ماسکنه یکی از اشکالات جانبی شیوع کووید-۱۹!

خرید بک لینک: بااینکه در شرایط همه گیری کووید- ۱۹، استفاده از ماسک سفارش می شود اما ماسک زدن، برخی عوارض منفی را نیز برای پوست به همراه دارد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از وایرد، در شرایط کنونی گسترش کروناویروس و ضرورت ماسک زدن، حتما خطوط قرمزی را روی صورت خود مشاهده کرده اید که به خاطر داشتن ماسک در طولانی مدت ایجاد می شوند. این مساله مهم نیست که شما مراقب پوست خود می باشید و یا پوست خوبی دارید برای اینکه آکنه ناشی از ماسک یا “ماسکنه”(Mascne)، یکی از عوارض جانبی استفاده روزمره از ماسک است که برای کاهش انتقال کووید- ۱۹ باید حتما به کار برود.
اگرچه داشتن آکنه ناراحت کننده است اما به این معنا نیست که استفاده از ماسک باید متوقف شود. اگر به درمان پوست خود بپردازید و یا ماسک های خودرا کاملا تمیز کنید، می توانید این شرایط را تحت کنترل درآورید و آکنه ها را از بین ببرید. پوست هر شخص، واکنش متفاوتی نسبت به محصولات گوناگون دارد، در نتیجه باید در استفاده از مواد و محصولات جدید، مراقب باشید.
عامل بروز ماسکنه چیست؟
ماسکنه مانند آکنه می تواند در اثر عوامل گوناگونی ایجاد شود که از آن میان می توان به کافی نبودن شست و شوی ماسک، شست و شوی ماسک با مواد شوینده ناملایم، مواد تشکیل دهنده ماسک و مدت استفاده از آن اشاره نمود.
ماسک ها کمک می کنند تا بزاق و هر نوع قطرات دیگر ناشی از تنفس، صحبت کردن، سرفه یا عطسه، در هوا منتشر نشوند و کووید- ۱۹ یا هر بیماری دیگری را انتقال ندهند. از طرف دیگر، این کار سبب می شود که رطوبت و باکتری در ماسک محبوس شوند و در تماس با پوست صورت قرار بگیرند.
“دیلان موستاپیچ”(Dylan Mustapich)، یک متخصص زیبایی شناسی در نیویورک اظهار داشت: این ماسک ها جلوی فرار رطوبت را می گیرند اما محیط مرطوبی را در ماسک ایجاد می کنند که به باکتری عامل آکنه، امکان رشد می دهد.
“مگان فیلی”(Meghan Feely)، متخصص پوست اظهار داشت: احتمال بروز آکنه، در ورزشکارانی که کلاه مخصوص را روی سر می گذارند نیز وجود دارد برای اینکه آلودگی و عرق روی منافذ پوست آنها محبوس می شود و محیط مناسب را برای رشد باکتری فراهم می آورد.
اگر ماسک خودرا نشویید، باکتری به نفوذ خود در پوست شما ادامه خواهد داد؛ در نتیجه شست و شوی ماسک می تواند این روند را متوقف نماید. همین طور باید اقدامی در مورد مواد شوینده مورد استفاده خود داشته باشید. یک ماده شوینده ملایم و بدون بو را انتخاب کنید تا ببینید که آیا می تواند دراین زمینه کمک نماید یا خیر.
اگر مستعد مبتلاشدن به استرس هستید، یک بیماری همه گیر بین المللی اساسا یک موضوع استرس زا است. نهایت تلاش خودرا برای داشتن آرامش انجام دهید.
چگونه ماسکنه را درمان کنیم؟
در شرایط همه گیری کووید-۱۹، باید استفاده از ماسک را هنگام حضور در مکان های عمومی ادامه بدهیم اما اگر نیازی به حضور در این مکان ها نداریم، بهتر است در خانه بمانیم تا مجبور به استفاده از ماسک نباشیم.
