کشف سلول های مغزی که ترس و اضطراب را کنترل می کنند

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، گروهی از سلول ها را کشف کرده اند که در بروز ترس و اضطراب نقش دارند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، احساسات قوی مانند ترس و اضطراب، با تغییرات بدنی قابل اندازه گیری مانند افزایش فشار خون، ضربان قلب و تنفس و همینطور گشاد شدن مردمک چشم همراه هستند. این واکنش های انگیختگی فیزیولوژیکی اغلب در بیماری هایی مانند اختلالات اضطرابی و افسردگی به صورت غیرطبیعی کم یا زیاد می شوند. دانشمندان “دانشگاه کارولینای شمالی در چپـل هیل”(UNC)، گروهی از سلول های مغز را شناسایی کرده اند که به بروز این واکنش های انگیختگی منجر می شوند.
دانشمندان دریافتند که وادار کردن این سلول های مغزی موش ها به فعالیت کردن، واکنش انگیختگی را به همراه دارد که باعث گشاد شدن مردمک چشم و افزایش ضربان قلب می شود و رفتارهای شبه اضطرابی را بدتر می کند.
یافته های این پژوهش، به روشن شدن ریشه های عصبی احساسات کمک می کنند و شاید به شناسایی نورون های در ارتباط با انگیختگی منجر شوند که می توانند هدفی برای درمان های آینده اختلالات اضطرابی و سایر بیماری هایی باشند که با واکنش های غیرطبیعی انگیختگی همراه هستند.
“ژوزه رودریگز روماگورا”(Jose Rodríguez-Romaguera)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: امکان دارد که تمرکز کردن بر واکنش های انگیختگی، متد جدیدی برای دخالت در اختلالات روانی باشد.
“گرت استابر”(Garret Stuber)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش نه تنها تعداد زیادی از نورون ها را شناسایی می کند که در انگیختگی و اضطراب نقش دارند، بلکه راه را برای آزمایش های آینده هموار می سازد که می توانند به بررسی سیستماتیک انواع سلول هایی بپردازند که در حالت های پیچیده روانی و فیزیولوژیکی نقش دارند. این کار می تواند به عرضه درمان های جدیدی برای اختلالات عصبی کمک نماید.
اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلالات دیگری که با واکنش های انگیختگی زیاد و کم همراه هستند، افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می دهند. امکان دارد که درمان ها بتوانند به کاهش نشانه های بیماری کمک کنند اما خیلی از آنها، عوارض جانبی نامطلوبی دارند و دلیل ریشه ای بروز چنین اختلالاتی مبهم است.
گره خوردن این ریشه ها در بین پیچیدگی مغز، یک چالش بزرگ به شمار می رود؛ چالشی که اخیراً فناوری آزمایشگاهی، غلبه بر آنرا شروع کرده است.
پژوهشگران در این پروژه، ناحیه ای از مغز معروف به “هسته بستر نوار انتهایی”(BNST) را مورد بررسی قرار دادند که پژوهش های پیشین، ارتباط آنها را با رفتارهای شبیه به ترس و اضطراب در موش ها نشان داده بودند. این ناحیه از مغز، یک هدف امیدوارکننده برای داروهای در ارتباط با بیماری های روانی به حساب می آید. پژوهشگران در این پروژه، گروهی از نورون ها را مورد بررسی قرار دادند که یک ژن پیام رسان عصبی معروف به “Pnoc” را بیان می کنند که با احساس درد و انگیختگی مرتبط هستند.
پژوهشگران از متد جدیدی معروف به “میکروسکوپ دو فوتونی”(TPEF) استفاده کردند تا تصاویر ثبت شده از Pnoc را در مغز موش هایی که محرک هایی برای برانگیختن ترس اضطراب و رفتارهای شامل پاداش به آنها عرضه شده بود، مورد بررسی قرار دهند.
به این ترتیب، دانشمندان دریافتند که فعالیت این نورون ها می تواند بعد از عرضه هر یک از محرک ها، به گشاد شدن سریع مردمک چشم های موش ها منجر شود.
سپس، پژوهشگران از فناوری “اپتوژنتیک”(Optogenetics) استفاده کردند تا فعالیتهای نورون های Pnoc را راه اندازی کنند. آنها دریافتند که تحریک فعالیت Pnoc، به واکنش مردمک چشم و افزایش ضربان قلب منجر می شود. راه اندازی نورون ها با کمک فناوری اپتوژنتیک در حالیکه موش ها آزمایش های پیچیده را پشت سر می گذاشتند، نشانه های اضطراب را در آنها افزایش داد؛ در حالیکه عدم فعالیت نورون ها، نتیجه معکوسی به همراه داشت.
رودریگز روماگورا اظهار داشت: ما دریافتیم که فعال کردن نورون های Pnoc، به بروز واکنش های انگیختگی منجر می شود و حالت های شبیه به اضطراب را بدتر می کند.
این پژوهش، در مجله “Cell Reports” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها