تشخیص کروناویروس با کمک یک ریزتراشه!

پژوهشگران کانادایی، یک کیت آزمایشی مبتنی بر یک ریزتراشه ابداع نموده اند که می تواند جایگزین مناسبی برای آزمایش های استاندارد کووید-۱۹ باشد.
به گزارش ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه “الزویر”(Elsevier)، کمبود کیت های آزمایش طی دوره همه گیری کووید-۱۹، گسترش سریع آزمایش های بالینی را محدود کرده است.
پژوهشگران کانادایی، پلت فرم جدیدی ابداع نموده اند که تعداد عوامل مورد نیاز آن برای آزمایش، ۱۰ برابر کمتر از عوامل مورد نیاز آزمایش های تایید شده “مراکز کنترل و پیشگیری بیماری”(CDC) است و نتایج را در کمتر از ۳۰ دقیقه عرضه می دهد.
“پیتر اونراو”(Peter Unrau)، پژوهشگر “دانشگاه سایمون فریزر”(SFU) کانادا و اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: حساسیت، برای تشخیص بموقع مبتلا شدن به کووید-۱۹ و جلوگیری از گسترش بیماری ضروری می باشد. طی دوره همه گیری، آزمایش های بسیاری ابداع شده اند که حساسیت را قربانی سرعت و هزینه کرده اند. این پژوهش، یک جایگزین کم هزینه تر و سریع تر را برای قابل اطمینان ترین و حساس ترین آزمایشی عرضه می دهد که هم اکنون در سرتاسر جهان به کار می رود. این روش، حساسیت را قربانی نمی کند و قابل تکرار است.
پژوهشگران برای تشخیص کروناویروس در نمونه های بالینی، یک فناوری مبتنی بر ریزتراشه ابداع کردند. ریزتراشه ها با استفاده از ورقه های آلومینیوم تولید شدند. پژوهشگران، ریزتراشه ها را با “پرایمرها”(primers) و کاوشگرهای مورد تایید سازمان های کنترل و پیشگیری بیماری پر کردند تا کروناویروس به واسطه آنها شناسایی شود.

نتیجه آزمایش سواب بینی هشت بیمار با کووید-۱۹ مثبت و ۱۳ بیمار با کووید-۱۹ منفی جمع آوری شد و با این کیت ریزتراشه مورد بررسی قرار گرفت. کیت ریزتراشه توانست حجم واکنش را به حداقل برساند، زمان آزمایش را کم کند و در عین حال، حساسیت استاندارد را حفظ کند.
اونراو اظهار داشت: باآنکه قبل از استفاده گسترده از این روش، باید آزمایش های بیشتری روی نمونه های بیشتر صورت بگیرد اما این نتایج، فناوری امیدوارکننده ای را نشان می دهند که میتوان به آسانی از آنها برای تشخیص عفونت های ویروسی کنونی و آینده بهره برد.
این پژوهش، در “Journal of Molecular Diagnostics” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها