دستگاهی ساده برای تشخیص ویروس کرونا در فاضلاب

خرید بک لینک: دستگاهی ساده، مقرون به صرفه و قابل حمل به شکل یک اژدر با موفقیت توانست وجود ویروس سارس-کوو-۲ را در فاضلاب استرالیا تشخیص دهد و در صورتیکه ویروس در شهرهای بزرگ در حال گسترش است راه را برای مصرف جهانی باز کند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، محققان دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه موناش(Monash) با مشارکت دانشگاه های دیگر و صنایع محلی و بین المللی فهمیدند با بهره گیری از روش “نمونه گیری غیر فعال”(passive sampling) می توان وجود سارس-کوو-۲ در فاضلاب را در سه سطح شخصی، حومه شهر و شهری تشخیص داد.
این دستگاه که “نمونه گیر غیرفعال اژدر”(Torpedo Passive Sampler) و زیردریایی فاضلاب نام دارد به وسیله ی گوش پاک کن، گاز پانسمان پزشکی و غشای الکترونگاتیو آزمایشگاهی تولید شده که همه ی این ها درون یک پوسته باریک که به وسیله ی چاپ سه بعدی تهیه شده است قرار می گیرند.
نمونه گیرهای غیر فعال در هشت منطقه ی استرالیا قرار گرفتند. این مناطق شامل فاضلاب مرکز نگهداری سالمندان با ۲۶۰ ساکن و کارمندانش و همین طور بزرگ ترین تصفیه خانه ی ملبورن که فاضلاب بیش از دو میلیون ساکن را جمع آوری می کند بودند. هفت منطقه در کلان شهر ملبورن و یک منطقه در کولک(Colac) بود.
تمام این مناطق مکان هایی بودند که در طول موج دوم بیماری در آنها کووید-۱۹ دیده شده بود. تجزیه و تحلیل ها نشان داد که تشخیص سارس-کوو-۲ توسط نمونه گیر غیر فعال موفقیت آمیز بوده است. تحقیقات همچنان نشان داد هنگامی که متوسط وجود ویروس در آب یک در میلی لیتر باشد حداقل یکی از دستگاه های مستقر در آن مکان در همان روز آنرا مثبت اعلام می کنند.
در خبری فوق العاده برای دولت و سرزمین استرالیا و سایر کشورها اعلام گردید که استفاده از این فنآوری آزاد بوده و فایل پرینت سه بعدی آن آماده انتشار جهت استفاده فوری است.
فقط در مدت پنج ماه بیش از ۲۵۰۰ نمونه گیر به سراسر ایالت های استرالیا، نیوزیلند، کانادا و هلند ارسال شدند و به زودی به آمریکا و اندونزی نیز می رسند.
این دستگاه باید برای مدت معینی در آب بماند تا با آلودگی ها برخورد داشته باشد.
دانشیار دیوید مک کارتی(David McCarthy) از دانشگاه موناش که نویسنده ی اصلی این مقاله است می گوید: این دستگاه جایگزینی ارزان، ایمن و راحت است که می تواند جایگزین روش های سنتی قدیمی شود. نتایج مطالعات نشان می دهد که از پنبه، گاز پزشکی و غشای الکترونگاتیو می توان برای تشخیص سارس-کوو-۲ بهره برد و ثابت می کند این نمونه گیرها می توانند نظارت بر کووید-۱۹ و سایر ویروس های مشکل ساز در آینده را بهبود بخشند. نظارت بر فاضلاب ها بخصوص در کشورهایی مثل استرالیا که تعداد افراد مبتلا کم است کار دشواری است و بنا بر این است که یک روش قابل حمل مورد نیاز است. قابل حمل بودن و اندازه این دستگاه به این معناست که ما می توانیم با دقت بیشتر و بطور هدفمند فاضلاب مناطق مختلف همچون حومه شهرها و خانه های سالمندان که احتمال وجود ویروس در آنها بیشتر است بررسی نماییم.
علاوه بر همه ی این ها این دستگاه با قیمت ۲۰ دلار نسبت به دستگاه های ۵۰۰۰ دلاری خودکار بسیار ارزان تر است و استفاده از آن آسان تر بوده و نتایج مناسب تری ارائه می دهد.
ایده ساخت دستگاهی برای تشخیص کووید-۱۹ در فاضلاب از دکتر نیکولاس کروسبی(Nicholas Crosbie) از مرکز آب های ملبورن بود. او خودش این ایده را از کارهای دکتر برندان مور (Brendan Moore) الهام گرفته است.
کار با این نمونه گیر ساده است. پژوهشگران آنرا در آب می اندازند و اجازه می دهند برای مدتی بیش از ۴ روز در آب بماند. در طول این زمان مواد داخل این نمونه گیر مانند یک تور ماهیگیری ویروس سارس-کوو-۲ را جذب می کند. سپس این نمونه گیرها به آزمایشگاه برگردانده می شوند و مورد بررسی قرار می گیرند. شواهد نشان میدهد که میزان ویروس به دام افتاده با تعداد افراد مبتلا در منطقه ارتباط دارد. از این روش در بیشتر شهرهای استرالیا استفاده شد تا وجود سارس-کوو-۲ در جمعیت های آن مناطق بررسی و دنبال شود.
افراد مبتلا به کووید-۱۹ معمولا ویروس را بوسیله مدفوع، عطسه و یا سرفه دفع می کنند و این ویروس ها به فاضلاب منطقه راه پیدا می کند. شواهدی نشان میدهد که دفع ویروس در مراحل اولیه بیماری قبل از بروز علایم شروع می شود.
مک کارتی می گوید: این کشف اعجاب انگیز است برای اینکه می تواند بطور اساسی راه های تشخیص شیوع ویروس در جامعه را تغیر دهد و به مراقبت های بهداشتی کمک نماید. همین طور ما این روش را به کشورهایی که نیازمند راه های ارزان و آسان برای کنترل شیوع بیماری هستند پیشنهاد می نماییم.

منبع:

دسته‌ها