آینده انرژی خورشیدی تحت حمایت بیل گیتس رقم می خورد

به گزارش خرید بک لینک، یک فناوری تحت حمایت بیل گیتس می تواند آینده ی انرژی خورشیدی را رقم بزند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک شرکت تحت حمایت بیل گیتس می خواهد صفحات پروسکایت را تجاری سازی کند و هدف از این کار در دسترس قرار دادن گسترده ی انرژی خورشیدی است. شرکت کیوبیک پی وی(CubicPV) در ماساچوست و تگزاس، توسط شرکت «Breakthrough Energy Ventures» گیتس پشتیبانی می شود.
این شرکت هم اکنون درحال مهندسی صفحات خورشیدی جدید متشکل از یک لایه پایینی سیلیکونی و یک لایه بالایی پروسکایت است که بازدهی ۳۰ درصدی را به همراه دارد.
فرانک ون میرلو(Frank van Mierlo) مدیرعامل شرکت کیوبیک پی وی می گوید که ساختار شیمیایی پروسکایت و روش ساخت کم هزینه ی آن به عنوان لایه سیلیکونی به مفهوم اقتصادی بودن محصولات این شرکت است.
توجه مردم هم جلب می شود. ماه گذشته، وزارت انرژی فاش کرد که شرکت کیوبیک پی وی شرکت کننده ی اصلی این صنعت در مرکز تحقیقاتی جدید موسسه فناوری ماساچوست خواهد بود.
این سازمان ها با یکدیگر از اتوماسیون و هوش مصنوعی برای بهبود قابل توجه تولید و توسعه‌ی صفحات دو لایه(tandem) استفاده می نمایند.
ون میرلو می گوید: صفحات دو لایه نیروی بیشتری از خورشید استخراج می کنند و هر تاسیسات خورشیدی را قدرتمندتر کرده و توانایی جهان برای مهار بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی را بهبود می بخشند.
این شرکت درحال جستجو برای یافتن مکانی برای ساخت کارخانه ویفر سیلیکونی ۱۰ گیگاواتی در ایالات متحده است.
چالش های پیش رو
پروسکایت ها هنوز از نظر هزینه و دوام با موانع زیادی روبرو هستند.
پروسکایت هالید سرب در این رقابت بهترین عملکرد را دارند، اما محققان همچنان در تلاش هستند تا ترکیبات دیگری را برای جلوگیری از سمیت سرب فرموله کنند.
مارتین گرین(Martin Green)، رئیس مرکز استرالیایی فتوولتائیک پیشرفته، می گوید که سلول های خورشیدی دو لایه ی مبتنی بر سیلیکون احیانا پیشرفت بزرگ بعدی در حوزه ی فناوری های خورشیدی خواهند بود، با اینکه هم اکنون به اندازه کافی خارج از محیط لابراتوار خوب کار نمی کنند.
گرین افزود: سوال اساسی اینست که آیا سلول های خورشیدی دو لایه ی پروسکایت/سیلیکون به پایداری لازم برای مصارف تجاری دست خواهند یافت؟
باآنکه از زمان عرضه نخستین سلول های پروسکایت پیشرفت هایی حاصل شده است، اما تنها داده های میدانی انتشار یافته از چنین سلول های چند لایه ای نشان میدهد که این سلول ها تنها چند ماه در فضای باز دوام می آورند، حتی اگر به دقت محصور شوند.
آیا کیوبیک پی وی می تواند این چالش را دور بزند؟ پاسخ این سوال را تنها گذر زمان مشخص می کند.

منبع:

دسته‌ها