زیست شناسان به دنبال کشف اسرار حیوانات نامرئی!

به گزارش خرید بک لینک زیست شناسان آمریکایی در بررسی های خود کوشش می کنند به کشف اسرار در ارتباط با حیواناتی بپردازند که حدودا نامرئی هستند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از وایرد، “آرون پومرانتز” (Aaron Pomerantz)، زیست شناس “دانشگاه کالیفرنیا، برکلی” (UC Berkeley)، هنگام قدم زدن در جنگل های بارانی پرو، موجوداتی دید که به نظر می رسید جت های نامرئی کوچکی باشند که از مسیری عبور می کنند. او در این زمینه اظهار داشت: من تلاش کردم تا آنها را با توری بگیرم، اما آنها مسیر خودرا تغییر دادند و ناپدید شدند.
این اولین برخورد نزدیک “پومرانتز” با “شاپرک های بال شیشه ای” (clear-winged butterflies) بود. این حشرات، ساکن جنگل های آمریکای مرکزی و جنوبی هستند و وسایل قابل توجهی برای استتار دارند. این وسایل، بال های شفاف یا شیشه ای هستند که سبب می شود تشخیص شاپرک های بال شیشه ای، بسیار دشوار باشد.
“پومرانتز” که سرپرستی پژوهشی را در مورد نحوه رشد بال ها بر عهده دارد، اظهار داشت: این خاصیت مانند یک قدرت نامرئی است. اگر بتوانید یک شنل نامرئی بپوشید، پیدا کردن شما برای شکارچیان بسیار دشوارتر خواهد بود. در محیط های اقیانوسی، تعداد زیادی از گونه های شفاف وجود دارد، اما در خشکی بسیار کمتر رایج است. این مساله به پدید آمدن این سوال می انجامد که شفافیت در خشکی به چه چیزی نیاز دارد؟
“پومرانتز” و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی با بررسی بال های گونه های “پروانه شیشه ای” (Greta oto) در مراحل مختلف رشد شفیره، عوامل بسیاری را کشف کردند. تغییراتی در شکل و تراکم مقیاس های میکروسکوپی وجود دارد که بطور معمول الگوهای رنگارنگ یک پروانه را ایجاد می کنند. یک لایه از ستون های مومی نیز مانند یک پوشش ضد تابش عمل می کند.
بااینکه بنظر می رسد که این یک اقتباس منحصر به فرد است، اما این طور نیست. “پومرانتز” افزود: این ویژگی، چندین بار تکامل یافته است.
وی اشاره کرد که چند صد گونه پروانه و پروانه با بال شیشه ای وجود دارد. بااینکه آنها تنها بخش کوچکی از راسته پروانه سانان را نشان می دهند، اما نمونه های نادر چنین شفافیتی به شمار می روند. قورباغه های شیشه ای که درجات گوناگونی از شفافیت پوست را نشان می دهند، نمونه دیگری از اینگونه موجودات هستند.
از طرف دیگر، اقیانوس مملو از گونه های شفاف است؛ از عروس دریایی و اسفنج گرفته تا سخت پوستان، سرپایان و حتی ماهی. در اوایل تابستان ۲۰۲۱ طی سفر یک کشتی پژوهشی در اعماق اقیانوس آرام، دو مورد نادر از اختاپوس شیشه ای مشاهده شد. بنظر می رسد که نامرئی شدن در اقیانوس به سبب خاصیت های بصری و فیزیکی آب، تا اندازه ای ساده تر از خشکی است.
“لورا باگ” (Laura Bagge)، زیست شناس دریایی اظهار داشت: شما می توانید این مساله را مانند وجود یک تکه شیشه در آب تصور کنید. این محیط، بسیار بی خاصیت تر از آن چیزی است که در خشکی وجود دارد و شما مجبور نیستید با گرانش برخورد کنید. به همین دلیل، بیشتر حیوانات آن، گونه های شناور هستند که ستون فقرات یا ساختارهای متراکم مورد نیاز برای زنده ماندن در خشکی را ندارند.
“باگ” که هم اکنون زیست شناس ارشد شرکت “تورچ تکنولوژیز” (Torch Technologies) در فلوریدا است، طی یک سفر پژوهشی برای پایان نامه خود، شیفته شفافیت حیوانات شد. وی در این سفر، به یک نمونه مرموز از موجودات دریایی برخورد کرد. وی در این زمینه اظهار داشت: آن موجود دریایی، نوعی سخت پوست شبیه به خرچنگ بود، اما کاملا شفاف بود.

آن موجود دریایی که “سیستیسوما” (Cystisoma) نام داشت، شبیه به میگو است و می تواند رشد کند تا به بزرگی دست انسان شود. “باگ” اضافه کرد: این نوع موجودات واقعا جالب هستند، برای اینکه پوسته بیرونی سختی دارند و عضلاتی را در بر دارند.
“باگ” دریافت که پوسته های سیستیسوما دارای ساختارهای میکروسکوپی ناهموار مشابه ساختارهای موجود در پروانه های شیشه ای هستند. این نانوساختارها، الهام بخش کاربردهای پوشش ضد انعکاس در صفحات خورشیدی، عینک ها و دوربین ها هستند. عضلات سیستیسوما، سازگاری های دیگری نیز برای شفاف سازی آنها دارند و این موضوعی است که “باگ” می خواهد برای مقاله پژوهشی آینده خود به آن بپردازد.

دسته‌ها