مردان فکر می کنند دروغگویان بهتری هستند

خرید بک لینک: طبق تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه ˮپورتسموثˮ، مردان دو برابر زنان خودرا در دروغگویی و کنار آمدن با آن استاد می دانند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، براساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر “برایانا وریگین” از دانشگاه پورتسموث، افرادی که در دروغ گفتن تبحر دارند، معمولا سخنوران خوبی هستند و دروغ های بیشتری نسبت به دیگران و معمولاً به خانواده، دوستان، همسر و همکاران خود می گویند.
دروغگوهای خبره همین طور ترجیح می دهند بجای دروغگویی در پیام های متنی، رو در رو دروغ بگویند و رسانه های اجتماعی جولانگاه آنان نیست.
دکتر “وریگین” که وقت خودرا بین دانشگاه های پورتسموث و ماستریخت هلند تقسیم می کند، اظهار داشت: ما بین تخصص در دروغگویی و جنسیت ارتباط مدلول داری پیدا کردیم. آقایان بیشتر از دو برابر نسبت به بانوان فکر می کنند که دروغگوهای بهتری هستند. تحقیقات قبلی نشان داده است که بیشتر مردم در روز یک یا دو دروغ می گویند، اما این آمار، دقیق نیست. برای اینکه بیشتر مردم هر روز دروغ نمی گویند، بلکه تعداد کمی از دروغگوهای حرفه ای مسئول بیشتر دروغ های گزارش شده هستند.
وی ادامه داد: آنچه در مطالعه ما مشخص شد این است که تقریباً نیمی از (۴۰ درصد) همه دروغ ها توسط تعداد بسیار کمی از دروغگویان حرفه ای گفته می شود و این افراد به کسانی که به آنها نزدیکتر هستند، دروغ می گویند.
وی افزود: دروغگوهای متبحر به خوبی از کلمات استفاده می نمایند و خوب حرف می زنند، دروغ های خودرا با حقیقت پیوند می زنند، بدین سبب تشخیص آن برای دیگران سخت می شود. آنها همین طور در پنهان کردن دروغ های خود در داستان های ظاهراً ساده و واضح استاد هستند، بطوریکه تردید در حرف های آنها برای دیگران دشوار است.
دکتر “وریگین” ۱۹۴ نفر که نیمی از آنها مردان و نیمی از آنها زنان بودند را با میانگین سنی ۳۹ سال مطالعه کرد.
از آنها سؤالاتی پرسیده شد، همچون اینکه در فریب دیگران چقدر خوب هستند. در ۲۴ ساعت گذشته چه تعداد دروغ گفته اند. نوع دروغ هایی که گفته اند چه بوده است. به چه کسی دروغ گفته اند و به صورت رو در رو دروغ گفته اند یا از راه های دیگر.
وی ادامه داد: مطالعات ما نشان میدهد که ما آنقدرها که فکر می نماییم هم در تشخیص دروغ مهارت نداریم. بیشتر ما در بهترین حالت ۵۰ درصد شانس داریم دروغ طرف مقابل را کشف نماییم. ما می خواستیم روی کسانی که در دروغگویی خوب هستند، تمرکز نماییم و اهتمام نماییم درک نماییم که چگونه و با چه کسی این کار را انجام می دهند.
این مطالعه نشان داد که یکی از راهبردهای اصلی دروغگوها این است که دروغ های موجهی را که نزدیک به حقیقت هستند، بگویند و اطلاعات زیادی نمی دهند و هرچه کسی فکر کند در حال دروغگویی هستند، دروغ های بیشتری خواهند گفت.
متداول ترین استراتژی در میان تمام دروغگویان، شامل متخصص یا ناشی، عدم بیان اطلاعات خاص بود. اما دروغگوهای خبره به این قابلیت مسلط هستند که یک دروغ را به یک داستان باورپذیر پیوند می زنند که موجب می شود دروغشان پنهان شود.
جالب اینجاست در مقابل، کسانی که فکر می کردند که در دروغگویی خوب نیستند، وقتی دروغ می گفتند، مبهم بودند و طرف مقابل حدودا به آنها شک نمی کرد.
بطور کلی از ۱۹۴ نفر، رایج ترین فریب ها برای پنهان کردن دروغ، به ترتیب “دروغ های سفید” یا همان دروغ مصلحتی، اغراق، پنهان کردن اطلاعات، دفن دروغ در یک داستان واقعی و سرهم کردن داستان های غیرواقعی بودند.
بیشتر مردم تمایل به دروغ گفتن رو در رو، سپس بوسیله پیامک، تماس تلفنی، ایمیل و در آخر بوسیله رسانه های اجتماعی دارند.
اغلب دروغگوهای خبره بیشتر به خانواده، دوستان یا همکاران خود دروغ می گویند و کمتر از همه به کارفرمایان خود دروغ می گویند.
این مطالعه هیچ ارتباطی بین سطح تحصیلات و توانایی دروغگویی نشان نداد.
دکتر “وریگین” اظهار داشت: تحقیقات بیشتری لازم است، خصوصاً در مورد درک بهتر تخصص دروغگوها در نهفتن دروغ در اطلاعات صحیح و در استفاده از حقایق که دریافتن آنها نا ممکن بود.

منبع:

دسته‌ها