فندق افسونگر الهام بخش ساخت ربات می شود

خرید بک لینک: یک گیاه دانه انداز می تواند الهام بخش ساخت ربات های جهنده بهتر باشد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، گیاه «فندق افسونگر» مهارت کاملا منحصر به فردی دارد. این گیاه قادر می باشد دانه های خودرا با سرعت ۳۰ فوت(۹ متر) بر ثانیه به بیرون پرتاب کند. دانشمندان حالا می دانند که این گیاه چگونه این کار را انجام می دهد و معتقدند که یافته های آنها می تواند در توسعه فناوری های مربوط به انسانها مورد استفاده قرار بگیرد.
گروهی از دانشگاه دوک کارولینای شمالی به رهبری جاستین خورخه(Justin Jorge) دانشجوی فارغ التحصیل بیومکانیک، و پروفسور شیلا پاتک(Sheila Patek)، کار خودرا با ضبط ویدئویی از سه گونه ی فندق افسون گر که کپسول های میوه آنها دانه هایی را بیرون می ریخت، شروع کردند. باتوجه به این واقعیت که دانه ها تنها در نیم میلی ثانیه به حداکثر سرعت خود می رسند، فیلم باید با سرعت ۱۰۰ هزار فریم در ثانیه گرفته می شد.
فیلم بسیار آهسته ی نهایی نشان داد که کپسول های میوه با خشک شدن، مانند یک تکه چوب تغییر شکل دهنده به سمت داخل پیچ می خورند و به کناره های دانه از پشت فشار وارد می کنند. هنگامی که فشار به یک آستانه ی خاص می رسید، بذر به بیرون پرتاب می شود.
خورخه می گوید: این شبیه به این است که یک دانه ی هندوانه را با فشار دادن آن بین انگشتانتان به سمت بیرون پرتاب کنید.
جالب اینجاست که مشخص شد بااینکه سنگین ترین دانه ها ۱۰ برابر از سبک ترین دانه ها بیشتر وزن داشتند، اما همه ی آنها تقریباً با سرعت یکسان پرواز می کردند. علت این بود که در گیاهانی که دانه های بزرگ تری داشتند، کپسول های میوه به نسبت بزرگ تر بودند که به آنها اجازه می دادند انرژی کشسانی بیشتری تولید و ذخیره کنند.
خورخه می گوید: وقتی به چیزهای فنری فکر می نماییم، بطور معمول به یاد نوارهای لاستیکی، کلاف یا کمان تیراندازی می افتیم. اما در زیست شناسی، اشکال عجیب و غریب و پیچیده ای داریم. شاید تعدادی از مزایا در این اشکال وجود داشته باشد که بتوان از آنها برای بهبود طراحی فنرهای مصنوعی مانند آنهایی که در ربات های جهنده کوچک استفاده می شود، بهره برد.
در ویدیوی زیر می توانید پرتاب دانه ها را مشاهده کنید. مقاله ای در مورد این پژوهش بتازگی در مجله ی «Royal Society Interface» انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها