بزرگ ترین انفجار کیهانی توسط چندین تلسکوپ ثبت گردید

خرید بک لینک: بزرگترین انفجار پرتو گاما که در فاصله ی بیش از یک میلیارد سال نوری از زمین رخ داده توسط ستاره شناسان رصد و ثبت گردید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، متخصصان مرکز تحقیقات فیزیک ذرات سنکروترون الکترون آلمان(German Electron Synchrotron) در هامبورگ می گویند: این انفجار در اثر مرگ یک ستاره و تبدیل شدنش به یک سیاه چاله رخ داده است.
این انفجار بزرگ گاما تلفیقی از پرتوهای روشن گاما و اشعه گاما بود که از یک جرم آسمانی در فاصله ی دور ساطع و در آسمان مشاهده شد.
این پدیده توسط تلسکوپ های فضایی فمی(Fermi) و سوئیفت(Swift) با کمک تلسکوپ قدرتمند استریوسکوپی زمینی(H.E.S.S) در کشور نامیبیا(Namibia) ثبت گردید.
به رغم فاصله ی بسیار زیاد پرتوهای این انفجار که از طرف صور فلکی اریدانوس(Eridanus) می آمد، توسط تلسکوپ ها مشاهده شد.
گروه آلمانی که آنرا مشاهده نمودند می گویند: این پرانرژی ترین پرتو گامای مشاهده شده تا حالا است. انفجارهای قبلی بطور متوسط در فاصله ی ۲۰ میلیارد سال نوری از زمین قرار داشتند.
این انفجار که “GRB ۱۹۰۸۲۹A” نام دارد، نخستین بار در اوت ۲۰۱۹ کشف شد. این مشاهدات نظریه مربوط به نحوه ی ایجاد پرتوهای گاما در این انفجارهای بزرگ ستاره ای که موجب ایجاد سیاه چاله می شوند به چالش می کشد.
دکتر اندرو تیلور (Andrew Taylor) از مرکز سنکروترون الکترون آلمان، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: زمانی که این انفجار رخ داد ما توانستیم درخشش پرتوهای گاما را به مدت چند روز مشاهده و دنبال نماییم.
فاصله ی به نسبت کم با این انفجار به پژوهشگران امکان اندازه گیری دقیق طیف پرتوهای انتشار یافته بعد از انفجار را داد که شامل فوتون های پرانرژی می شود.

ادنا رویز ولاسکو(Edna Ruiz-Velasco)، دانشجوی دکتری از موسسه ی فیزیک هسته ای مکس پلانک در آلمان نیز در این تحقیقات حضور داشت. او می گوید که آنها قادر به تعیین طیف پرتوها تا اندازه ی ۳.۳ ترا الکترون ولت بودند که یک تریلیون برابر انرژی فوتون ها در نور مرئی است.
پژوهشگران توانستند پرتوهای باقی مانده بعد از انفجار “GRB ۱۹۰۸۲۹A” را به مدت سه روز دنبال کنند. در صورتیکه پرتوهای انفجارهای پیشین که در فاصله ی دورتری قرار داشتند تنها برای مدت چند ساعت بعد از انفجار اولیه قابل مشاهده بود.
سیلیویا زو(Sylvia Zhu) دانشمند مرکز سنکروترون الکترون آلمان و یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: انفجار این ستاره ها دو مرحله دارد. در مرحله ی اول که ده ها ثانیه به طول می انجامد و سریع است و مرحله ی دوم که طولانی تر است و پرتوهای بعد از انفجار به آرامی در آن محو می شوند.
نتایج مشاهدات شباهت قابل توجهی بین اشعه ایکس و این پرتوهای پرانرژی گاما نشان داد. بر طبق نظریه ها این دو پرتو توسط مکانیسم های متفاوتی ایجاد می شوند، اما مشاهدات “GRB ۱۹۰۸۲۹A” نشان میدهد که هر دوی این پرتوها بطور همزمان محو شده اند و همین طور طیف های آنها با یکدیگر تطابق داشته است. این نتایج نشان دهنده ی شواهدی قوی در خصوص آنست که اشعه ی ایکس و پرتوهای پرانرژی گامای این انفجار توسط مکانیسمی مشابه تولید شده اند.
جهت بررسی بیشتر این مساله باید مطالعات بیشتری بر روی این انفجار صورت گیرد.
این مقاله در مجله ی “ساینس”(Science) انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها