تفاوت نسخه جدید ChatGPT با نسخه قبلی چیست؟

به گزارش خرید بک لینک، آیا واقعا نسخه GPT-۴ بهتر از GPT-۳.۵ است؟ در این گزارش به بررسی این پرسش می پردازیم و در صدد پاسخ دادن به آن برمی آییم تا بدانیم جدید ترین نسخه از ربات هوش مصنوعی گفتگوگر شرکت OpenAI چگونه نسبت به نسخه های قبلی خود بهبود یافته است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، با موفقیت و محبوبیت روز افزون ربات هوش مصنوعی گفتگوگر و نویسنده ChatGPT، شرکت توسعه دهنده آن یعنی OpenAI حالا نسخه GPT-۴، جانشین مورد انتظار نسخه GPT-۳.۵ را عرضه نموده است.
GPT-۴ یک مدل زبانی بزرگ چندوجهی است که قادر به پذیرش ورودی ها به صورت متن و تصویر و تولید خروجی به شکل متن است.
نسخه GPT-۳.۵ با قابلیت های بی نظیر خود در تولید محتوا، سطح پردازش زبان طبیعی(NLP) را بالا برده است و انتظار می رود که GPT-۴ مرزهای پردازش زبان طبیعی را حتی بیشتر ارتقا دهد و امکان توسعه برنامه های پیشرفته تر و پیچیده تر مبتنی بر زبان را فراهم آورد.
طبق گزارش فنی شرکت سازنده، GPT-۴ عملکردی در سطح انسانی در محیط های آکادمیک و حرفه ای از خود نشان داده است که شامل قبولی در آزمون وکالت با ۱۰ درصد نمره بهتر نسبت به آزمون دهندگان می شود.
نسخه GPT-۴ مانند پیشینیان خود مبتنی بر معماری Transformer است، اما عملکرد بهتری در درک تفاوت های ظریف زبان همچون محتوا، لحن و مفهوم دارد.
یکی از چشمگیرترین شاهکارهای GPT-۴ توانایی آن در درک و دنبال کردن اهداف کاربر است. این قابلیت می تواند نتایج مهمی در خیلی از بخش ها، همچون مالی، مراقبت های بهداشتی، آموزش و غیره داشته باشد. علاوه بر این، قابلیت های پیشرفته پردازش زبان طبیعی(NLP) می توانند منجر به توسعه دستیارهای هوشمند مجازی کارآمدتر و دقیق تر شوند.
در این مقاله به درک تفاوت های اصلی بین GPT-۴ و GPT-۳.۵ از نظر عملکرد و آموزش خواهیم پرداخت. همینطور نگاهی به عرضه GPT-۴ خواهیم داشت و این که کدام صنایع بیشتر از آن سود می برند.
قابلیت های GPT ۳.۵ چه بود؟
شرکت توسعه هوش مصنوعی OpenAI در سال ۲۰۲۲ ربات ChatGPT را بر اساس مدل GPT-۳.۵ منتشر نمود. GPT-۳.۵ مجموعه ای از مدل هایی است که بر روی تلفیقی از متن و کد آموزش داده شده اند و شامل داده ها یا اطلاعات در ارتباط با پیش از سپتامبر ۲۰۲۱ هستند.
عبارت GPT مخفف «مبدل از پیش آموزش دیده مولد»(generative pre-trained transformer) و یک مدل زبانی است که از شبکه های عصبی برای تولید متن به روش مشابه با انسان استفاده می نماید.
بزرگترین مدل در GPT-۳.۵ دارای ۱۷۵ میلیارد پارامتر است که دقت بالایی را به این مدل نسبت به مدلهای قبلی خود می دهد. به داده های آموزشی مورد استفاده در این مدلها، «پارامتر» گفته می شود.
ChatGPT قادر به ترجمه، نوشتن انواع محتواهای خلاقانه و پاسخگویی به سوالات کاربران به روشی آموزنده است.
خروجی ChatGPT کیفیت بسیار بالایی دارد و اغلب تشخیص این که متن ساخته شده توسط انسان یا ماشین ساخته شده، دشوار است.
ChatGPT در بین کاربردهای مختلف، بیشتر برای تولید مقالات خبری، نوشتن شعر و ایجاد ربات های گفتگوگر که می توانند با انسان ها گفتگو کنند، استفاده می شود.
این ربات از زمان ارائه با فناوری قدرتمند خود با برنامه های متنوع در خیلی از زمینه ها کاربران را شگفت زده کرده است.
مروری کوتاه بر مدل GPT-۴ و قابلیت های آن
GPT-۴ هم مانند پیشینیان خود، یک مدل زبانی است که قادر به ایجاد پاسخ هایی شبیه به انسان است. معماری دقیق GPT-۴ و میزان داده های آموزشی مورد استفاده در این مدل از طرف OpenAI مخفی مانده است.
