حضور سومین سیاره در سامانه کپلر -۴۷ تأیید شد

خرید بک لینک: اخترشناسان در مطالعه اخیرشان حضور سومین سیاره فراخورشیدی در سامانه ستاره ای دوتایی ˮکپلر -۴۷ˮ (Kepler-۴۷) را تأیید کردند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سومین سیاره فراخورشیدی در حالیکه در حال چرخش در اطراف ستارگان دوقلوی از پیش شناخته شده سامانه کپلر -۴۷ بود، شناسایی شد.
سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده، “کپلر -۴۷ دی” (Kepler-۴۷d) نام دارد و بنابر تخمین ها سیاره مذکور اندازه ای ما بین اندازه سیاره زحل و نپتون دارد و از دو سیاره ای که پیش تر در این سامانه شناسایی شده اند (کپلر -۴۷ بی و کپلر -۴۷ سی)، بزرگ تر است.
بگفته پژوهشگران “دانشگاه ایالتی سن دیگو”ی ایالات متحده آمریکا دمای سیاره مذکور ۱۶۹ درجه سانتی گراد (۳۳۶ درجه فارنهایت) است. حضور سیاره در حالیکه مدار هم محور آن به آرامی در حال تغییر بود، شناسایی شد.
کپلر -۴۷ یک سامانه ستاره ای دوتایی است. ستاره دوتایی به یک سامانه ستاره ای گفته می شود که در آن دو ستاره به هم نزدیک هستند و به دور مرکز سنگینی سراسری مشترک میان خود گردش می کنند. بررسی های جدید نشان می دهند که درصد زیادی از ستارگان قسمتی از یک سامانه حداقل دو ستاره ای هستند. ستارگان دوتایی در اخترفیزیک بسیار مهم هستند برای اینکه خاصیت های مدار آنها جرم و چگالی آن ستارگان را برای اخترشناسان مشخص می کند.
کپلر -۴۷ با داشتن چندین سیاره یک سامانه ستاره ای منحصر به فرد در بین سامانه های ستاره ای که تا به امروز لیست شده اند، شمرده می شود.
این سیستم ستاره ۳۴۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و برای نخستین بار توسط” تلسکوپ فضایی کپلر” در سال ۲۰۱۲ شناسایی شد.
محققان دانشگاه ایالتی سن دیگو تأیید کرده اند که سیاره سوم مذکور در مدار بین دو سیاره دیگر حضور دارد. اخترشناسان اعتقاد دارند که این سیاره در جایی بین سیاره نپتون و زحل قرار دارد.
هر سه سیاره سامانه کپلر -۴۷ از روش “گذر” (transit) شناسایی شده اند. گذر در اصطلاح نجوم، هنگامی است که جرم کوچک تری از مقابل قرص جرم بزرگ تری در آسمان، گذر یا عبور (Transit) می کند. بطوری که چند رصدگر این پدیده را از نقاط مناسب بتوانند مشاهده کنند. در این مورد برای نمونه گذر سیارات داخلی (عطارد و زهره) از روی زمین مقابل قرص خورشید دیده می شود. در اصطلاح دیگر نجومی، وقتی یک جرم سماوی به سبب حرکت ظاهری کره آسمان از نصف النهار ناظر می گذرد، باز گذر گفته می شود. “سیاره کپلر -۴۷ دی” قبل از این به سبب سیگنال های گذر قابل شناسایی نبود.
یافته های این مطالعه در مجله” The Astronomical Journal “منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها