رییس آزمایشگاه IT اعلام کرد؛ نحوه ارزیابی خدمات رایانش ابری و توزیع محتوا در کشور

به گزارش خرید بک لینک، رئیس لابراتوار IT پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از پروژه ملی ارزیابی خدمات رایانش ابری در جهت پایش استانداردهای خدمات شبکه ملی اطلاعات اطلاع داد.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ مهدی حسین پور در ارتباطات با پروژه ملی لابراتوار ارزیابی خدمات رایانش ابری و خدمات توزیع محتوای کشور اظهار داشت: لابراتوار ارزیابی خدمات توزیع محتوا و رایانش ابری، با هدف ارزیابی کیفیت عرضه خدمات توزیع محتوا و رایانش ابری در کشور بوجود آمده است.
وی همینطور ضمن اشاره به جزئیات این پروژه اظهار داشت: این سامانه امکان ارزیابی کیفیت نحوه توزیع محتوا بر مبنای پارامترهای کیفیت سرویس شبکه در مکانهای مختلف کشور و افزایش سرعت بارگذاری وبسایت های استفاده کننده از خدمات توزیع محتوا را دارد.
حسین پور اضافه کرد: در این سامانه همچنین، نحوه ارائه ی خدمت رایانش ابری در قسمت های مختلف مربوطه شامل زیرساخت فیزیکی، کیفیت و سرعت عرضه خدمات، خصوصیت هایی امنیتی و قابلیت های کسب و کاری ارزیابی و مورد سنجش قرار می گیرند.
رئیس لابراتوار IT پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با نحوه ارزیابی خدمات رایانش ابری و خدمات توزیع محتوای کشور در سامانه مذکور، توضیح داد: ارزیابی خدمات فوق به دو صورت خودکار و مبتنی بر پارامترهای استخراج شده توسط موتورهای نرم افزاری و عینی مبتنی بر تجربه افراد خبره این حوزه ها صورت می گیرد. در قسمت اتوماتیک موتورهای نرم افزار به صورت خودکار و در زمان های مشخص، کیفیت سرویس را رصد و نتایج را در سامانه عرضه می کنند.
وی در انتها بیان نمود: در قسمت دیگر ارزیابی افراد خبره، آزمون هایی که نیازمند تجربه و دانش افراد خبره دارد را انجام و نتایج را در سامانه ثبت می کنند، همینطور ادغام دو ارزیابی خودکار و عینی، دقت نتایج ارزیابی را در سامانه بالا برده و نتایج آنرا قابل استناد تر می کند.
لازم به ذکر است نمایش متوسط کیفیت خدمات، مشاهده اطلاعات در ارتباط با عرضه دهندگان خدمات cloud و خدمات CDN، ثبت درخواست آزمون کارکردی (غربالگری) برای عرضه دهندگان خدمات ابری و CDN همچون امکانات این سامانه است که ذی نفعان آن، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت رصد شبکه ملی اطلاعات، اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنت در جهت رصد عرضه سرویس، اپراتورهای عرضه دهنده خدمات ابری و اپراتورهای عرضه کنند خدمات توزیع محتوا(CDN) می باشند.

دسته‌ها