ایستگاه فضایی چین روی زمین!

به گزارش خرید بک لینک، چین یک ایستگاه فضایی زمینی برای شبیه سازی شرایط مختلف در فضا می سازد که شامل اتاق های گوناگونی است که محیط های مختلف را از سطح ماه گرفته تا شرایط ریزگرانش شبیه سازی می کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، طبق گزارش رسانه دولتی SCMP در چین، این کشور نخستین شبیه ساز ایستگاه فضایی در نوع خویش را برای انجام آزمایش ها و ابزارهای آزمایشی مختلف بر روی زمین توسعه داده است.
طبق گزارش ها، پژوهشگران نخستین عملیات آزمایشی این پروژه را که به «ایستگاه فضایی زمینی» مشهور است، شروع کرده اند.
این شبیه ساز ایستگاه فضایی زمینی در شمال شرقی شهر هاربین مستقر است.
هدف اصلی این پروژه ایجاد بستری برای انجام تحقیقات علمی بنیادی بر روی زمین در شرایطی قابل مقایسه با شرایط موجود در فضاست. این مرکز همینطور امکان آزمایش تجهیزات فضایی مانند قطعات ماهواره و لباس های فضایی را فراهم می آورد.
آزمایش در شبیه سازها
این مرکز تحقیقاتی در مقایسه با یک لابراتوار فضایی، رویکرد راحت تری را برای ارزیابی ایده های فناورانه متنوع عرضه می دهد. از سوی دیگر شبیه سازها انجام آزمایش ها را ارزان تر و ایمن تر می کنند.
علاوه بر این، اتاق های گوناگونی برای شبیه سازی شرایط مختلف فضا مانند شرایط ریزگرانش، میدان های مغناطیسی ضعیف، تشعشعات الکترومغناطیسی، پلاسما و غبار فضایی ساخته شده اند.
یک اتاق شبیه ساز، محیط تابش تشعشع را تقلید می کند. این اتاق نزدیکترین حالت را به شرایط تابشی واقعی که در فضا مشاهده می شود، دارد. این اتاق «تحقیق و آزمایش اجزای ماهواره و فضاپیما» را ممکن خواهد نمود.
از طرفی، یکی از اتاق های مغناطیسی از یک میدان مغناطیسی نزدیک به صفر تقلید می کند و امکان آزمایش ابزارهای علمی مختلف را پیش از سفر فضایی واقعی فراهم می آورد.
شبیه سازی شرایط ماه
طبق گزارش ها، یکی از این شبیه سازها شرایط سطح ماه را تقلید می کند. این شبیه ساز ماه می تواند جهت بررسی پدیده های مختلف در کره ماه مانند نحوه ایجاد گرد و غبار و خاک ماه استفاده گردد.
این اتاق به دانشمندان کمک می نماید تا در مورد تاثیر خاک ماه معروف به رگولیت بر فضاپیماها، لباس های فضایی و فضانوردان بیاموزند.
به قول لین شیکیانگ، معاون رئیس آژانس فضایی خدمه چین، این کشور امیدوار است تا سال ۲۰۳۰ نخستین خدمه خویش را روی کره ماه قرار دهد. مأموریت اکتشافی مشترک انسان و ربات به انسان اجازه می دهد برای مدت کوتاهی در سطح ماه بماند.
لین در ماه مه تصریح کرد که آماده سازی برای مرحله فرود خدمه روی ماه درحال پیشرفت است و همه سیستم های مأموریتی، همچون سیستم های لازم برای موشک جدید «لانگ مارچ ۱۰»، فضاپیما، فرودگرهای سطح ماه و لباس های فرود روی ماه درحال تحقیق و توسعه هستند.
کارشناسان پیشبینی می کنند که این ایستگاه شبیه ساز شرایط فضا روی زمین، دانشمندان را از سراسر دنیا برای انجام تحقیقات علمی پیشرفته جذب نماید.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، علاوه بر پژوهشگران چینی، مؤسسه هایی از بیشتر از ۳۰ کشور جهت استفاده از این مرکز قرارداد امضا کرده اند.
چندین مؤسسه چینی همچون مؤسسه فناوری هاربین(HIT) با شرکت علوم و فناوری هوافضای چین روی این پروژه بی نظیر کار می کنند.
در عین حال، چین قبلاً اعلام نموده بود که می خواهد ماژول دیگری را به ایستگاه فضایی سه ماژوله تیانگونگ اضافه کند. این سه ماژول به ترتیب از ماه مه ۲۰۲۱ به فضا پرتاب و به هم متصل شده اند.

منبع:

دسته‌ها