.

روسیه

روسیه هم جز نخستین کشورهایی بود که واکسن کووید را جهت استفاده در بزرگسالان تأیید کرد و صرفاً واکسن مورد استفاده در این کشور، اسپوتنیک وی بود. اطلاعات در مورد عرضه واکسن در این کشور محدود است، اما حالا آزمایشات بر روی کودکان در حال انجام می باشد و دولت گفته افراد زیر ۱۸ سال هم می توانند واکسن اسپوتنیک را دریافت نمایند.

آفریقای جنوبی

کودکان ۱۷ ساله و کوچکتر هنوز واجد شرایط واکسن کووید در آفریقای جنوبی نیستند. برنامه واکسن آفریقای جنوبی متکی به واکسن های جانسون و جانسون و فایزر است.

کره جنوبی

فایزر برای کودکان ۱۶ سال به بالا تأیید شده است، در صورتیکه مدرنا برای افراد ۱۸ سال به بالا دردسترس است. کره جنوبی قصد ندارد سال جاری واکسن را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال عرضه نماید.

هند
تصور می شود هند دارای بیشترین جمعیت نوجوان در جهان است که توسط یونیسف حدود ۲۵۳ میلیون نفر تخمین زده می شود. آخرین داده های ملی نشان میدهد که حدود ۶۰ درصد از کودکان از شروع شیوع ویروس کرونا در معرض مبتلا شدن به کروناویروس بوده اند و احتمالاً در مقابل عفونت مصونیت به وجود آورده اند.
در ماه آگوست، مقررات دارویی کشور برای واکسن جدیدی که توسط شرکت دارویی محلی Zydus Cadila تولید شده بود، در همه افراد ۱۲ سال به بالا بهره برد و این نخستین تأیید برای پوشش کودکان بود.
مشاوران دولتی گفته اند که واکسیناسیون برای کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله با بیماریهای جدی می تواند در ماه اکتبر آغاز شود، اما راه اندازی گسترده تر تنها بعد از اتمام برنامه واکسیناسیون بزرگسالان در هند انجام می شود.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، تابحال برای حدود ۴۰ درصد از جمعیت کشور تزریق واکسن انجام شده و واکسیناسیون با شتاب بالا در حال انجام می باشد و وزارت بهداشت در نظر دارد واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال را آغاز کند. به همین دلیل واکسیناسیون دانش آموزان ۷ تا ۱۸ سال طی دو هفته آتی شروع می شود و با دریافت هر دو دز واکسن توسط دانش آموزان امکان بازگشایی مدارس توسط آموزش و پرورش وجود خواهد داشت.

بر اساس دستور وزیر بهداشت در خصوص شروع واکسیناسیون دانش آموزان، از روز شنبه (۲۷ شهریورماه) سامانه نوبت دهی واکسیناسیون salamat.gov.ir صرفا برای متولدین ۱ مهر ۱۳۸۲ تا ۱ مهر ۱۳۸۳ (سن ورود به سال آخر متوسطه دوم) باز خواهد شد.

منابع: euronews، nature، theguardian، abc

منبع:

دسته‌ها