آزمایش سلاح لیزری ضد پهپادها توسط نیروی دریایی فرانسه

به گزارش خرید بک لینک نیروی دریایی فرانسه به دنبال آزمایش های موفقیت آمیز یک سیستم سلاح لیزری ضد هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها، بزودی آنرا روی ناو و بر سطح دریا آزمایش خواهد نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نقش هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها در راهیابی به مکان های صعب العبور به سرعت درحال تغییر و تکامل به وسیله حمل سلاح ها و مبارزه در میدان های جنگ است. در نتیجه کشورها به دنبال ایجاد سیستم دفاعی ضد پهپادها هستند. کاری که یک شرکت فرانسوی به نام “سیلاس”(CILAS) برنامه های مختلفی برای آن دارد و با استفاده از پرتوی پرقدرت لیزر مبادرت به ساقط کردن آنها می کند.
این سیستم “HELMA-P”(لیزر پرانرژی برای کاربردهای مختلف-نیرو) نامیده می شود، دارای یک برجک متحرک است که مانند یک چشم رباتیک به نظر می آید. این سیستم دارای یک سنسور نوری است که به ردیابی هواپیماهای بدون سرنشین در هنگام پرواز کمک می نماید و برای ساقط کردن آنها به یک لیزر قدرتمند دو کیلوواتی مجهز شده است.
این سیستم بوسیله ی یک اپراتور که ورودی ها را از سنسور نوری دریافت می کند و حرکت هواپیماهای بدون سرنشین را در محدوده کنترل می کند، اداره می شود و با استفاده از این کنترل کننده می تواند پهپادها را با سلاح لیزری هدف گرفته و به آنها شلیک کند.
ساخت و توسعه این سیستم طی یک دوره دو ساله از سال ۲۰۲۰ در مرکز آزمایش موشکی اداره کل تسلیحات(DGA) در جنوب غربی فرانسه شروع شد. گروه “سیلاس” ادعا می کند که در آزمایشات خود، ۳۷ پهپاد را با دقت سرنگون کرده است. بُرد این سلاح لیزری یک کیلومتر است که به قول این شرکت سه تا چهار برابر توانایی فناوری های ضد پهپادی موجود است.
گفتنی است که آخرین آزمایش این سلاح در تاریخ هفتم ژوئیه و با حضور “فلورانس پارلی” وزیر نیروهای مسلح فرانسه برگزار شده است. “پارلی” این پروژه را یک آزمایش استثنایی و نمایشی بسیار امیدوار کننده نامید.
“پارلی” اظهار داشت: از نظر قدرت، برد و تحرک، هرچه سیستم ها کوچکتر باشند، استقرار آنها آسان تر خواهد بود. در واقع من خواسته ام که این سلاح های لیزری در نیمه اول سال ۲۰۲۲ بر روی کشتی های نیروی دریایی فرانسه آزمایش شوند.
البته گفته می شود که ارتش فرانسه به غیر از پهپادها می خواهد این سلاح را روی اشیای شناور در سطح دریا هم آزمایش کند.

منبع:

دسته‌ها