خواب ناکافی تا چه حد بر بدن تأثیر منفی می گذارد؟

به گزارش خرید بک لینک، یافته های یک مطالعه نشان داده است، نداشتن خواب کافی می تواند خطر گرفتگی عروق پا را حدودا دو برابر نماید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که کم خوابی در شب می تواند خطر گرفتگی عروق پا را حدودا دو برابر نماید. دانشمندان مؤسسه کارولینسکا می گویند خواب کمتر از ۵ ساعت با افزایش ۷۴ درصدی خطر مبتلا شدن به بیماری شریان محیطی (PAD) در مقایسه با ۷ تا ۸ ساعت خواب مرتبط می باشد.
داده ها نشان داده است که بیشتر از ۲۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به بیماری شریان محیطی (PAD) مبتلا هستند. این بیماری سبب مسدود شدن شریان های پا، محدود شدن جریان خون و افزایش ریسک سکته مغزی و حمله قلبی می شود. محققان گفتند: مطالعه ما نشان داده است که خوابیدن هفت تا هشت ساعت در شب عادت خوبی برای کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری شریان محیطی است. خواب ناکافی در شب و چرت زدن در روز قبلا با افزایش ریسک بیماری عروق کرونر مرتبط بوده است که مانند بیماری شریان محیطی ناشی از گرفتگی عروق است.
محققان گفتند: علاوه بر این، مشکلات خواب در بین شکایات رتبه بندی شده در بیماران مبتلا به بیماری شریان محیطی قرار دارند. داده های محدودی در مورد تاثیر عادات خواب بر بیماری شریان محیطی و بالعکس وجود دارد و هدف مطالعه ما پر کردن این شکاف بود.
این تیم ۶۵۰ هزار شرکت کننده را در یک تحلیل و بررسی دو قسمتی مورد مطالعه قرار دادند. محققان ابتدا یک مطالعه مشاهده ای انجام دادند که ارتباط بین مدت زمان خواب و چرت زدن در طول روز را با خطر بیماری شریان محیطی بررسی می کرد. آنها سپس از داده های ژنتیکی ۶۰۸ هزار و ۶۱۰ بزرگسال برای انجام کارآزمایی های تصادفی کنترل شده طبیعی به نام تصادفی سازی مندلی استفاده کردند.
تجزیه و تحلیل مشاهده ای کمتر از ۵۳ هزار و ۵۰۰ بزرگسال نشان داده است که کسانی که کمتر از پنج ساعت در شب می خوابند تقریبا دو برابر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری شریان محیطی هستند.
روش تصادفی سازی مندلی این یافته را تایید نمود. نتایج نشان داده است که در حالیکه خواب کوتاه خطر مبتلا شدن به بیماری عروق محیطی را بیشتر می کند، این وضعیت با افزایش احتمال خواب کوتاه مرتبط می باشد.
آیا خواب بیش از اندازه بر خطر بیماری شریان محیطی تاثیر می گذارد؟
خواب زیاد هم می تواند خطرناک باشد. بزرگسالانی که هشت ساعت یا بیشتر می خوابیدند، ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری شریان محیطی بودند. با این وجود، روش تصادفی سازی مندلی نشان داده است که هیچ رابطه علی بین خواب طولانی و بیماری شریان محیطی وجود ندارد.
یافته های این مطالعه در «European Heart Journal» منتشر گردید.

منبع:

دسته‌ها