فایده جویدن آدامس بعد از جراحی قلب

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که جویدن آدامس بعد از جراحی قلب می تواند به مرتفع ساختن مشکل انسداد روده بعد از جراحی کمک نماید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی نشان داده است که جویدن آدامس بعد از جراحی قلب امکان دارد به راه اندازی دستگاه گوارش بیانجامد و به بیماران کمک نماید تا احساس بهتری داشته باشند و نسبت به بیمارانی که از این چاره ساده استفاده نمی کنند، زودتر از بیمارستان مرخص شوند.
“سیریوان سنگ” (Sirivan Seng)، پژوهشگر “مرکز پزشکی کروزر چستر” (Crozer-Chester Medical Center) آمریکا و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: قبل از پژوهش ما، بررسی های زیادی در مورد استفاده از آدامس در بیمارانی که جراحی قلب را پشت سر گذاشته اند، انجام نشده بود اما ما دریافتیم که شاید این چاره ساده بتواند بازگشت عملکرد روده را تسریع کند. این روش ساده حدودا برای همه بیماران، قابل استفاده می باشد.
دکتر سنگ و همکارانش، بیمارانی را که جراحی قلب را پشت سر گذاشته بودند، مورد بررسی قرار دادند. گروه نخست، ۳۴۱ بیمار را در بر داشت که بین سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ تحت جراحی قلب قرار گرفته بودند و بعد از جراحی، در برنامه جویدن آدامس بدون قند شرکت کردند. گروه دوم، ۴۹۶ بیمار را شامل می شد که جراحی قلب مشابهی را بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ پشت سر گذاشته اما جویدن آدامس بعد از جراحی قلب را انجام نداده بودند.
نتایج این پژوهش نشان داد که تنها دو نفر از بیماران گروه نخست، انسداد روده را تجربه کرده اند؛ در حالیکه این تعداد در گروه دوم، ۱۷ نفر بود.
به قول دکتر سنگ، این تعطیلی سیستم گوارش، یکی از شایع ترین عوارض بعد از جراحی قلب است که حدودا در ۵/۵ درصد بیماران رخ می دهد. انسداد روده امکان دارد به گرفتگی شکم، نفخ، تهوع، استفراغ، یبوست و دشواری تحمل یک رژیم غذایی عادی منجر شود. در نتیجه بیماران امکان دارد احساس ناراحتی داشته باشند، کند شدن روند بهبودی و ماندن در بیمارستان برای بلندمدت را تجربه کنند که برای آنها، بار جسمی، روحی و مالی به همراه دارد.
“راکش آرورا” (Rakesh Arora)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یکی از نگرانی های بعد از جراحی قلب که کمتر به آن پرداخته شده، بروز انسداد روده یا کند شدن بازگشت عملکرد روده به حالت پیش است. تصور اینکه چیزی به آسانی جویدن آدامس می تواند این مشکل را به حداقل برساند، بسیار جذاب است. بررسی بیمارانی که بعد از پشت سر گذاشتن جراحی قلب، آدامس جویده بودند، نشان داد که در بین هر ۱۰۰ نفر، یک نفر به انسداد روده مبتلا شده است. این میزان کاهش، بسیار چشم گیر بود. این پژوهش، بیشتر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
این باور وجود دارد که جویدن آدامس، روده ها را با القای این تصور که غذا در راه می باشد، تحریک می کند. این کار که به “تغذیه ساختگی” معروف است، به مصرف عادی غذا شباهت دارد اما در واقع، با هضم و جذب غذا یا نوشیدنی همراه نیست.
به قول پژوهشگران، جویدن آدامس بعد از جراحی، یک روش موثر و کم هزینه است که به بهبود احساس بیماران بعد از جراحی کمک می نماید. هنگامی که بیماران احساس بهتری داشته باشند، مشارکت بیشتری در بهبود خود خواهند داشت و در نهایت سریع تر از بیمارستان مرخص خواهند شد.
با عنایت به اینکه جویدن آدامس، کمترین خطر و هزینه را دارد، این روش باید بعنوان یک استاندارد جدید مراقبت، مورد توجه قرار بگیرد. بیماران در مورد استفاده از آدامس بعد از جراحی باید با جراح خود مشورت کنند. حدودا همه می توانند از یک بسته آدامس خوش طعم و کم هزینه استفاده کنند.

دسته‌ها