فیروزآبادی مطرح کرد؛ حملات سایبری به ایران بیش از روسیه بود

خرید بک لینک: به گزارش خرید بک لینک، دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: بنا به شواهدی که داریم شدت حملات و وسعت حملات سایبری که به جمهوری اسلامی در ۳-۴ ماهه اخیر صورت گرفت، بیش از حملاتی بود که به روسیه شد.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر، سید ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم تکریم خود و معارفه سید محمد امین آقامیری به عنوان دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی که ظهر امروز با حضور وزیر ارتباطات و رییس دفتر رییس جمهور در محل وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی از مباحث مهم کشور است که برای هماهنگی بین قوا در زمینه فضای مجازی در زمینه های فرا قوه ای در نظر گرفته شده است؛ با تدبیری که رهبری برای ایجاد این شورا داشتند، تا حالا شاهد برکات زیادی در این عرصه بوده ایم شامل سیاستگذاری های خوبی که با وجود حساسیت هایی که وجود داشت، صورت گرفت و بطور مثال شاهد بودیم در بعضی موارد مثل طرح صیانت حساسیت هایی بوجود آمد. ما در طول این مدت در شورا بیش از ۵۷ سند به تصویب رساندیم که منشأ خیر و برکت در عرصه فضای مجازی کشور است.
وی افزود: ما با سیاست گذاری کلانی که در فضای مجازی داشتیم، چند موضوع را مورد اهتمام قرار دادیم که عمدتا در دوره اول و دوم توسط رهبری ابلاغ گردیده بود؛ یکی بحث شبکه ملی اطلاعات بود که با همه پیچیدگی ها به علت این که پدیده ای است که همه کشورها آنرا تازه شروع کردند اما توانستیم آنرا پیش ببریم.
فیروزآبادی اشاره کرد: در دوره اول شورای عالی فضای مجازی، شاهد نوعی واگرایی بودیم و الحمدالله در دوره دوم چه در دولت قبل و دولت سیزدهم شاهد همگرایی بیش از پیش هستیم و در مورد شبکه ملی اطلاعات درباب طراحی، معماری و تقسیم کار به یک همگرایی رسیدیم. اجرای شبکه ملی اطلاعات با اهمیت تر از طراحی آنست که امیدواریم با حمایت قوا ادامه یابد.
وی با بیان این مطلب که ما معتقدیم شبکه ملی اطلاعات معنابخشی به کشور جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی است، اظهار داشت: یعنی نظام معنادهی ما بوسیله مگاپروژه یا ابرپروژه شبکه ملی اطلاعات محقق می شود که روح آن استقلال ایرانی و کنشگری و ایفای نقش در نظام جهانی شده و نظام جهانی فضای مجازی است. با وجود همه مشکلات ناشی از تحریم ها این پروژه با قدرت در حال انجام می باشد.
رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: در این پروژه چند موضوع مورد توجه است ازجمله بحث هویت و ما به هویت در فضای مجازی کشور اهمیت دادیم چون اعتقاد داریم گمنامی یک اصل ذاتی فضای مجازی نیست و آمریکایی ها در صدد این هستند استقلال کشورها را بوسیله توسعه گمنامی در این فضا از بین ببرند.
فیروزآبادی اشاره کرد: فضای مجازی دو رکن دارد یکی اعتماد و دیگری امنیت است ما در نظام هویت بدنبال تقویت نظام اعتماد در فضای مجازی کشور هستیم و بدنبال تقویت سرمایه اجتماعی کشور هستیم. در یک زمانی در زمینه سیمکارت های کشور ۳۰ میلیون سیمکارت مجهول الهویت یا مشکوک الهویت داشتیم افرادی می توانستند بصورت حقیقی بی نهایت سیمکارت تهیه کنند. در یک مهلت ۱۰-۱۵ روزه دیتا بیسی برقرار شد و بعدها در بحران کرونا مقدمه سایر نظام های هویتی در کشور شد و موجب این شد یک نظام اعتمادی در کشور در فضای مجازی ایجاد شود.
