پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن : سیگار کشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را زیاد می کند

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در بررسی جدیدی دریافتند که مصرف سیگار و بیماری مزمن ریه می تواند مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را افزایش دهد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در “کالج دانشگاهی لندن”(UCL) انجام شده است، نشان داده است افرادی که سیگار می کشند و افراد مبتلا به “بیماری مزمن انسدادی ریه”(COPD)، بیشتر گرفتار نتایج شدید کووید- ۱۹ می شوند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری هم در آنها بیشتر است.
بیماری مزمن انسدادی ریه، اختلال عملکرد مداوم ریه است که با محدودیت جریان هوا همراه می شود. تخمین زده شده که بیماری مزمن انسدادی ریه، ۲۵۱ میلیون نفر را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. پژوهشگران با بررسی اثرات “کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲”(SARS-CoV-۲) بر عملکرد تنفسی، تلاش دارند تا شیوع و اثرات بیماری مزمن انسدادی ریه را در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بهتر درک کنند.
پژوهشگران در این پروژه، پایگاه های داده مربوط به سوابق علمی را به صورت سیستماتیک مورد بررسی قرار دادند تا به خصوصیت های بالینی کووید-۱۹ و شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ پی ببرند. پژوهش های مورد بررسی، داده های مربوط به ۲۴۷۳ بیمار مبتلا به کووید- ۱۹ را در برداشتند که ۲.۳ درصد آنها به بیماری مزمن انسدادی ریه مبتلا بودند و ۹ درصد هم سیگار می کشیدند.
نتایج این پژوهش نشان داد شدت کووید-۱۹ در افرادی که از بیماری مزمن انسدادی ریه رنج می برند، ۶۳ درصد و خطر مرگ و میر هم ۶۰ درصد است. در حالیکه شدت بیماری در افراد مبتلا به کووید- ۱۹ که بیماری مزمن انسدادی ریه را ندارند، تنها ۳۳.۴ درصد و میزان مرگ و میر هم ۵۵ درصد است.
افرادی که سیگار می کشند، ۱.۴۵ بار بیشتر از افرادی که هیچگاه سیگار نمی کشند در معرض نتایج شدید کووید- ۱۹ قرار دارند. پژوهشگران در اینباره گفتند: به رغم کم بودن شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه و مصرف سیگار در بین بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، می توان اظهار داشت که این دو مورد با شدت کووید-۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن در ارتباط هستند.
این پژوهش، در مجله “PLOS ONE” به چاپ رسید.

دسته‌ها