پروتئینی که خون را از چربی پاک می کند

خرید بک لینک: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا با سرعت بخشیدن به عملکرد نوعی پروتئین، خون را از چربی های اضافه پاک کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، چربی ها نقش مهمی در تامین انرژی بدن دارند اما همه می دانیم که افزایش آنها در بدن می تواند خطرناک باشد. تری گلیسریدها نوعی از چربی هستند که در خون جریان دارند. افزایش این نوع چربی در بدن می تواند به اضافه وزن و بیماری های در رابطه با آن منجر شود. پژوهشگران “دانشگاه سینسینتی” (University of Cincinnati) آمریکا در بررسی جدید خود، روشی برای تولید پروتئین یافته اند که می تواند خون را از این چربی های اضافه پاک کند.
هنگامی که چربی مصرف شده، بیش از مقدار مورد نیاز برای تامین انرژی باشد، به تری گلیسرید تبدیل می شود تا هنگام نیاز مورد استفاده قرار بگیرد اما معمولا به جریان خون نیز وارد می شود. تری گلیسریدها در مقادیر بالاتر می توانند به بروز اضافه وزن، دیابت و بیماری های قلبی- عروقی بینجامند.
بدن برای کنترل این شرایط، مکانیسم هایی دارد. پروتئینی موسوم به ” APOA5″ که در کبد تولید می شود، می تواند کار پاکسازی تری گلیسریدها را انجام دهد. پژوهش دانشگاه سین سینتی، بر همین پروتئین تمرکز دارد.
“شان دیویدسون” (Sean Davidson)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: APOA5، نقش مهمی در پاکسازی سریع خون از تری گلیسریدها دارد. هر چه میزان این پروتئین در بدن بیشتر باشد، تری گلیسریدها سریع تر از خون پاک می شوند. اهمیت این پروتئین از پیش هم مشخص بود اما دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی از ساختار و نحوه عملکرد آن ندارند. شاید اگر نحوه عملکرد این پروتئین را درک نماییم، بتوانیم دارویی ارائه دهیم که به عملکرد بهتر آن کمک می نماید.
پژوهشگران در این بررسی، ژن انسان را که برای پروتئین APOA5 کدگذاری شده بود، در باکتری ها قرار دادند. این کار به آنها کمک کرد تا پروتئین بیشتری را با سرعت بیشتر تولید کنند تا تری گلیسرید ها با سرعت بیشتری از خون بیرون بروند.
سپس، عملکرد پروتئین را در پاکسازی خون موش هایی که رژیم غذایی پرچربی داشتند، مورد بررسی قرار دادند و به نتایج امیدوارکننده ای رسیدند.
“مارک کاستلبری” (Mark Castleberry)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما توانستیم خون موش ها را بعد از تغذیه آنها با چربی ارزیابی نماییم. بعد از ارائه این پروتئین به موش ها، دریافتیم که پاکسازی تری گلیسریدهایی که در خون انباشته شده اند، با سرعت بیشتری صورت می گیرد.
بااینکه نتایج این پژوهش، بسیار امیدوارکننده هستند اما این بررسی هنوز در مراحل ابتدایی به سر می برد و هیچ تضمینی وجود ندارد که آزمایش آن روی انسان حتما موفقیت آمیز باشد. در هر حال، این پژوهش می تواند راه را جهت بررسی تاثیر پروتئین APOA5 در پاکسازی خون هموار کند.
این پژوهش، در مجله ” Journal of Lipid Research” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها