درمان درد با استفاده از سلول های بنیادی

به گزارش خرید بک لینک محققان موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادی و بدون هیچ عوارض جانبی، به درمان درد در موش ها بپردازند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اینترستینگ اینجینیرنگ، اعتیاد به مواد مخدر یکی از اشکالات جوامع بشری است که همواره ترس و وحشت جامعه را به همراه دارد. چونکه باعث نابودی زندگی افراد و گاها منجر به مرگ آنها می شود.
اما داشتن “درد” هم یکی از اشکالات انسان ها است. از طرفی، برای خیلی از مردم دشوار می باشد که بدون استفاده از دارو زندگی کنند.
در این راستا، پیدا کردن درمان های غیراعتیادآور هدف جمع زیادی از محققان در سراسر جهان است.
حال، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه “سیدنی” موضوعی را کشف کرده اند که می تواند روزی با استفاده از سلول های بنیادی به “سیستم کنترل درد غیراعتیادآور” تبدیل گردد.
محققان برای نخستین بار تواستند در بدن موش ها نورون هایی بسازند که احساس درد را نابود می کند و به تسکین پایدار درد در بدن آنها منجر می شود.
این گروه تحقیقاتی از روشی معروف به “القای سلول های بنیادی پرتوان”(iPS) استفاده کردند از مغز استخوان نشات می گیرد تا سلول هایی را ایجاد کند که کشنده درد هستند.
این سلول های بنیادی پرتوان بعد از آن در نخاع موش هایی که دارای درد شدید “نوروپاتی” بودند، قرار داده شدند.
درد نوروپاتی دردی است که به جهت تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم “سوماتوسنسوری”(بخشی از سیستم اعصاب حسی) بوسیله صدمه یا بیماری ایجاد می شود.
روش استفاده شده در موش ها هیچ عوارض جانبی نداشت و در طول یک درمان واحد انجام شد.
“گِرگ نیلی”(Greg Neely) از دانشگاه سیدنی اظهار کرد، صدمه دیدگی عصبی می تواند منجر به درد ویرانگر نوروپاتیک برای خیلی از بیماران شود که هیچ درمان موثری هم تابحال برای آن وجود نداشته است.
وی ادامه داد، موفقیت محققان دانشگاه “سیدنی” برای خیلی از بیماران حائز اهمیت بوده و به این معناست که ما می توانیم با استفاده از سلول های خود بیماران، پیوندهای نابودکننده درد ایجاد نماییم و این سلول ها می توانند علت اصلی درد را معکوس کنند.
تیم تحقیقاتی پروژه در حال انجام آزمایشات ایمنی گسترده تر در جوندگان و خوک ها بوده و می خواهد روش خویش را روی انسان هایی با درد مزمن هم آزمایش کند.
آزمایشات بالینی فاز انسانی پروژه ظرف پنج سال آتی آغاز خواهد شد و ایده انجام آن هدف قرار دادن قست هایی از بدن است که گرفتار درد هستند تا به نوبه خود عوارض جانبی استفاده از داروها را هم کم کند.
نتایج این پژوهش در مجله “peer journal Pain” منتشر شد.

دسته‌ها