یکی از مشکلات اصلی سفر به ماه حل شد

به گزارش خرید بک لینک، یک تکنولوژی جدید ضد گرد و غبار می تواند مشکل نفوذ گرد و غبار مخرب ماه به فضاپیماها و صدمه آن به لباس فضانوردان و خیلی از مشکلات دیگر در رابطه با گرد و غبارهای فضایی و زمینی را حل کند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس مطالعه جدیدی که در تاریخ ۲۲ فوریه در مجله ACS Applied Materials & Interfaces انتشار یافته است، سطوح مهندسی شده جدیدی ابداع شده اند که انواع مختلفی از مواد را در مقابل گرد و غبار مقاوم می کنند.
محققان هندسه سطوح مسطح را اصلاح کردند تا شبکه ای متراکم در مقیاس نانو از ساختارهای هرمی تولید کنند.
این ساختارها برای پیشگیری از چسبیدن ذرات گرد و غبار به سطوح روی زمین و فضا به انرژی یا منابع اضافی نیاز ندارند.
فناوری ضد گرد و غبار چیست؟
چی-هائو چانگ، دانشیار دانشکده کاکرل(Cockrell) در دپارتمان مهندسی مکانیک واکر(Walker) و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: آنچه ما در اینجا نشان دادیم سطحی است که می تواند خویش را تمیز کند.
وی ادامه داد: ذرات با وجود فناوری ما نمی توانند به سطح بچسبند، ازاین رو به آسانی با کمک نیروی گرانش از آن جدا می شوند.
در حالیکه فناوری ضد گرد و غبار مدتی است که به وجود آمده است، اما به علت مسائل در ارتباط با افزایش مقیاس آن، تابحال به خارج از محیط لابراتوار راه نیافته بود.
روشهای فنی ساخت مورد استفاده در این مطالعه جدید به نامهای نانوکوینینگ(nanocoining) و چاپ نانومتری(nanoimprinting) شناخته می شوند.
به قول محققان، این کشف اساسا شامل چیزهایی است که چشم انسان نمی تواند ببیند.
این گروه تحقیقاتی در همکاری با شرکت Smart Material Solutions Inc مستقر در کارولینای شمالی، هندسه سطوح مسطح را برای تولید شبکه ای متراکم در مقیاس نانو از ساختارهای هرمی اصلاح کرد.
ذرات گرد و غبار به علت ساختارهای تیز و زاویه ای این ساختارها، چسبیدن به مواد را دشوار می دانند. در عوض به یکدیگر متصل می شوند و در اثر گرانش از سطح جدا می شوند.
دانشمندان در آزمایشات خود این سطوح مهندسی شده را با گرد و غبار ماه معروف به رگولیت(regolith) پوشاندند و سپس هر سطح را بلند کردند و مشاهده نمودند که تنها ۲ درصد از سطح گرد و غبار روی سطح باقی مانده است، در حالیکه سطح صاف مشابه که حاوی این ساختارها نبودند، ۳۵ درصد گرد و غبار رویشان مانده بود.
مشکل گرد و غبار ماه چیست؟
گرد و غبار فضایی ناخوشایند است، چونکه همه چیز در آن محیط خطرناک می باشد. ضمن این که شرایط حذف و زدودن گرد و غبار هم دشوار است. بعنوان مثال مأموریت آپولو و خیلی از مریخ نوردها به علت مشکلات گرد و غبار شکست خورده اند.
از آنجاییکه این تحقیق با کمک مالی برنامه تحقیقاتی نوآوری در کسب و کارهای کوچک ناسا امکانپذیر شده است، کاربردهای اولیه این فناوری بر روی فناوری فضایی متمرکز می شود.
ساموئل لی، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: در مورد غبار ماه در فضا کار زیادی نمی توانید انجام دهید، چون که به همه چیز می چسبد و هیچ راه واقعی برای پاک کردن آن وجود ندارد. این گرد و غبار با نشستن روی صفحات خورشیدی مریخ نوردها می تواند سبب از کار افتادن آنها شود.
با این وجود، این سطوح جدید همینطور پتانسیل قابل توجهی بر روی زمین دارند. مثلاً می تواند صفحات خورشیدی را از تجمع گرد و غبار و خراب شدن در طول زمان نجات دهد و پنجره های شیشه ای و شاید حتی صفحه های دیجیتال روی تلفن ها و تلویزیون ها در آینده می توانند توسط آن محافظت شوند.

دسته‌ها