خلق نوع جدیدی از یخ

خرید بک لینک: به گزارش خرید بک لینک، محققان بریتانیایی در مطالعه اخیرشان شکل جدیدی از یخ را با چگالی مشابه آب مایع ایجاد کردند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک تیم مشترک از دانشمندان دانشگاه کمبریج و کالج دانشگاهی لندن نوع جدیدی از یخ را کشف کردند که بیشتر از هر یخی شبیه آب است. بر مبنای بیانیه مطبوعاتی محققان، این نوع یخ امکان دارد برای درک شناخته شده ترین مایعات حیاتی باشد.
بر خلاف یخ کریستالی معمولی، این نوع جدید از یخ بی شکل است و در آن مولکول ها به هم ریخته هستند.
در این مطالعه محققان این یخ بی شکل جدید را در یک آزمایش تولید کردند و یک مدل در مقیاس اتمی در یک شبیه سازی کامپیوتری تولید کردند. در آزمایش ها، یخ کریستالی با استفاده از فرایند آسیاب گلوله ای در یک شیشه فولادی به ذرات ریز تبدیل شد. باآنکه این روش اغلب برای ایجاد مواد بی شکل استفاده می شود، اما یخ هیچگاه در معرض آسیاب گلوله ای قرار نگرفته است.
آسیاب گلوله ای یا گوی آس (Ball mill) گونه ای از آسیاب های صنعتی است که جهت تولید پودر نرم یا یکنواخت کردن مخلوط به کار می رود. در آسیاب گلوله ای از گلوله های فولادی یا سرامیکی برای خرد و نرم کردن مواد غیرفلزی استفاده می نمایند.
محققان کشف کردند که آسیاب گلوله ای نوعی یخ بی شکل با چگالی قابل مقایسه با آب مایع و شرایطی شبیه آب به شکل جامد بر خلاف سایر یخ های شناخته شده تولید می کند. یخ جدید آنها یخ آمورف با چگالی متوسط (MDA) نامیده می شود.
دکتر «مایکل دیویس» یکی از نویسندگان این مطالعه که مدلسازی محاسباتی را انجام داده است، می گوید: کشف MDA ما سؤالات زیادی را در مورد ماهیت آب مایع ایجاد می کند، ازاین رو درک ساختار اتمی دقیق MDA خیلی مهم است. ما شباهت های قابل توجهی بین MDA و آب مایع پیدا کردیم.
پیشنهاد شده است که یخ بی شکل بعنوان مدلی برای آب مایع عمل کند. یخ های آمورف از لحاظ تاریخی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: یخ های با چگالی بالا و یخ های کم چگالی.
پروفسور «کریستوف سالزمن»، نویسنده ارشد مطالعه اظهار داشت: مبحث پذیرفته شده این بوده است که هیچ یخی در آن شکاف چگالی وجود ندارد، اما مطالعه ما نشان داده است که چگالی MDA دقیقا در این شکاف چگالی قرار دارد و این یافته امکان دارد نتایج گسترده ای برای درک ما از آب مایع و ناهنجاری های فراوان آن داشته باشد.
علاوه بر این، MDA دارای کیفیت خیره کننده ای است که از سایر انواع یخ منحصر به فرد است. آنها از راه روش کالریمتری دریافتند که MDA با تبلور مجدد به یخ معمولی، مقدار قابل توجهی گرما آزاد می کند. گرمای ساخته شده توسط تبلور مجدد MDA امکان دارد به حرکات تکتونیکی کمک نماید. این یافته نشان داده است که آب به صورت کلی می تواند یک ماده ژئوفیزیکی با انرژی بالا باشد.
یافته های این مطالعه در مجله « Science» منتشر گردید.

دسته‌ها