نتایج امیدوارکننده واکسن کرونا

خراسان رضوی چندین آزمایش واکسن ویروس کرونا فاز سوم در ماه های آینده تکمیل می شوند و یکی از پیشگامان انتظار دارد با ارائه نتایج در اواخر ماه نوامبر، تایید استفاده در موارد اضطراری را دریافت کند.
به گزارش نیوز، تایید استفاده در موارد اضطراری بیان کننده این است که داروها موثر و بی خطر هستند. واکسن ها باید بدون ایجاد عوارض جانبی شدید در مقابل عفونت جدید از انسان محافظت کنند. نتایج آزمایش های فاز یک و فاز دو نشان داده است که داروهای مختلفی که الان بر روی داوطلبان آزمایش می شوند به طورکلی بی خطر هستند و پژوهشگران حداقل موارد ناخواسته را گزارش کردند و این موارد معمولا گذرا بودند.
بااین وجود، این موارد کافی نیست و سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) برای پیگیری بیماران ثبت نام شده در آزمایش های فاز سوم ازنظر ایمنی سختگیر است. کلیه داوطلبان باید بعد از دریافت دوم به مدت دو ماه تحت نظارت قرار بگیرند تا شرکت بتواند درخواست تاییدیه کند. این درواقع همان قانونی می باشد که تهیه هرگونه تولید واکسن را پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا غیر ممکن می کند.
اما تحول جالبی رخ داده است که توجه خیلی از افراد را به خود جلب می کند. یک گروه مستقل از پژوهشگران ثابت کردند که یکی از پیشرفته ترین واکسن ها همان گونه که در نظر گرفته شده کارایی دارد. نتیجه گیری این نتایج اساسا اطمینان بخش است، البته برای نتیجه گیری استفاده ایمن از واکسن کافی نیست. پژوهشگران دریافتند که این دارو دستورالعمل های ژنتیکی را رعایت کرده و دقیقا همان گونه که طراحان می خواهند رفتار می کند.
پژوهشگران دانشگاه بریستول تکنیک های جدیدی را جهت بررسی نامزد واکسن شناخته شده آکسفورد و آسترازنکا (AstraZeneca / Oxford) معروف به ChAdOx۱ nCoV-۱۹ یا AZD۱۲۲۲ ایجاد کردند. آنان توانستند نشان دهند که این واکسن دستورالعمل های ژنتیکی را دقیقا طبق دستور دانشگاه آکسفورد دنبال می کند.

پژوهشگران در بیانیه مطبوعاتی توضیح دادند که واکسن آکسفورد با استفاده از ویروس سرماخوردگی (آدنوویروس) از شامپانزه ها ایجاد می شود که توانایی تکثیر در داخل سلول های انسانی را ندارد. آکسفورد حدود ۲۰ درصد کد خودرا با اطلاعات ژنتیکی جایگزین کرد که فقط پروتئین سنبله سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) ویروس عامل کووید-۱۹ را رمزگذاری کند، پروتئینی که ویروس برای ارتباط با سلول ها استفاده می نماید.
ایده این واکسن ورود به سلول های انسانی بدون ایجاد بیماری است. هنگامی که داخل سلول قرار گرفت، واکسن به آنها دستور می دهد پروتئین سنبله را کپی کرده و آنرا تکثیر کنند. سپس پروتئین سنبله بعنوان یک جسم خارجی درک می شود و پاسخ ایمنی ایجاد می شود. بدین سان سیستم ایمنی بدن یاد می گیرد تا آنتی بادی هایی ایجاد کند که می توانند پروتئین سنبله را مسدود کنند. برای برخورد با ویروس کرونا، آنتی بادی ها باید به پروتئین سنبله واقعی متصل شده و از ورود ویروس به سلول جلوگیری نمایند. این رویداد اصلی در زندگی یک ذره ویروسی است. بدون نفوذ در دیواره سلول، ویروس نمی تواند تکثیر شود. اگر تکرار متوقف شود، سپس عفونت کووید-۱۹ نیز متوقف می شود.
پژوهشگران بریستول توانستند بررسی نمایند که واکسن همان گونه که در نظر گرفته شده رفتار می کند. در این مورد منتشر شده: “با تشکر از پیشرفت های اخیر در تعیین توالی ژنتیکی و فن آوری تجزیه وتحلیل پروتئین، پژوهشگران در بریستول برای نخستین بار قادر به بررسی مستقیم هزاران و هزاران دستورالعمل ” رونوشت ” تولیدشده توسط واکسن آکسفورد در داخل سلول شدند. از این طریق، آنان توانستند بطور مستقیم تایید کنند که دستورالعمل ها به درستی و دقیق کپی شده اند و اطمینان بیشتری از عملکرد واکسن دقیقا همان گونه که برنامه ریزی شده است را فراهم کردند. “
علاوه بر تایید اینکه واکسن داده های صحیحی را بیان کرده است، آنها نسخه های پروتئین سنبله را نیز بررسی کردند تا ببینند آیا آنها به دستورالعمل های برنامه ریزی شده احترام می گذارند یا خیر.
دکتر دیوید متیوس، مدیر ارشد تحقیق اعتبار سنجی اظهار نمود: “تاکنون، این فناوری نتوانسته است با شفافیت پاسخ دهد، اما حالا می دانیم که واکسن هر آنچه را انتظار داشتیم، انجام می دهد و این مورد تنها خبر خوب در مبارزه با بیماری کووید–۱۹ است. “
این نتیجه گیری اساسا اطمینان بخش است، اما محدودیت های خودرا دارد. پژوهشگران نمی توانند عوارض جانبی بالقوه واکسن را برطرف کنند، این همان چیزی است که به کمک آزمایش فاز سوم ارائه خواهد شد.
لازم به ذکر است، واکسن آسترازنکا تا حالا سه مورد خارج از ایمنی را ثبت کرده است، ازجمله یک بیماری غیرقابل توجیه که مطالعه را در اوایل سپتامبر متوقف کرد و دیگری شامل قفل شدن بازوی شرکت کننده بود و بتازگی نیز یک داوطلب در برزیل درگذشت، اما این شخص در دارونما بود و نه داروی واقعی. این رویداد موردبررسی قرار گرفت و کارشناسان ازجمله ناظران پروژه برزیل سفارش کردند که این مطالعه ادامه یابد.
مطالعه بریستول در تحقیقات قبل از چاپ Research Square قرار دارد و باید موردبررسی قرار گیرد.

دسته‌ها