سردار جلالی: هر فناوری نیازمند یک پیوست دانشی پدافند غیرعامل است

به گزارش خرید بک لینک، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: مطالعه و رصد تهدیدات و مخاطرات هر فناوری پیش از بکارگیری آن یک لزوم جدی است، این امر نشان داده است که هر فناوری، نیازمند یک پیوست دانشی پدافند غیر عامل است.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر، سردار غلامرضا جلالی در نشست پدافند غیرعامل وزارت علوم که امروز در سالن شهدای علمی این وزارت خانه برگزار شد با اشاره به اینکه همین ترور و شهادت اساتید و دانشمندان ما نشان داده است که ما در حوزه علمی و دانشی با تهدیداتی مواجهیم، عنوان کرد: اولین موضوعی که در پدافند غیرعامل باید به آن پرداخت، ارزیابی دارایی هاست تا مشخص شود کدام یک از دارایی های ما نیازمند اقدامات پدافندی و حفاظتی است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به عرضه تقسیم بندی دارایی های کشور پرداخت و توضیح داد: بخشی از دارایی ها، زیرساختهای فیزیکی است. بخشی هم دارایی های سایبری و بخشی انسانی و دسته ای دیگر معنوی است.
وی با اشاره به اینکه متناسب با نوع دارایی ها، نوع اقدامات پدافند غیرعامل متفاوت می باشد، تصریح کرد: با عنایت به این که راهبرد کشور برپایه آیات قرآن و تدابیر مقام معظم رهبری، قوی شدن در حوزه های مختلف است، یکی از بازوهای کمک کننده، قوی شدن کشور در حوزه علم و دانش است.
سردار جلالی نخبگان و دانشمندان را افسران و فرماندهان عرصه قوی شدن در حوزه علم دانش دانست و اظهار داشت: بخشی از تلاش دشمنان ما برای صدمه زدن به این سرمایه های پرارزش کشور است که باید راهبردها و اقدامات مناسب برای حفظ این سرمایه های پرارزش اتخاذ و عملیاتی شود.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن اشاره به همکاریهای مشترک این سازمان با دانشگاه های کشور، توضیح داد: در رویارویی با علم و دانش هم باید از منظر تهدیدنگر به مبحث پرداخت و هم باید برای تولید اقتدار از آن بهره برد.
وی با اشاره به اینکه تهدیدات انسان محور که مبحث پدافند غیرعامل است به دلیل پویایی و بهره گیری از راهبرد و فناوری همچون حوزه هایی است که تسلط علمی بر آن دشوار و البته حائز اهمیت می باشد، خاطرنشان کرد: این مورد هم نیازمند رصد فناوری و هم رصد راهبرد است تا هم با ماهیت تهدید آشنا شویم و هم از منظور و هدف آن آگاه شویم تا بتوانیم در مقابل آن راهبرد دفاعی مناسبی به کار بگیریم.
سردار جلالی با اشاره به اینکه بخشی از فناوری که توسط کشورهای پیشرفته و توسعه دهندگان آن تولید و در اختیار سایر کشورها قرار می گیرد، با هدف اشراف و تسلط است، توضیح داد: درون رگولاتوری بودن، حاکمیت گریز بودن و ملی نبودن همچون خصوصیت های فناوری های بخصوص در قسمت سایبری است که این خصوصیت ها، به شکلی تهدیدات مستتر در ذات فناوری به حساب می آید باآنکه این امر نافی فرصت ها و خدمات آن نیست.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه با این شرایط، مطالعه و رصد تهدیدات و مخاطرات هر فناوری پیش از بکارگیری آن یک لزوم جدی و حیاتی می باشد، تصریح کرد: این امر نشان داده است که هر فناوری، نیازمند یک پیوست دانشی پدافند غیرعامل است تا در تله اشراف و تسلط نیفتیم. یعنی بهره برداری از فناوری با در نظر داشتن تهدیدات.
وی با اشاره به اینکه رصد خانه فناوری یکی از ضروریات کنونی است، متذکر شد: همجوشی و ترکیب فناوری ها، پدیده جدیدی است که بخصوص در فضای سایبری با آن روبه رو هستیم. این همجوشی، ده و صدها مدل استفاده و بالطبع آن تهدیدات را با خود به همراه دارد.
سردار جلالی با اشاره به اینکه رصد این تهدیدات یکی از تکالیف جامعه دانشگاهی ماست، متذکر شد: همانگونه که پشت هر یک از این تهدیدات، مطالعه علمی قرار دارد، راهبردهای دفاعی در مقابل این تهدیدات هم باید از دل دانشگاه بیرون بیاید.

دسته‌ها