بنا بر اعلام شرکت سازنده، GPT-۴ می تواند ورودی ها را به صورت تصویر و متن بپذیرد و بر مبنای آن به شکل متنی پاسخ دهد.
هدف اصلی سازندگان در توسعه این نسخه، بهبود پاسخ های مدلهای قبلی GPT در سناریوهای پیچیده و تنظیم دقیق پاسخ ها بر مبنای بازخورد انسانی بوده است. این یک پیشرفت قابل توجه در نظر گرفته می شود و به این مدل اجازه می دهد تا بیشتر با نیت انسان ها هماهنگ شود.
قابلیت های این مدل در سناریوهای مختلف حرفه ای و شغلی، تحصیلی و اجتماعی سنجیده شده و مشخص شده است که GPT-۴ عملکرد بسیار خوبی دارد، در حدی که کاملا قابل مقایسه با انسان است.
به صورت خاص، این مدل در ۱۰ درصد برتر افراد آزمون دهنده برای آزمون وکالت قرار گرفته و در سایر آزمون ها هم خوب عمل کرده است.
دانشمندان و توسعه دهندگان شرکت OpenAI براین باورند که عملکرد عالی این مدل بشدت به فرایند پیش آموزش وابسته است.
اما نکته غیرقابل انکار و هیجان انگیزترین خصوصیت GPT-۴ توانایی آن در پذیرش ورودی به شکل تصاویر است. تصاویر ورودی می تواند به شکل اسناد متنی و عکس، نمودار یا حتی عکس از صفحه(اسکرین شات) باشد.
علاوه بر این، این مدل همینطور توانایی شناسایی شوخ طبعی در ورودی های تصویری را نشان داده است. این بدان مفهوم است که نه تنها می تواند متن های طنز و خنده دار تولید نماید، بلکه می تواند لطیفه ها و نکات طنزآمیز را در تصاویر تشخیص و توضیح دهد.
مقایسه عملکرد بین GPT-۳.۵ و GPT-۴
GPT-۴ در مقایسه با GPT-۳.۵ عملکرد بهتری را در خیلی از موقعیت های مختلف نشان داده است.
طبق گزارش های اولیه کاربران و نظرات یکی از بنیان گذاران OpenAI، مدل GPT-۴ در تولید نوشتار خلاق بهتر از GPT-۳.۵ است و می تواند شعر و سایر متن های خلاقانه تولید نماید. بعلاوه، GPT-۴ می تواند زمانی که اشتباه می کند، خویش را تصحیح کند و پاسخی بی نقص ایجاد نماید، چیزی که در GPT-۳.۵ وجود نداشت.
حوزه دیگری که در آن GPT-۴ از GPT-۳.۵ و سایر مدلهای پیشرفته برتری دارد، امتحان دادن است. GPT-۴ در آزمون دادن، حتی آزمون های چالش برانگیزی مانند آزمون وکالت موفق عمل کرده است. این یک پیشرفت هیجان انگیز است و میتوان از آن به شکل کمک آموزشی یا حتی برای تقلب کردن در مدارس بهره برد.
GPT-۴ همینطور در زمینه درک زبان چند وظیفه ای بزرگ(MMLU) امیدوار کننده نشان داده است. این معیاری است که دانش کسب شده بوسیله ی یک مدل را در طول پیش آموزش اندازه گیری می کند و GPT-۴ عملکردی عالی را در مجموع ۲۷ زبان همچون زبان انگلیسی نشان داده است.
بهبود دقت واقعی GPT-۴ یک پیشرفت قابل توجه است. این بدان مفهوم است که کاربران می توانند اطمینان بیشتری داشته باشند که اطلاعاتی که از GPT-۴ دریافت می کنند، دقیق و به روز هستند. این امر بخصوص در زمینه هایی مانند یادگیری، فناوری، نوشتن، تاریخ، ریاضی، علوم، توصیه، کد نویسی و تجارت اهمیت دارد.
دقت واقعی بهبود یافته GPT-۴ احتمالا به سبب عوامل گوناگونی همچون مجموعه داده بزرگتر، روش های آموزشی پیچیده تر و توانایی آن در یادگیری از بازخورد انسانی است. با این وجود این را نمی توان با قطعیت گفت، چونکه روش های پیش آموزش آن فاش نشده است. با این وجود، این احتمال وجود دارد که با توسعه مداوم، دقت واقعی GPT-۴ حتی بیشتر بهبود یابد.
کاربردهای بالقوه GPT-۴
GPT-۴ به سبب رابط چندوجهی خود، پتانسیل ایجاد تحول در خیلی از صنایع همچون خدمات مشتری، آموزش و سرگرمی را دارد. همینطور می تواند فناوری ها و تحقیقات موجود را با بهبود ربات های گفتگوگر و پیشرفت های بیشتر در تحقیقات یادگیری ماشین(ML) بهبود بخشد.
