فرود تاریخ ساز کاوشگر هندی روی قطب جنوب ماه

به گزارش خرید بک لینک، هند اخیرا به چهارمین کشوری تبدیل گشته که بر روی ماه فرود آمده است و همینطور این نخستین کاوشگری است که در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود می آید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای چاندرایان-۳ امروز(۲۳ اوت) به آرامی در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمد و نقطه عطف بزرگی را برای این کشور رقم زد. هند حالا چهارمین کشوری است که بعد از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی سابق و چین بر روی ماه فرود می آید.
به نقل از سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO)، این فرود تاریخی در ساعت ۸: ۳۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۶: ۰۳ به وقت ایران) رخ داده است.
سریدهارا سومانات(Sreedhara Somanath) رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند بعد از این فرود اظهار داشت: فرودی نرم روی ماه! هند روی ماه است!
نارندرا مودی(Narendra Modi)، نخست وزیر هند در سخنرانی بعد از فرود اظهار داشت: این موفقیت متعلق به تمام بشریت است و به مأموریت های دیگر کشورها در ماه کمک خواهد نمود. من مطمئن هستم که همه ی کشورهای جهان قادر به کسب موفقیت هستند. همه ی ما می توانیم به ماه و فراتر از آن دست پیدا کنیم.
این مأموریت شامل یک فرودگر به نام ویکرام(Vikram ) است که یک ماه نورد کوچک به نام پراگیان(Pragyan ) را حمل می کند. به زودی، این ماه نورد خورشیدی با نام پراگیان(در زبان سانسکریت به معنای «خِرَد») از فرودگر ویکرام فضاپیمای چاندرایان-۳ خارج می شود. این دو ربات یک روز قمری یعنی حدود ۱۴ روز زمینی را صرف کاوش در خانه ی جدید خود خواهند کرد و هدف آنها جمع آوری داده های علمی در مورد ترکیب ماه پیش از خالی شدن باتری هایشان بعد از غروب خورشید است.

چاندرایان-۳ دومین تلاش هند برای فرود در نزدیکی قطب جنوب ماه بود، منطقه ای که عموما ناشناخته است و مورد توجه دانشمندان و طرفداران اکتشافات فضایی قرار گرفته است. تصور می شود که این منطقه دارای مقادیر زیادی یخ آب است که در صورت دسترسی به آنها، میتوان برای سوخت موشک و پشتیبانی حیات برای مأموریت های سرنشین دار آتی آنها را استخراج کرد.
نخستین تلاش این کشور برای فرود روی ماه، در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹، با شکست مواجه گردید و فضاپیمای چاندرایان-۲ به علت یک نقص نرم افزاری به ماه برخورد کرد.
هنگامی که خورشید امروز در محل فرود مورد نظرطلوع کرد، بخش کنترل مأموریت در مقر سازمان فضایی هند در بنگالورو به فرودگر دستور داد تا فرود خود روی سطح ماه را آغاز و سیستم فرود کاملا خودکار خویش را فعال کند.
فرودگر ویکرام در منطقه ی مورد نظر، حدودا در ۷۰ درجه عرض جغرافیایی جنوبی، فرود آمد. این مکان نزدیک به جایی است که روسیه امیدوار بود نخستین مأموریت ماه خویش را بعد از ۴۷ سال یعنی لونا-۲۵ را در روز دوشنبه(۲۱ اوت) در آن فرود بیاورد. با این وجود، این تلاش شکست خورد و فرودگر روسیه منهدم شد.

حالا که ویکرام در ماه مستقر شده است، انتظار می رود پراگیان روی سطح ماه حرکت نماید و آغاز به تحلیل و بررسی خاک و سنگ های ماه کند.
فرودگر ویکرام مجهز به تجهیزاتی برای کاوش در خاک ماه برای ثبت دمای آن است و همینطور با کمک یک لرزه سنج، داده های لرزه ای ماه را ثبت می کند.
چاندرایان-۳ بودجه ای شش میلیارد روپیه ای یعنی در حدود ۷۲ میلیون دلار داشته است و می تواند به برنامه ی فضایی هند کمک نماید تا دستاوردهای بزرگتری در آینده کسب کند.

منبع:

دسته‌ها