داروی جدید فایزر برای درمان ریزش مو

به گزارش خرید بک لینک، داروی جدید ریزش موی شرکت «فایزر» معروف به LITFULO که برای مبتلایان به بیماری طاسی منطقه ای شدید تهیه شده است، نخستین و تنها درمان برای این بیماری است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) تایید شده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بیماری طاسی منطقه ای وضعیتی است که با ریزش شدید مو از پوست سر تا صورت و بدن مشخص می شود. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و سبب ریزش مو می شود.
طاسی منطقه ای یا کچلی سکه ای یا آلوپسیا آره آتا یا آلوپسی آرئاتا(alopecia areata) نام عام کاهش موی سر یا هر قسمت از بدن به هر علت است. طاسی منطقه ای یک بیماری است که با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملا مشخص و معمولا مدور تشخیص داده می شود. اکثریت بیماران زیر ۶۰ سال سن دارند و هیچ یافته دیگری به همراه ندارند. علت این بیماری می تواند اختلالات سیستم ایمنی مانند کم خونی ایمنی، التهاب تیروئید، دیابت و غیره باشد. اغلب در این بیماری فولیکول های مو در نتیجه حمله اشتباه به وسیله سیستم دفاعی بدن شخص صدمه می بیند و مانع از رشد مو می شود که این بیماری بعنوان یک بیماری ناشی از اختلالات سیستم دفاعی بدن شناخته شده است.
طاسی موضعی یک اختلال خودایمن شایع و ریزش موی غیر قابل پیشبینی است. در بیشتر موارد، موها در مقیاس کوچکی آغاز به ریزش می کنند. برای بیشتر افراد، ریزش مو چیزی بیشتر از چند حفره ریخته شده نیست، اما در بعضی موارد دیگر می تواند شدیدتر باشد. برخی مواقع، می تواند سبب ریزش کامل موی پوست سر شود یا در موارد شدید سبب ریزش موی بدن می شود. شرایط بوجود آمده می تواند تحت تاثیر سن و جنس هر کس باشد، به نظر می آید که بیشتر موارد در سنین کمتر از ۳۰ سال رخ می دهد.
این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها درمان های محدودی برای آن وجود دارد که به رشد سریع مو کمک می نماید، اما موارد شدید آن بشدت در مقابل درمان مقاوم هستند.
حالا یک داروی جدید به نام ritlecitinib از شرکت مشهور فایزر در چنین مواردی پتانسیل تاثیر قابل توجهی را از خود نشان داده است.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) داروی جدید شرکت فایزر معروف به LITFULO را برای این بیماری تایید کرده است.
این دارو به شکل یک قرص خوراکی ساخته شده است که یک مرتبه در روز مصرف می شود. با این وجود، فقط افراد بالای ۱۲ سال که دارای بیماری ریزش مو به نام طاسی منطقه ای هستند، مجاز به مصرف آن هستند.
با عنایت به این که LITFULO نخستین داروی مورد تایید FDA برای نوجوانانی است که از بیماری ریزش مو رنج می برند، دوز سفارش شده آن ۵۰ میلی گرم تعیین شده است.
دکتر بریتانی کریگلو، دانشیار پوست در دانشکده پزشکی ییل می گوید بیماران امکان دارد در هر سنی علایم طاسی منطقه ای را بروز دهند، اما بیشتر افراد در نوجوانی، بیست سالگی یا سی سالگی علایم خویش را نشان می دهند.
آگاهی از درمان
وی ادامه داد: داروی LITFULO یک گزینه درمانی مهم برای بیماران جوان تر با ریزش موی قابل توجه است که اکثرا با چنین بیماری قابل مشاهده ای دست و پنجه نرم می کنند.
این قرص ریزش مو حاوی گروهی از آنزیم ها به نام کیناز است. این دارو هنگامی که دو نوع پروتئین خاص مسدود می شوند – ژانوس کیناز ۳(JAK۳) و تیروزین کیناز بیان شده در خانواده کینازها کارسینوم سلولی کبدی(TEC) – عمل می کند.
طبق گفته موسسه ملی سرطان، سلول های انسان از انواع مختلفی از کینازها ساخته شده اند که به کنترل عملکردهای مهمی مانند سیگنال دهی سلولی، متابولیسم، تقسیم و بقا کمک می کنند.
مهار پروتئین کیناز کنترل بعضی از فرآیندهای بدن را که به ریزش مو کمک می کنند، امکان پذیر می کند.
به قول فایزر، تاییدیه FDA بر مبنای نتایج آزمایشات بالینی در درمان بیماران مبتلا به طاسی منطقه ای بوده است.
مولفه های مطالعه
مطالعه کارآزمایی فاز ۲ فایزر بر روی ۷۱۸ نفر که از وضعیت ریزش مو رنج می بردند، انجام شد. همه بیماران حداقل ۵۰ درصد یا بیشتر ریزش موی سر را تجربه کرده بودند.
شرکت فایزر می گوید: علاوه بر این، کارایی و ایمنی داروی LITFULO در ۱۱۸ سایت در ۱۸ کشور ارزیابی شده است.
این مطالعه به این نتیجه رسید که ریزش موی ۲۳ درصد از بیمارانی که با ۵۰ میلی گرم LITFULO تحت درمان قرار گرفتند، حداقل ۸۰ درصد یا بیشتر در مدت شش ماه بهبود یافت، در حالیکه تنها ۱.۶ درصد از راه دارونما بهبود یافتند.
فایزر می گوید: اثربخشی و ایمنی LITFULO بین نوجوانان(۱۲ تا ۱۷ سال) و بزرگسالان(۱۸ سال و بالاتر) یکسان بوده است.
علاوه بر این، فایزر گزارش می دهد که شایع ترین عوارض جانبی ثبت شده در حداقل چهار درصد از بیماران تحت درمان با LITFULO شامل سردرد(۱۰.۸ درصد)، اسهال(۱۰ درصد)، آکنه(۶.۲ درصد)، جوش(۵.۴ درصد) و کهیر(۴.۶ درصد) است.
آنجلا هوانگ، مدیر ارشد بازرگانی و رئیس بخش تجارت جهانی زیست دارویی فایزر می گوید LITFULO یک پیشرفت مهم در درمان طاسی منطقه ای است که یک بیماری خودایمنی است که قبلا هیچ گزینه مورد تاییدی برای آن در دسترس نوجوانان نبوده است.
وی ادامه داد: با این تاییدیه، نوجوانان و بزرگسالانی که با ریزش موی قابل توجهی دست و پنجه نرم می کنند، فرصت قابل توجهی برای رشد مجدد موی سر خود دارند.
اطلاعات کامل این مطالعه در مجله The Lancet انتشار یافته است.

دسته‌ها