بودجه ۱۸۰ میلیون دلاری ناسا برای پایین کشیدن ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش خرید بک لینک، ناسا می خواهد یک «یدک کش» جدید برای بازگرداندن ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به مدار زمین بسازد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این آژانس فضایی نمی خواهد برای خارج کردن ایستگاه فضایی بین المللی از مدار تنها به فضاپیمای باری روسیه متکی باشد.
هدف ناسا توسعه فضاپیمایی است که بتواند ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) را به سمت یک تخریب کنترل شده در جو زمین هدایت کند.
رسانه ها نخستین بار در روز پنجشنبه(۹ مارس)، زمانی که کاخ سفید درخواست بودجه ی فدرال سال ۲۰۲۴ خویش را منتشر کرد، در رابطه با این طرح آگاه شدند. تخصیص بودجه ۲۷.۲ میلیارد دلاری به ناسا شامل ۱۸۰ میلیون دلار برای شروع توسعه یک یدک کش فضایی جدید بود که می تواند به صورت ایمن ایستگاه فضایی بین المللی را بعد از انتهای عمر عملیاتی اش در سال ۲۰۳۰ بر فراز اقیانوس وارد جو زمین کند.
کتی لودرز(Kathy Lueders)، رئیس پروازهای فضایی سرنشین دار ناسا در این کنفرانسی مطبوعاتی در روز دوشنبه اظهار داشت: برآورد هزینه ای که داشتیم کمی کمتر از حدود یک میلیارد دلار بود. ما با دریافت پیشنهادات کار خویش را آغاز می نماییم.
این یدک کش جدید به تکمیل قابلیت های بازگشت به مدار شرکای ایستگاه فضایی بین المللی همچون سازمان های فضایی ایالات متحده، روسیه، اروپا، کانادا و ژاپن کمک می نماید. طرح فعلی برای پایین آوردن ایمن ایستگاه فضایی به روشن کردن موتور فضاپیمای باری رباتیک پروگرس(Progress) روسیه، متکی است.
لودرز اظهار داشت: ما درحال توسعه این توانایی بعنوان راهی برای بهبود هدف گیری این ایستگاه و بازگشت ایمن آن هستیم بخصوص به این علت که ما درحال افزودن ماژول های جدید هستیم.
او اضافه کرد: همانطور که در گذشته دیدید، داشتن چنین قابلیتی برای ما و شرکایمان بسیار بسیار مهم بوده است و بنابراین، داشتن یک فضاپیمای خروج از مدار برای ایالات متحده، یکی دیگر از محورهای کلیدی در عملیات فضایی ما و استراتژی خروج از مدار ایستگاه فضایی بین المللی است.
نمونه هایی که احیانا لودرز به آنها اشاره می کند، نشت مایع خنک کننده ای است که در دو فضاپیمای روسی که به ایستگاه فضایی بین المللی متصل بودند، رخ داده است.
روسیه نشت در فضاپیمای سایوز خویش را به برخورد ریز شهاب سنگ نسبت می دهد و نشت در فضاپیمای پروگرس را ناشی از تأثیر عوامل خارجی مرتبط می داند که شاید در حین پرتاب رخ داده باشد. تحقیقات در مورد این دو نشتی ادامه دارد.

علاوه بر این، روسیه تمایل خویش را برای خروج زودهنگام از شراکت در ایستگاه فضایی بین المللی در مقطعی زمانی بعد از سال ۲۰۲۴ برای تمرکز بر ساخت پایگاه فضایی خود در مدار پایین زمین اعلام نموده است. این اطلاعات احیانا در برنامه های یدک کش ناسا تاثیر می گذارد، همانطور که جنگ روسیه و اکراین بر خیلی از همکاریهای فضایی روسیه اثر گذاشته است.
ناسا جزئیات جالب دیگری از بودجه را هم در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه فاش کرد. نیکی فاکس(Nicky Fox)، مدیر علمی جدید این آژانس فضایی اظهار داشت که بودجه ای ۳۰ میلیون دلاری در سال مالی ۲۰۲۴ که از اول اکتبر سالجاری تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۴ ادامه دارد برای پشتیبانی از مریخ نورد اروپا اختصاص داده شده است.
این مریخ نورد که روزالیند فرانکلین نام دارد، ابتدا قرار بود در پاییز سال قبل با یک موشک روسی به فضا پرتاب شود و بر روی یک فرودگر ساخت روسیه فرود آید. اما آژانس فضایی اروپا تابستان گذشته روابط خویش را با روسیه در پروژه اگزومارس قطع کرد و درحال برنامه ریزی مجدد این مأموریت است که حالا بعید است تا سال ۲۰۲۸ صورت گیرد.
هم اکنون معلوم نیست که ناسا در نهایت چه کمکی به روزالیند فرانکلین خواهد نمود.
ناسا همینطور مقرر است سال آینده ۸.۱ میلیارد دلار برای برنامه آرتمیس خود دریافت کند. برنامه ای که برپایه آن ناسا در تلاش است تا پایان دهه ی ۲۰۲۰ یک پایگاه انسانی بر روی ماه راه اندازی کند.
در طول کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه، مقامات ناسا گفتند که این بودجه برای دو نقطه عطف مهم یعنی پرتاب مأموریت آرتمیس ۲ و آرتمیس ۳ به ترتیب در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ و ماه دسامبر سال ۲۰۲۵ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
آرتمیس ۲ فضانوردان را به یک مأموریت به دور ماه می فرستد و آرتمیس ۳ نخستین فرود انسان بر روی ماه بعد از مأموریت آپولو ۱۷ در ماه دسامبر سال ۱۹۷۲ را رقم خواهد زد.
مقامات آژانس فضایی آمریکا گفتند که مأموریت آرتمیس ۴ که برای سال ۲۰۲۷ برنامه ریزی شده بود، حالا تا سال ۲۰۲۸ به تعویق افتاده است. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، آرتمیس ۴ به راه اندازی ایستگاه فضایی دروازه ماه در مدار قمر زمین و همینطور فرود فضانوردان بر روی ماه کمک خواهد نمود.

دسته‌ها