ساخت قهوه و چای پروبیوتیک

پژوهشگران سنگاپوری به افرادی که روز خودرا با نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای شروع می کنند، مژده داده اند چونکه پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور(NUS) بتازگی قهوه و چای پروبیوتیکی به وجود آورده اند که مملو از پروبیوتیک های زنده سازگار با روده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، “لیو شائو کوان”(Liu Shao Quan) استاد دانشکده علوم و صنایع غذایی دانشگاه ملی سنگاپور به همراه دو دانشجوی مقطع دکترا این دانشگاه که روی ایجاد این دو نوع نوشیدنی جدید کار کرده اند ادعا می کنند که نوشیدنی های آنها طعم بسیار خوبی دارد و بدون آنکه مشکلی در زنده ماندن پروبیوتیک آنها رخ دهد می توان آنها را برای بیش از ۱۴ هفته در جای خنک یا در دمای اتاق نگهداری کرد.
محصولات لبنی مانند ماست و فراورده شیری کشت شده حاوی پروبیوتیک سنتی هستند. با افزایش روی آوردن افراد به رژیم گیاهخواری و به وجود آمدن مسائل بهداشتی رایج مانند عدم تحمل لاکتوز، کلسترول بالا و آلرژی به پروتئین های لبنی، بیشتر افراد به مصرف نوشیدنی و غذاهای غیرلبنی پروبیوتیک روی آوردند.
پروفسور لیو اظهار داشت: قهوه و چای دو نمونه از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان هستند و هر دو نیز چکانش گیاهی خاص هستند. بنا بر این آنها بعنوان یک وسیله نقلیه کاملی برای حمل و تحویل پروبیوتیک ها به بدن مصرف کنندگان عمل می کنند. بیشتر نوشیدنی های قهوه و چای پروبیوتیک موجود در بازار بدون تخمیر هستند. ما در این مطالعه طیف جدیدی از این نوشیدنی ها را با بهره گیری از پروسه تخمیر ایجاد کردیم که مصرف این نوشیدنی علاوه بر ترکیبات سالمی که دارد قابلیت هضم مواد مغذی را نیز بهبود می بخشد و در عین حال فواید سلامتی که قهوه و چای معمولی دارند را نیز این نوشیدنی داراست.
برای ایجاد چای جدید پروبیوتیک خانم “وانگ روئی” دانشجوی دکترای علوم و فناوری غذایی این دانشگاه، مواد مغذی را به یک چکانش چای اضافه کرد و سپس به بررسی و انتخاب دقیق پروبیوتیک های خاص پرداخت. مخلوط چای به مدت دو روز باقی ماند تا تخمیر شود و بعد از آن آماده نوشیدن بود. در این پروسه می توان از هر نوع چای دم کرده بهره برد و در طول پروسه تخمیر، طعم اصلی چای تا حد زیادی حفظ می شود و رایحه های میوه و گل دارد.

پژوهشگران گفتند: طعم چای پروبیوتیک مانند چای میوه ای با کمی اسیدیته است و افراد همان حسی که زمان نوشیدن چای معمولی را دارند خواهند داشت. افراد می توانند شیرین کننده، شیر یا خامه را بر طبق ذائقه خود به آن اضافه کنند.
خیلی از مزایای سلامتی چای همچون خواص آنتی اکسیدانی یا ضد التهابی آن با مولکول های ‘پلی فنول’ مرتبط می باشد. با بهره گیری از انجام این پروسه تخمیر، محتوای پلی فنول موجود در چای حفظ می شود و یک ماده ضد باکتری اضافی به نام “فنیل لاکتات”(phenyllactate ) نیز بعد از تخمیر تولید می شود. این نوشیدنی همین طور حاوی پروبیوتیک های زنده است که سلامت روده را بهبود می بخشد.
خانم “آلکین چان” دیگر دانشجوی دکترای این مطالعه، قهوه پروبیوتیک جدیدی را با افزودن مواد مغذی خاص انتخاب شده به قهوه دم کرده ایجاد کرد و سپس به بررسی و انتخاب پروبیوتیک ها پرداخت. مخلوط قهوه به مدت یک روز باقی ماند تا تخمیر شود و بعد از تخمیر پروبیوتیک در یخچال قرار گرفت. بعد از این فرایند، قهوه پروبیوتیک خنک آماده نوشیدن بود. در صورت تمایل می توان شکر و شیر را پیش از مصرف به آن افزود.
خانم چان چندین نمونه اولیه از قهوه پروبیوتیک را اختراع کرده است که عطر و طعم هر یک از آنها متفاوت می باشد، اما همه آنها طعم متمایز قهوه را دارند. محتوای کافئین آن نیز حفظ شده بدین سبب افرادی که قهوه را برای کافئین مصرف می کنند هنوز هم می توانند از آن استفاده کنند. قهوه پروبیوتیک همین طور حاوی کلروژنیک اسید است که مزایای سلامتی قهوه را بیشتر می کند.
هر چای و قهوه پروبیوتیک حاوی حداقل یک میلیارد واحد پروبیوتیک زنده است و این مقدار نیز مقدار روزانه سفارش شده توسط انجمن علمی بین المللی پروبیوتیک ها و پریبیوتیک ها است.
هر دو دانشجوی دکترای این مطالعه حالا در حال اصلاح دستورالعمل های خود هستند تا طعم و مزه این دو نوشیدنی را ارتقا دهند. پژوهشگران همین طور اختراع دستورالعمل قهوه پروبیوتیک را ثبت کرده و امیدوار هستند برای فروش تجاری این نوشیدنی با شرکت های مختلف همکاری کنند.

دسته‌ها