لباس فضانوردان ماموریت آرتمیس در ماه می ماند

خرید بک لینک: خرید بک لینک: نخستین لباس فضایی ماموریت آرتمیس که در ماه پوشیده می شود به زمین باز نخواهد گشت.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، لباس های فضایی تاریخ سازی که نخستین زن و یک فضانورد آمریکایی مرد هنگام گشت زنی روی ماه بعد از دهه ها بر تن خواهند داشت به جای این که جهت استفاده مجدد یا نمایش در موزه به زمین بازگردانده شوند، درون یک فرودگر قمری متعلق به شرکت اسپیس ایکس رها می شود و این موشک استارشیپ هم تا بی نهایت در مدار ماه باقی می ماند.
شرکت فضایی«اکسیوم اسپیس»(Axiom Space) که توسط ناسا برای طراحی، ساخت و تجهیز لباس های فضایی مأموریت فرود روی ماه آرتمیس ۳(Artemis ۳) در سال ۲۰۲۵ انتخاب شده است، در جریان یک رویداد مطبوعاتی از نمونه ی اولیه لباس فضانوردی خود رونمایی نمود. مایکل سافردینی(Michael Suffredini)، رئیس و مدیرعامل شرکت اکسیوم و مارک گریلی(Mark Greeley)، مدیر برنامه ی شرکت برای فعالیتهای خارج از فضاپیما، در مصاحبه ای کوتاه در رابطه با ی سرنوشت این لباس های فضایی صحبت کردند.
گریلی ضمن اشاره به این که این دو لباس نخستین لباس هایی هستند که بعد از چند دهه به ماه می رسند، اظهار داشت: فضانوردان درون کپسول اوریون بر فراز موشک استارشیپ به ماه می روند و سپس از اوریون به استارشیپ منتقل می شوند تا به سطح ماه برسند.
رویکرد ناسا برای دستیابی به سطح ماه بعد از بیشتر از ۵۰ سال، با آخرین باری که با آپولو به ماه سفر کرد، متفاوت می باشد. چهار فضانورد مأموریت آرتمیس ۳ با کپسول اوریون ساخته ی شرکت لاکهید مارتین زمین را ترک خواهند کرد. بمحض رسیدن به ماه، دو نفر از خدمه به سیستم فرود انسان منتقل می شوند که نسخه ای از فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس است و دو نفر دیگر در مدار ماه درون اوریون می مانند.
در انتها عملیات دو مسافر مأموریت آرتمیس همچون نخستین زنی که روی ماه فرود آمد سوار بر استارشیپ به اوریون باز می گردد. به علت محدودیت های وزنی، تنها ذخایر کوچکی از سنگ های ماه و تجهیزات به فضاپیما بازگردانده می شود.

گریلی می گوید: لباس های فضایی به استارشیپ برمی گردند و سپس استارشیپ به صورت نامحدود در مدار ماه باقی می ماند.
سافردینی اظهار داشت: این روندی است که هم اکنون تصور می نماییم. اما هنوز چند سال باقی مانده است.
گریلی اضافه کرد: شاید دستکش ها یا برخی قطعات کوچک دیگر به زمین برگردند.
بعد از بازگشت از سطح ماه، استارشیپ فاقد سوخت مورد نیاز برای پرواز به زمین خواهد بود. این وسیله ی نقلیه بگونه ای طراحی شده که قابل سوخت گیری باشد اما اواخر سال ۲۰۲۵، هیچ ایستگاهی برای شارژ مجدد آن در دسترس نخواهد بود.
اگر لباس های فضایی مأموریت آرتمیس ۳ در مدار ماه رها شوند، اولین باری نخواهد بود که لباس های فضانوردان از مأموریت های تاریخی ناسا باز نمی گردند.
در مأموریت های آپولو، فضانوردان ناسا لباس های فشاری را برای راه رفتن روی ماه می پوشیدند که برای پرتاب از زمین و بازگشت به زمین استفاده می شد، ازاین رو لباس ها سفر رفت و برگشت را انجام می دادند. با این وجود قطعاتی که برای کار روی سطح ماه اضافه شده بود، اغلب برای کاهش وزن در ماه باقی می ماند.
به همین دلیل، چکمه هایی که نیل آرمسترانگ، فضانورد آپولو ۱۱ برای برداشتن نخستین «گام کوچک» خود به پا داشت، هنوز در ماه هستند.

منبع:

دسته‌ها