طرح های چین برای ساخت یک موشک کاملا قابل استفاده مجدد

خرید بک لینک: «سازمان ملی فضایی چین» می خواهد آزمایش یک موشک کاملا قابل استفاده مجدد را تا اواخر دهه ۲۰۳۰ شروع کند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فست کمپانی، چین بتازگی طی مراسم «روز فضایی چین»(Space Day of China) در شهر هفئی، از طرح هایی برای پیکربندی موشک کاملا قابل استفاده مجدد «لانگ مارچ ۹»(Long March 9) رونمایی نمود. «سازمان ملی فضایی چین»(CNSA) می خواهد تا اواخر دهه ۲۰۳۰، آزمایش این وسیله نقلیه را که شباهت زیادی به موشک «استارشیپ»(Starship) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) دارد، شروع کند.
با عنایت به این که چین هنوز یک پرتاب نیمه قابل استفاده مجدد را انجام نداده است، پیکربندی کاملا قابل استفاده مجدد، موضوعی قابل توجه به حساب می آید. این دستاوردی است که اسپیس ایکس در سال ۲۰۱۴ به آن رسید.

موشک لانگ مارچ ۹
موشک لانگ مارچ ۹، یک موشک فوق سنگین سه مرحله ای است که از مأموریت های ماه و اعماق فضا پشتیبانی می کند. چین اولین بار در سال ۲۰۱۶ توسعه این موشک را شروع کرد و برنامه اولیه این بود که موشک را کاملا قابل مصرف کند. در سال ۲۰۲۲، طرح موشک قابل مصرف به یک طرح مرحله اول قابل استفاده مجدد تبدیل شد.
انتظار می رود که لانگ مارچ ۹ تا حدودی قابل استفاده مجدد باشد و در اوایل دهه ۲۰۳۰ ارائه شود. سازمان ملی فضایی چین بلافاصله بعد از آن، آزمایش پیکربندی موشک دو مرحله ای کاملا قابل استفاده مجدد را شروع خواهد نمود.
مشخصات موشک لانگ مارچ ۹ به شرح زیر هستند.
۱۱۴ متر ارتفاع ۶۱۰۰ تن رانش صعود توانایی حمل ۱۵۰ تن بار به مدار پایین زمین چین به صورت گسترده تر درحال افزایش سرمایه گذاری در برنامه های فضایی و قمری خود است. این کشور امسال از طرح های مفهومی یک فرودگر قمری رونمایی نمود و اولین فرود خدمه ماه خودرا تا سال ۲۰۳۰ اعلام نمود.

۱۰ سال پیش رو
بااینکه سازمان ملی فضایی چین، نقشه هایی را در خصوص عرضه یک وسیله نقلیه فوق سنگین ارائه می دهد اما توسعه واقعی موشک به سختی امکان پذیر است. در همین حال، آمریکا با موشک «سامانه پرتاب فضایی»(SLS) خود به قابلیت حمل سنگین دست یافته و بتازگی با پرتاب موشک استارشیپ توسط اسپیس ایکس، گام هایی را به سمت ارائه یک موشک کاملا قابل استفاده مجدد برداشته است.
جدول زمانی موشک لانگ مارچ ۹ نشان داده است که چین بیش از یک دهه از آمریکا در زمینه موشک های سنگین و قابل استفاده مجدد عقب است.

منبع:

دسته‌ها