با کمک محققان ایرانی انجام شد ترمیم اعصاب بعد از صدمه نخاعی با روشی نوین

محققان ˮدانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس / یوسی ال ایˮ (UCLA) در مطالعه اخیرشان با کمک دو محقق ایرانی به نام ˮارشیا احسانی پورˮ و لیلا رادˮ موفق به توسعه داربست قابل تزریقی شده اند که می توانند به ترمیم اعصاب آسیبب دیده طناب نخاعی کمک کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، صدمه های طناب نخاعی به فلج شدن دائمی افراد منجر می شود که متأسفانه پزشکان هم کارهای زیادی برای ترمیم صدمه طناب نخاعی نمی توانند انجام دهند. حال در مطالعه جدید، محققان آمریکایی با کمک پژوهشگران ایرانی داربست زیستی قابل تزریق بوجود آورده اند که بازسازی آکسون را در موش های مبتلا به صدمه طناب نخاع بهبود می بخشد.
بدن به صورت طبیعی در ترمیم خیلی از صدمه ها مهارت دارد، اما در ترمیم بعضی از مهم ترین آنها هم به مشکل برمی خورد. آکسون ها، رشته های عصبی حامل سیگنال های الکتریکی به بدن هستند که بعد از صدمه نمی توانند خویش را بازسازی کنند و این همان چیزی است که سبب صدمه دیدگی ستون فقرات می شود. یکی از اشکالات عمده در عدم بازسازی آکسون ها هجوم سلول های ایمنی به آنها بعد از صدمه است. این امر منجر به تشکیل بافت اسکار می شود که می تواند از اتصال مجدد آکسون ها جلوگیری کند.
ازاین رو محققان این مطالعه تصمیم گرفتند تا با ایجاد محیطی که از سلول ها پشتیبانی کرده و آنها را به ترمیم تشویق می کند به حل این مشکل کمک کنند. چاره آنها ساخت یک داربست قابل تزریق بود. محققان اعلام کردند این داربست ساخته شده از اسید هیالورونیک پر از منافذی است که سلول ها می توانند به آنجا مهاجرت کنند و این منافذ با وکتورهای ژن درمانی پر شده اند. این وکتورها، مولکولی به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) که به زنده ماندن و بازسازی آکسون ها کمک می نماید را رمزگذاری می کنند. در آزمایشات بر روی موش ها محققان دریافتند که داربست تزریقی آنها بازسازی آکسون را در موش های مبتلا به صدمه طناب نخاع بهبود می بخشد.
یافته های این مطالعه در مجله “APL Bioengineering” منتشر گردید.

منبع:

دسته‌ها