مصرف ویتامین د به تنهایی برای جلوگیری از شکستگی استخوان کافی نیست

خرید بک لینک: جدیدترین بررسی روی مطالعات تابحال انجام شده نشان میدهد مصرف ویتامین د به تنهایی سبب پیش گیری از شکستگی استخوان نمی گردد، بلکه باید با کلسیم همراه باشد و در این صورت هم نمی توان پیشگیری کامل از آنرا انتظار داشت.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج یک بررسی جدید نشان میدهد که مصرف کلسیم و ویتامین د ممکنست به افراد مسن کمک نماید تا خطر شکستگی استخوان را مهار کنند، اما مصرف این ویتامین به تنهایی این کار را انجام نمی دهد.
تجزیه و تحلیل ۲۸ مطالعه نشان داد که بزرگسالان مسن تر با سطح ویتامین د بالاتر در خون، کمتر از دیگران گرفتار شکستگی لگن یا شکستگی های دیگر استخوان ها می شوند.
اما این مساله در مطالعاتی که اثرات استفاده از مکمل های ویتامین د را آزمایش کرده بودند، متفاوت بود. آنها هیچ مدرکی در خصوص اینکه ویتامین دی به تنهایی خطر شکستگی در بزرگسالان را می کاهد، ارائه نکرده بودند.
در مقابل، آزمایشاتی که تلفیقی از کلسیم و ویتامین د را آزمایش کرده بودند، اثرات محافظتی بیشتری را نشان دادند.
دکتر “رابرت کلارک” استاد اپیدمیولوژی و پزشک عمومی دانشگاه آکسفورد و محقق ارشد این بررسی اظهار داشت: درمان ترکیبی با کلسیم و ویتامین د خطر شکستگی لگن را تا یک ششم کاهش داده و از مصرف ویتامین د به تنهایی سودمندتر بود.
این یافته ها که به صورت آنلاین در پایگاه JAMA Network Open انتشار یافته است، حرف آخر در مورد ویتامین د و شکستگی ها نیست. بعضی از آزمایشات در حال بررسی مصرف ویتامین د با دوز بالا در افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار دارند. اما طبق گفته های “کلارک” هم اکنون هیچ مدرکی در خصوص کارایی آن وجود ندارد.
بگفته بنیاد ملی پوکی استخوان آمریکا(NOF)، فقط در ایالات متحده حدود ۵۴ میلیون نفر دارای توده استخوانی یا پوکی استخوان هستند که می تواند منجر به شکستگی شود. تخمین زده می شود که بعد از سن ۵۰ سالگی، نیمی از زنان و یک چهارم مردان به سبب پوکی استخوان گرفتار شکستگی استخوان شوند.
کلسیم برای ساخت و حفظ استخوان های قوی بسیار مهم می باشد، در صورتیکه ویتامین د به بدن کمک می نماید، کلسیم جذب نماید و از عملکرد عضلات پشتیبانی می کند.
“بت کیتچین” که در این مطالعه مشارکت نداشته است، اظهار داشت: وقتی صحبت از بروز شکستگی در افراد مبتلا به پوکی استخوان می شود، مکمل ها نمی توانند کار خاصی انجام دهند.
وی که استاد علوم تغذیه در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام است، اضافه کرد: انتظار اینکه ویتامین د و کلسیم به تنهایی مانع از شکستگی شوند، غیر واقعی است.
بگفته وی، افراد برای کمک به حفظ توده استخوانی و تقویت ماهیچه ها به ورزش منظم نیاز دارند. ورزش هایی مانند دویدن، طناب زدن یا رقصیدن می تواند به حفظ تراکم استخوان کمک نماید. همین طور ورزش هایی که موجب تقویت قدرت عضلات شده یا تعادل را بهبود می بخشند، می توانند به کاهش خطر سقوط و افتادن روی زمین و در نهایت شکستگی استخوان کمک نماید.
بگفته NOF، عدم استعمال دخانیات و عدم مصرف مشروبات الکلی نیز برای جلوگیری از شکستگی استخوان بسیار مهمست.
“کیچین” اظهار داشت: بعد از تشخیص پوکی استخوان، ممکنست داروهایی که موجب مهار شکستگی استخوان یا تقویت استخوان می شوند، ضروری باشند. همین طور باید اقدامات لازم برای ایمن سازی خانه صورت گیرد تا فرد در صورت افتادن گرفتار شکستگی نشود.
در مطالعات انجام شده توسط تیم “کلارک” بطور کلی هرچه سطح ویتامین د در خون بالاتر باشد، احتمال شکستگی نیز کمتر می شود، اما به تنهایی سبب عدم شکستگی نمی گردد.
البته “کیتچین” تاکید کرد که مقادیر بالای ویتامین د در خون می تواند نشانگر چیز دیگری باشد.
وی اشاره کرد: تعداد کمی از مواد غذایی حاوی ویتامین د هستند. درعوض، بدن هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آنرا سنتز می کند. بعنوان مثال افرادی که ویتامین د زیادی دارند، احیانا زمان زیادی را در خارج از خانه می گذرانند.
این بررسی همین طور شامل ۱۱ مطالعه است که ویتامین د را به تنهایی آزمایش کرده اند و شش آزمایش که ویتامین د و کلسیم را با هم آزمودند. میانگین سنی شرکت کنندگان در این مطالعات بین ۶۲ تا ۸۵ سال بوده است.
بطور کلی افرادی که کلسیم و ویتامین دی دریافت نمودند، خطر شکستگی لگن در آنها ۱۶ درصد کمتر از دیگران بود و خطر مبتلاشدن به هرگونه شکستگی استخوان در آنها شش درصد کمتر بود.
اگر زیاد لبنیات، سبزیجات و غذاهای غنی از کلسیم مصرف نمی کنید، ممکنست به مکمل نیاز داشته باشید.
بر اساس گزارش NOF، بزرگسالان جوان تر از ۵۱ سال باید در روز ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند. همین طور افراد جوان تر از ۵۰ سال باید روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی(IU) ویتامین د دریافت نمایند، در صورتیکه سالمندان به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ IU نیاز دارند. با این وجود سفارش ها در مورد مصرف ویتامین د متفاوت می باشد.

منبع:

دسته‌ها