ماسک هایی تهیه کنید که امکان تعویض و شست و شوی آنها وجود داشته باشد و یا ماسک های خانگی خودرا بسازید. ماسک های قابل شست و شو را باید هر بار بعد از استفاده بشویید.
متخصصان عقیده دارند که ماسک های صد در صد پنبه ای می توانند بهترین انتخاب باشند برای اینکه از یک پارچه قابل تنفس تشکیل شده اند که بسادگی شسته می شود.
“کیتی جائه”(Katie Jae)، یک متخصص زیبایی شناسی در تگزاس اظهار داشت: من ماسک های یکبار مصرف را ترجیح می دهم اما تهیه این ماسک ها به صورت روزمره، هم به بودجه قابل توجهی نیاز دارد و می تواند به محیط زیست لطمه برساند.
وی اضافه کرد: حتی ماسک یکبار مصرف را هم برای کل روز استفاده نکنید. این ایده خوبی است که ماسک ها طی روز تعویض شوند تا باکتری که شکل گرفتن را آغاز نموده است، فرصت پرورش یافتن و تخریب پوست را پیدا نکند.
از آرایش کردن قسمت هایی از صورت که ماسک آنها را می پوشاند، بپرهیزید. صورت خودرا تمیز و مرطوب نگه دارید و بیش از اندازه لایه برداری نکنید. عقیده بیشتر مردم این است که آکنه را خشک نگه دارند؛ در صورتیکه خشک نگه داشتن صورت، آنرا بیشتر از بین می برد. جائه افزود: حتی اگر پوست شما چرب است، باید سد محافظتی پوست خودرا سالم نگه دارید. پوست مرطوب می تواند از جوش زدن و بروز بثورات پوستی پیشگیری کند.
صورت خودرا قبل از گذاشتن ماسک و بعد از برداشتن آن بشویید. جائه اظهار داشت: برای پاک کردن چربی صورت، از فوم ملایم مخصوص پاکسازی استفاده کنید. اگر پوست شما چرب و مستعد آکنه است، از محلول های حاوی “سالیسیلیک اسید”(Salicylic acid) برای شستن آن استفاده کنید تا چربی اضافه و پوست های مرده آن پاک شوند و از گرفتگی منافذ پوست نیز پیشگیری شود.
چه محصولاتی به درمان ماسکنه کمک می کنند؟
اگر می توانید به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا در مورد محصولات مناسب پوست خود، به مشاوره بپردازید. بعضی از این محصولات می توانند التهاب پوست را کاهش دهند و طول عمر جوش های مزاحم را کوتاه کنند.
*چسب های جوش: این چسب ها حاوی هیدروکلراید هستند تا همه آلودگی ها و چربی ها را به سمت خود بکشند. شما می توانید این چسب ها را بر طبق شدت و اندازه جوش های خود انتخاب کنید و هنگام شب آنها را روی پوست بگذارید تا سطح پوست، نرم شود. حتی می توانید کل صورت را با این چسب ها بپوشانید و سپس ماسک بزنید.
*مرطوب کننده های آب رسان: خشک نگه داشتن پوست صورت می تواند به آن لطمه برساند؛ در نتیجه اهتمام کنید رطوبت پوست خودرا با کمک مرطوب کننده های آب رسان حفظ کنید تا پوست شما خشک و حساس نشود.
*پماد: بااینکه شاید پمادهایی شبیه به وازلین، سفارش بدی برای پوست به نظر برسند اما برخی پمادها که با مشورت متخصصان زیبایی به کار می روند، می توانند خشکی پوست را از بین ببرند، عمر جوش ها را کاهش دهند و به ترمیم پوست کمک کنند.
*لایه بردارهای شیمیایی: لایه برداری فیزیکی صورت، روش خوبی نیست و پیشنهاد نمی گردد اما گاهی اوقات و نه هر روز می توانید از لایه بردارهای شیمیایی استفاده کنید اما این کار را هیچ گاه بدون مشورت با یک متخصص انجام ندهید.

منبع:

دسته‌ها