خدمات مشتری
از GPT-۴ میتوان برای خودکارسازی وظایف خدمات مشتری، مانند پاسخ به سؤالات، حل مشکلات و عرضه پشتیبانی استفاده نمود. این امر به اپراتورهای پشتیبانی انسانی اجازه می دهد تا روی مشکلات پیچیده تری تمرکز کنند که به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.
آموزش
از این مدل میتوان برای ایجاد محتوای آموزشی مانند درس های تعاملی، طراحی تمرین ها و ارزیابی بهره برد.
آموزگاران با اجازه دادن به دانش آموزان برای تعامل با فناوری می توانند در بازخوردی لحظه ای در مورد این که دانش آموزان چقدر مطالب را خوب می فهمند، دریافت نمایند.
سرگرمی
همینطور میتوان از GPT-۴ برای ایجاد محتوای سرگرم کننده مانند داستان، شعر و موسیقی استفاده نمود. بعنوان مثال میتوان از آن برای تولید دیالوگ های واقعی برای فیلمها، نمایش های تلویزیونی و بازی های ویدیویی بهره برد.
این خصوصیت می تواند به جذاب تر و سرگرم کننده تر کردن این محصولات برای کاربران کمک نماید، در حالیکه زمان سازنده را برای تمرکز بر جنبه های فنی تر آزاد می کند.
بهبود چت بات ها
از GPT-۴ میتوان برای بهبود چت بات های موجود بهره برد و آنها را بیشتر به انسان شبیه و جذاب تر کرد.
چت بات های مجهز به GPT-۴ می توانند مکالماتی را که طبیعی تر و منطقی تر هستند، برقرار کنند و می توانند پاسخ های مفید و آموزنده تری به سؤالات عرضه کنند.
پیشرفت های بیشتر در پژوهش های یادگیری ماشین
در نهایت، از GPT-۴ میتوان برای پژوهش های بیشتر در حوزه یادگیری ماشین(ML) بهره برد.
پژوهشگران با مطالعه اینکه GPT-۴ چگونه می تواند پاسخ ها را به اشکال مختلف تولید نماید، می توانند الگوریتم های جدید و ابتکاری یادگیری ماشینی را توسعه دهند که می تواند اشتباهات مدلهای موجود را بهبود بخشد.
اینها تنها چند نمونه از کاربردهای بالقوه GPT-۴ است. همانطور که GPT-۴ به توسعه خود ادامه می دهد، احتمالا شاهد استفاده های نوآورانه و خلاقانه تری از این فنآوری خواهیم بود.
محدودیت های GPT-۴
مدل GPT-۴ هم مانند سایر مدلهای زبانی، محدودیت های خاصی دارد. بعضی از این محدودیت ها شامل سوگیری و تعصب، دقت و ایمنی هستند. بیایید نگاهی به هر یک از آنها بیاندازیم.
سوگیری: از آنجاییکه GPT-۴ بر روی مجموعه داده بزرگی از متن و کد آموزش داده شده است، هرگونه سوگیری موجود در مجموعه داده ها را به ارث برده است.
دقت: GPT-۴ هم درست مانند پیشینیان خود قادر به انجام اشتباهات واقعی و عرضه اطلاعات نادرست یا گمراه کننده است.
ایمنی: پاسخ های ساخته شده توسط GPT-۴ دارای پتانسیل مضر و تخریب کننده بودن هستند. در نتیجه، هنگام استفاده از این مدل، بسیار اهمیت دارد که از این خطر آگاه باشید.
خوب است که هنگام استفاده از GPT-۴ از این محدودیت ها آگاه باشید، چونکه می تواند به شما کمک نماید تا اقدامات مناسب برای کاهش خطرات و استفاده از GPT-۴ با پتانسیل کامل آنرا انجام دهید.
نتیجه گیری
در مجموع، چه تکمیل متن باشد و چه تولید متن، GPT-۴ پیشرفت های قابل توجه زیادی نسبت به نسخه های قبلی خود دارد. با این وجود، به سبب عدم عرضه اطلاعات فنی، نسبت دادن این بهبودها به هر عنصر خاص مانند داده های آموزشی، هنوز میسر نیست.
در عین حال که کاربردهای این مدل شامل ربات های گفتگوگر، تولید گفتگو و مکالمه، پیشرفت های هوش مصنوعی و غیره است، اما باید از محدودیت های آن مانند سوگیری در تولید زبان، اطلاعات نادرست و ایمنی آگاه باشیم.
GPT-۴ پیش از انتشار از موتور جستجوی بینگ متعلق به شرکت مایکروسافت پشتیبانی می کرد. این بدان معناست که OpenAI هم اکنون جایگاه خویش را اگر نگوییم پیشرو، بعنوان یکی از رهبران در مدلهای زبان هوش مصنوعی از راه یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو تثبیت کرده است.
در هر صورت دیدن این که OpenAI چه چیزی برای به ارمغان آوردن بهبودهای بیشتر در آستین دارد و تاثیرات آن در صنایع مختلف در سرتاسر جهان چه خواهد بود، هیجان انگیز است.

دسته‌ها