اسپیس ایکس استارشیپ را عمدا منفجر کرد!

به گزارش خرید بک لینک، شرکت اسپیس ایکس ادعا می کند که موشک ۳ میلیارد دلاری استارشیپ را عمدا منفجر کرده است، چون که در جریان پرتاب ناموفق آن در تگزاس از کنترل خارج شده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس ادعا می کند که ماشه انفجار موشک بلندترین موشک جهان را که روز پنجشنبه در دومین تلاش خود برای به مدار زمین رسیدن ناکام ماند، کشیده است.
این موشک بزرگ ۳۹۵ فوتی(۱۲۰ متری) متشکل از تقویت کننده معروف به سوپر هوی(Super Heavy) و فضاپیمای استارشیپ(Starship) در ساعت ۹: ۳۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۷: ۰۴) به وقت ایران از تاسیسات استاربیس در نزدیکی بوکا چیکا در جنوب تگزاس برای نخستین پرتاب مداری خود به فضا پرتاب شد، اما چهار دقیقه بعد از برخاستن، آتش گرفت.
در حالیکه شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک سیستم خاتمه پرواز را فعال می کرد، تقویت کننده عظیم سوپر هوی نتوانست از استارشیپ جدا شود که منجر به یک چرخش مرگبار و انفجار شد.
هزاران نفر در اطراف تأسیسات پرتاب ایستاده بودند و تماشا می کردند که موتور قدرتمند «استارشیپ ۳۳» مشتعل می شود.
با این که نتیجه این پرتاب، ایده آل نبود، اما ایلان ماسک، ناسا و تیم عملیات اسپیس ایکس درحال جشن گرفتن موفقیتِ جدا شدن استارشیپ از زمین و پرتاب آن هستند، چون که از ابتدا هم هدف اصلی این بود که استارشیپ را از سکوی پرتاب بلند کنند.
ایلان ماسک هم پیش از مأموریت روز پنجشنبه جهانیان را برای یک انفجار احتمالی آماده کرده بود و گفته بود که احتمال انفجار این فضاپیما در طول این پرواز آزمایشی ۵۰ درصد است.
اما هر گونه شکست در راه توسعه این موشک همچنان بسیار گران خواهد بود. ماسک گفته است که کل این برنامه بین ۳ تا ۱۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

جان اینسپراکر، مهندس ارشد اسپیس ایکس در جریان پخش زنده این شرکت اظهار داشت: این یک آزمایش توسعه بود. این نخستین پرواز آزمایشی استارشیپ است و هدف اینست که داده ها را جمع آوری نماییم و همانطور که گفتیم، آنرا از سکو بلند نماییم و برای پرتاب مجدد آن آماده شویم.
این دومین تلاش اسپیس ایکس برای پرتاب استارشیپ در این هفته بود. پرتاب استارشیپ نخستین بار در روز دوشنبه به علت یخ زدگی دریچه فشار به تعویق افتاد.
اسپیس ایکس روز پنجشنبه را با پر کردن استارشیپ با اکسیژن مایع و متان مایع شروع کرد و به دنبال آن موتور آماده اشتعال شد.
تیم عملیات با نزدیک شدن به ساعت ۹: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی اعلام نمود که شرایط وزش باد برای پرتاب مساعد به نظر می آید و هیچ مشکلی وجود ندارد. با این وجود، زمانی که شمارش معکوس به ۴۰ ثانیه رسید، امیدها کم رنگ شد، چون که مدیر پرتاب برای انجام بررسی های لحظه آخری، عملیات را متوقف کرد.
در نهایت در عرض چند ثانیه، شمارش معکوس باردیگر به جریان افتاد و با رسیدن به صفر، موتورهای رپتور سوپر هوی مشتعل شدند و ۱۶.۵ میلیون پوند نیروی رانش را در هنگام بلند شدن آزاد کردند و فضاپیما را راهی مدار زمین کردند.
سپس استارشیپ با سرعت ۲۰۰۰ کیلومتر در ساعت به سمت آسمان حرکت کرد و هر ثانیه بالا و بالاتر رفت.

وقتی استارشیپ به سمت فضا حرکت کرد، صدای تشویق تیم عملیات در اتاق کنترل بلند شد. دو دقیقه بعد از پرتاب، اینسپراکر اظهار داشت که موشک درحال آماده شدن برای جداسازی مرحله فوقانی خود در دقیقه سوم است.
موتور اصلی مطابق برنامه ریزی در زمان ۲ دقیقه و ۵۱ ثانیه بعد از پرتاب خاموش شد، اما موشک در این لحظه برعکس شد و نوک آن به سمت زمین بازگشت و استارشیپ ۳ دقیقه و ۳۱ ثانیه بعد از پرتاب به چرخش درآمد و از کنترل خارج شد.
با این وجود، تیم عملیات اسپیس ایکس هنوز از انجام این مأموریت منصرف نشده بودند و خاطرنشان کردند که با وجود این که موشک درحال چرخش است، منتظر جدایی مرحله فوقانی هستند.
سرانجام ۳ دقیقه و ۵۹ ثانیه بعد از پرتاب، ناگهان یک گلوله آتشین از سوپر هوی بیرون زد و موشک در هوا منفجر شد.
این در حالی بود که قرار بود سوپر هوی حدود هشت دقیقه بعد از بلند شدن، در خلیج مکزیک فرود بیاید و در همین حال، فضاپیمای مرحله فوقانی استارشیپ حدود ۹۰ دقیقه بعد از پرتاب، در اقیانوس آرام فرود داشته باشد.
اما شرکت اسپیس ایکس با وجود ناکامی در تکمیل آزمایش کامل این پرواز مداری، آنرا موفقیت آمیز اعلام نمود.
اسپیس ایکس در رشته توییتی نوشت که موفقیت از آن چه که آموخته ایم، می آید. آزمایش امروز به ما کمک می نماید تا قابل اطمینان بودن استارشیپ را بهبود بخشیم. تیم استارشیپ به بررسی داده ها می پردازند و برای انجام آزمایش های بعدی آماده می شوند. قبل از انجام آزمایش ایلان ماسک اذعان داشت که اگر لحظه ی پرتاب با موفقیت طی شود این آزمایش موفقیت آمیز خواهد بود.
این اولین پرواز برای استارشیپ بود که اسپیس ایکس تلاش داشت از آن برای ارسال انسان و محموله ها به ماه، مریخ و فراتر از آن استفاده نماید.
موشک استارشیپ از یک پیشران غول پیکر مرحله اول به نام سوپرهوی و یک فضاپیمای فوقانی ۱۶۵ فوتی(۵۰ متری) به نام استارشیپ تشکیل شده بود. هر دوی این وسایل نقلیه بگونه ای طراحی شده بودند که کاملاً قابل استفاده مجدد باشند و هر دو از موتورهای نسل بعدی رپتور اسپیس ایکس نیرو می گرفتند که ۳۳ مورد از آنها در سوپر هوی و شش مورد در استارشیپ نصب شده بود. قدرت رانش ۳۳ موتور این فضاپیما، حدودا دو برابر بیشتر از راکت های فضایی دیگر بود. فضاپیمای استارشیپ حدود ۱۲۰ متر ارتفاع دارد که ۱۰ متر بلندتر از فضاپیمای «سترن ۵» است که انسان را به ماه برد و این استارشیپ را به بلندترین موشک تا کنون تبدیل می کرد.

دسته‌ها