تارهای صوتی الکترونیکی ابداع شدند

خرید بک لینک: ابداع تارهای صوتی جدید روی یک تراشه می تواند به افرادی که توانایی تکلم خودرا بر اثر جراحی یا حوادث دیگر از دست داده اند، اجازه دهد باردیگر صحبت کنند.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برای کسانی که صدای خویش را به علت جراحی یا برخی شرایط دیگر از دست داده اند، زندگی می تواند بسیار دشوار باشد. حالا گروهی از پژوهشگران دانشگاه چینهوا (Tsinghua) در پکن، دستگاه ساده ای را مهندسی کرده اند که می تواند توانایی گفتار را به افراد بی صدا بازگرداند.

این ابزار جدید یک مربع یک سانتی متری معروف به AT است که به سادگی میتوان آنرا به گلو متصل کرد تا صداها و زمزمه هایِ به سختی قابل شنیدن را به گفتاری که با صدای عادی شنیده می شود، تبدیل کند.

این اختراع، «گلوی مصنوعی هوشمند و پوشیدنی مبتنی بر گرافن» نامیده شده است و انرژی آن بوسیله ی یک باتری به اندازه سکه تأمین می شود. این دستگاه یک الگوی جدید برای تشخیص گفتار عرضه و انتظار می رود راه را برای کاربرد سنسورهای مکانیکی در سیستم های هوشمند نظارت بر سلامت هموار کند.

پروفسور رِن تیانلینگ، رهبر این گروه پژوهشی می گوید: این نوآوری جدید توانایی تشخیص و ترجمه عناصر گفتاری مانند واج ها، آهنگ ها و کلمات را با دقت ۹۹ درصد دارد. این امر با استفاده از یک مدل هوش مصنوعی برای تفسیر صداهای ضبط شده و ارتعاش های بدن برای تولید صداها به دست می آید.

وی اضافه کرد: فرایند ساخت صدای عملی، عملکرد پایدار، مقاومت در مقابل نویز و صدای یکپارچه آن، AT را به ابزاری امیدوارکننده برای سیستم های تشخیص گفتار و تعاملی نسل جدید تبدیل می کند. سنسورهای گرافنی این تراشه جدید برای تشخیص ارتعاش های ریز روی سطوح پوست مناسب هستند. این دستگاه می تواند حرکات ماهیچه ها و ارتعاش های صوتی منتقل شده به سطح پوست را حس و اطلاعات مکانیکی قابل تشخیص را به گفتار تبدیل کند.

بهتر از آن، صدای همهمه محیط های پر سر و صدا مانند بزرگراه ها و کابین هواپیما بر توانایی این دستگاه تاثیر نمی گذارد و AT بدون توجه به محیطی که در آن قرار دارد در سطوح بهینه به کار خود ادامه می دهد.

تیانلینگ می گوید: وضعیت سلامت گوینده، مانند بیماری های عصبی، سرطان، تروما و محیط اطراف، اغلب بر انتقال و تشخیص صدا تاثیر می گذارد، اما این شرایط بر این تراشه که دارای کیفیت منحصر به فردی است و می تواند با وجود هرگونه تداخل خارجی کار کند، تاثیر نمی گذارد.

پژوهشگران می گویند، پژوهش های بیشتری برای توسعه این دستگاه و فراهم کردن بیان بیشتر به صداها مورد نیاز است، اما معتقدند که این دستگاه هم اکنون هم به اندازه کافی کاربردی و کارآمد است و استفاده از آن در آینده رایج می شود.

تیانلینگ می گوید: ابزار هوشمند AT، الگوی جدیدی برای تشخیص گفتار عرضه می دهد و انتظار می رود راه را برای کاربردهای سنسورهای مکانیکی در سیستم های هوشمند نظارت بر سلامت، لوازم الکترونیکی پوشیدنی و حتی امنیت رمزنگاری هموار کند.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Machine Intelligence انتشار یافته است.

دسته‌ها