کشف راهی نوین برای جلوگیری و بهبود عفونت های ویروسی

خرید بک لینک: پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی جورجیاˮ(Georgia State University) آمریکا در مطالعه اخیرشان روش جدیدی برای جلوگیری و بهبود ˮروتاویروسˮ و سایر عفونت های ویروسی پیدا کردند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، بگفته پژوهشگران موسسه علوم پزشکی پزشکی دانشگاه ایالتی “جورجیا”، تلفیقی از دو ماده ترشح شده توسط سیستم ایمنی می تواند عفونت روتاویروس را درمان کرده و از آن جلوگیری کند و همین طور سایر عفونت های ویروسی که سلول های روپوشه ای را مورد هدف قرار می دهد و تمام سطوح بدن مانند پوست، رگ های خونی، اندام ها و دستگاه ادراری را در بر می گیرد، درمان کند.
روتاویروس که در کودکان خردسال موجب اسهال شدید و خطرناک و در بزرگسالان موجب ایجاد بیماری های گوارشی می شود، سالانه به مرگ هزاران کودک منجر می شود که این مساله خصوصاً در کشورهای در حال توسعه که واکسن روتاویروس فقط در حد متوسط موثر است، بیشتر نمایان است. روتاویروس یک ویروس آر. ان. ای است که در درجه اول سلول های روپوشه ای روده را آلوده می کند.
مواد شناسایی شده در این مطالعه که بطور رسمی با عنوان “سیتوکین”(cytokines) شناخته می شوند، “اینترلوکین ۱۸” (IL-۱۸) و “اینترلوکین ۲۲” (IL-۲۲) هستند. “IL-۱۸” و “IL-۲۲” هنگامی تولید می شوند که بدن پروتئینی را در پوسته شلاق مانند باکتری ها تشخیص دهد.
این مطالعه که چگونگی مهار عفونت روتاویروس توسط سیتوکین ها را بررسی کرد نشان داد، هنگامی که موش ها با IL-۱۸ و IL-۲۲ تحت درمان قرار گرفتند، سیتوکین ها بیان یکدیگر را تقویت کردند اما همین طور با مکانیزم های متمایز و مستقل که شامل گیرنده های فعال کننده در روپوشه ای روده هستند، مانع روتاویروس می شوند. این اقدامات به دفع سریع و کامل روتاویروس، حتی در میزبانانی که سیستم ایمنی بدن آنها به شدت لطمه دیده است، منجر می شود. همین طور مشخص شد که این درمان برای نورو ویروس(یک ویروس مسری که موجب استفراغ و اسهال می شود) نیز موثر است.
دکتر “اندرو گویرتز”(Andrew Gewirtz) نویسنده ارشد این مطالعه و استاد موسسه علوم زیست پزشکی دانشگاه ایالتی جورجیا اظهار داشت: مطالعه ما راه جدیدی برای از بین بردن عفونت ویروسی، خصوصاً ویروس هایی که سلول های روپوشه ای را آلوده می کنند، ارائه داد. نتایج نشان میدهد که یک ماده تلفیقی از IL-۱۸ و IL-۲۲ می تواند وسیله ای برای درمان عفونت های ویروسی باشد که سلول های روپوشه ای با عمر کوتاه را مورد هدف قرار می دهند.
یافته های این مطالعه در مجله “Science Immunology” انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها