هزینه های سنگین روسکاسموس به دنبال شکست در پرتاب سایوز ام اس-۱۰

خرید بک لینک: به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ در پرتاب روز ۱۱ اکتبر، طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جستجوگران توسط ˮروسکاسموسˮ اجیر شده اند تا منطقه سقوط موشک را وجب به وجب بگردند و قطعات موشک سقوط کرده را جمع آوری کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا؛ در پی کار این افراد حدودا تمامی قطعات موشک سقوط کرده، بعد از بسته بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس(progress) سازنده موشک سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند.
گرچه بکارگرفتن این گروه برای “سازمان فضایی روسیه”(Roscosmos) هزینه بردار بود اما روی دیگر سکه هزینه سنگینی است که این سازمان برای اجاره یک هواپیمای اختصاصی برای ارسال قطعات از بایکونور و هیئت کارشناس و ناظران از فرودگاه ونوکووو(Vnukovo) در مسکو به سامارا پرداخت کرد!
گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین رئیس سازمان فضایی روسیه، پس از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم موشک سایوز به آن تحویل داده شد، ناظر بررسی ها بر روی این قطعات باشند. برپایه اسناد و مدارک، هزینه های پرواز بیشتر از ۳ میلیون روبل(بطور دقیق ۳، ۱۳۰، ۹۷۵ روبل ۱۲ کپک به اضافه ۴۷۵، ۰۱۳ روبل بعنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است!
با عنایت به عدم موفقیت روسکاسموس در رساندن فضانوردان تازه نفس به ایستگاه فضایی بین المللی، روسکاسموس در موقعیت بسیار حساسی قرار گرفته است و باید هرچه زودتر دلیل شکست موشک سایوز مشخص و برطرف شود چونکه با عنایت به عمر مفید سفینه های سایوز که ۲۰۰ روز است، باید برای فرستادن گروه بعدی به ایستگاه فضایی بین المللی اقدام نماید.
سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آنها باید سفینه سایوز جدیدی –البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود.
از جانب دیگر با عنایت به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه بوجود آمد، کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی، بدنه خارجی آنرا مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالیکه فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به علت سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین المللی برسد.
روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی موشک بالابرنده، ناو سرنشین دار دیگری به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد.

دسته‌ها