وی اظهار داشت: رکن دوم فضای مجازی بحث امنیت است که به آن نیز توجه کردیم و سند پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی را به تصویب رساندیم که دو بخش دارد که یک بخش در دولت قبل تصویب گردید و بخش دوم در ابتدای همین دولت به تصویب رسید و بر طبق آن مصوبه تیم های غربالگری را تشکیل دادیم و به حدود ۱۰۰ دستگاه دولتی تیم هایی اعزام کردیم و به خوداظهاری دستگاهها اکتفا نکردیم و تمام مصوبات و ابلاغیه های امنیتی را که از جانب دستگاه های هماهنگ کننده امنیتی و مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ گردیده بود مورد کنترل واقع شد.
رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: نظام سلطه ۲ برنامه برای ما داشت؛ یکی اغتشاشات و حوادث خیابانی بود و دومی را من حمله سایبری عنوان می کنم. آنها به شدت بر روی حملات سایبری حساب باز کرده بودند و می خواستند زیرساخت های حیاتی ما را گرفتار مشکل کنند. حتی پس از حمله جنگی روسیه و اوکراین، غربی ها بسیج شدند به جهت اینکه به روسیه حمله سایبری کنند و حملات سنگینی صورت گرفت. بنا به شواهدی که داریم شدت حملات و وسعت حملاتی که به جمهوری اسلامی در ۳-۴ ماهه اخیر صورت گرفته، بیش از حملاتی بود که به روسیه صورت گرفت.
فیروزآبادی اشاره کرد: علت این است که آمریکا از توان خودش برای حمله به روسیه بهره برد اما در حمله به ایران از توان اسرائیل و عربستان و گروههای ضدانقلاب و برخی عوامل در داخل کشور نیز استفاده کردند اما ما در هیچ زمینه ای شاهد اختلال نبودیم. پیش از اعتراضات خیابانی، بدنبال حمله به حساب های بانکی بودند و ما در فرصت بسیار کوتاه در کمتر از یک ماه کلیه بانکها رمز پویا را پیاده سازی کردند.
وی بیان کرد: از مصوبات دیگری که در فضای مجازی داشتیم، بحث پیامرسان ها و شبکه های اجتماعی بود؛ ما امروز شاهد حضور پایدار پیامرسان ها هستیم و می توانند نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر را به عضویت بپذیرند. هم اکنون شاهد ایجاد هسته های پرقدرت در هسته های دیجیتال در زمینه خدمات عمومی مثل کسب و کارهای حمل و نقل هستیم. امروز سطح توانمندی خدمات در منطقه خاورمیانه بی نظیر است و این خدمات که ارائه می شود دارای امنیت و اعتماد با سطح بالاست.
رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی افزود: تا امروز در راستای تبلیغ این موضوعات زیاد کار نکردیم و مرکز تا حدی مظلوم واقع شده است، علت هم شاید مسموم بودن فضا است و برخی خبرها به ضد خبر تبدیل می شود مثل خبر سیم کارتی که وزیر ارتباطات اعلام نمود. ما سعی کردیم در زمینه فضای مجازی التهاب ایجاد نکنیم و تصمیمات کارشناسی شده باشد.
فیروزآبادی با اشاره به این که ما در زمینه بین الملل هم در یونیسف و کنوانسیون های سازمان ملل در زمینه جرایم سایبری حضور فعال داشتیم، اظهار داشت: در جریانات اخیر سعی کردیم جریان رسانه ای جریان معقولی باشد و الحمدالله مدیریت شد. در دولت سیزدهم چند اقدام خوب صورت گرفت؛ یکی فعال سازی شورای معین بود و در یکسال اخیر خیلی از مصوبات تنقیح شد و توانستیم سرعت بیشتری به مصوبات دهیم. در استانها شورای فضای مجازی تشکیل دادیم و امروز در ۱۸ استان شورای فضای مجازی داریم.

منبع:

دسته‌ها