بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

خرید بک لینک: پژوهشگران ˮدانشگاه کورتینˮ استرالیا در مطالعه اخیرشان بزرگترین بازمانده ابرنواختر را کشف کردند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک گروه بین المللی از دانشمندان با بهره گیری از تلسکوپ اشعه ایکس قدرتمند “ای روزیتا”(eROSITA) بزرگترین بازمانده ابرنواختری که تا حالا با اشعه ایکس شناسایی شده را کشف کردند. این بازمانده ابرنواختر “هوینگا”(Hoinga) نامیده می شود.
دانشمندان انتظار داشتند چندین ابرنواختر را طی سال های آتی کشف کنند و از اینکه خیلی زود توانستند یکی از آنها را کشف کنند بسیار هیجان زده شدند.
بازمانده ابرنواختر هوینگا بسیار بزرگ است و فاصله بسیاری از صفحه کهکشانی دارد. با قطر حدود ۴.۴ درجه، ناحیه ای حدود ۹۰ برابر بزرگتر از اندازه ماه کامل را پوشش می دهد. علاوه بر این، این بازمانده بسیار دورتر از صفحه کهکشانی قرار دارد که این مساله بسیار غیرمعمول است.
دکتر “ناتاشا هرلی واکر”(Natasha Hurley-Walker) متخصص فیزیک نجومی از دانشگاه کورتین با همکاری تعدادی از محققان فیزیک فرازمینی و اخترفیزیک موسسه ماکس پلانک این مطالعه را انجام دادند.
دکتر هرلی واکر اظهار داشت: تلسکوپ ای روزیتا، که روی ماهواره SRG(روسیه-آلمان) قرار دارد، ۲۵ برابر حساس تر از نمونه قبلی خود یعنی روسات است، بدین سبب ما انتظار این را داشتیم که طی سال های آتی بازمانده های ابرنواختر جدیدی را کشف نماییم و از اینکه خیلی زود توانستیم این کار را انجام دهیم، هیجان زده شدیم. علاوه بر این هوینگا بزرگترین بازمانده ابرنواختری است که بوسیله اشعه ایکس کشف شده است و از نظر اندازه ظاهری حدود ۹۰ برابر بزرگتر از ماه کامل است. ما انتظار داریم که حدود ۱۲۰۰ بازمانده ابرنواختر در کهکشان ما وجود داشته باشد. با این وجود تا حالا فقط ۳۰۰ مورد از آنها پیدا شده است. بطور معمول انتظار نمی رود که بازمانده ابرنواختر در عرض های کهکشانی بالا پیدا شود، بدین سبب این مناطق معمولاً مورد بررسی قرار نمی گیرند و این به این معنا است که ممکنست تعداد بیشتری از این بازمانده ها در آنجا باشند که مورد بررسی قرار نگرفته اند و می بایست کشف شوند.

منبع:

دسته‌ها