عرضه نخستین گزارش هواشناسی دقیق از مریخ توسط مریخ نورد استقامت

به گزارش خرید بک لینک، «استقامت» اخیرا گزارشی از آب و هوای مریخ منتشر نموده است که برپایه داده های این مریخ نورد ناسا، میانگین دما در دهانه جیزرو منفی ۶۷ درجه فارنهایت(منفی ۵۵ درجه سانتیگراد) است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ثابت شده که آب و هوای مریخ بر فراز محل فرود مریخ نورد «استقامت» در دهانه جیزرو متلاطم و متنوع است.
مریخ نورد استقامت ناسا به سنسورهای آب و هوایی مختلف، که مجموعا سیستم آنالیز کننده پویایی محیط مریخ(MEDA) نامیده می شوند، مجهز شده است. بیشتر آنها در قسمت بالایی و روی عرشه مریخ نورد قرار دارند و برخی هم در داخل آن هستند. دانشمندان حالا گزارش آب و هوای سیستم «MEDA» را طی ۲۵۰ روز مریخی که هر کدام حدود ۴۰ دقیقه طولانی تر از یک روز زمینی هستند، منتشر نموده اند و یافته ها جوی پویا و اعجاب انگیز را در نزدیکی سطح سیاره سرخ توصیف می کنند.
«MEDA» که توسط دانشمندان اسپانیایی به رهبری خوزه آنتونیو رودریگز –مانفردی(José Antonio Rodríguez-Manfredi) از مرکز اختربیولوژی در مادرید ساخته شد، شامل پنج سنسور به اندازه دکمه است که به صورت معمول دمای هوای مریخ را در چهار ارتفاع مختلف اندازه گیری می کنند. دو سنسور سرعت باد را اندازه گیری می کنند و سنسورهای دیگر هم برای اندازه گیری تشعشع، گرد و غبار، رطوبت و فشار هوا در این مریخ نورد قرار دارند.
نتایج به دست آمده بر روی لایه سطحی جو(ASL) که با سطح مریخ تماس داردٰ تمرکز داشت که از فصل بهار تا اوایل تابستان در نیمکره شمالی سیاره سرخ درحال گردش بوده است. گرما و جرم به شکل گرد و غبار بین سطح و لایه سطحی جو رد و بدل می شوند و هر ناحیه بر دیگری تاثیر می گذارد.
استقامت میانگین دمای هوا در دهانه جیزرو را منفی ۶۷ درجه فارنهایت(منفی ۵۵ درجه سانتیگراد) اندازه گیری نمود، اما این دما می تواند بین ۹۰ تا ۱۱۰ درجه فارنهایت(۵۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد) بخصوص بین روز و شب متغیر باشد. فشار هوا هم روزانه و به صورت قابل توجهی به صورت فصلی در نوسان بود چونکه دی اکسید کربن یخ زده در قطب ها در اوایل تابستان با گرمای هوا تصعید شد و جو نازک را تقویت کرد.
آگوستین سانچز-لاوگا(Agustín Sánchez-Lavega)، یکی از نویسندگان این گزارش از گروه علوم سیاره ای در دانشگاه باسک در اسپانیا می گوید: فشار و دمای جو مریخ در دوره هایی از روز مریخی در نوسان است.
همانطور که خورشید در روز سطح و جو پایینی را گرم می کند، حفره های هوا آغاز به بالا رفتن می کنند و تلاطم ملایمی ایجاد می کنند که منجر به بعضی از نوسانات دمایی مشاهده شده می شود. تلاطم در زمان غروب خورشید متوقف می شود و با کاهش دما، هوا دستکم برای مدت کوتاهی ساکن می شود.
استقامت اغلب، بازگشت ناپایداری به جو پایینی را در حدود ساعت دو صبح به وقت محلی در مریخ اندازه گیری نمود. مورد مشابهی هم توسط فرودگر اینسایت ناسا مشاهده شد که بعد از چهار سال فعالیت در سیاره سرخ به مأموریت خود در ماه دسامبر تمام کرد. سیستم «MEDA» حالا تأیید کرده است که این پدیده ناشی از سطح گرم مریخ است که توسط بادهایی با سرعت ملایم ۶.۵ تا ۱۳ فوت(۲ تا ۴ متر) در ثانیه تقویت می شود.
«MEDA» چرخه ی روزانه ی باد را هم اندازه گیری نمود و شاهد تندبادهای شدید جنوب شرقی با سرعت ۸۲ فوت(۲۵ متر) در ثانیه در حوالی ظهر، بادهای ضعیف تر با سرعت ۲۳ فوت(۷ متر) در ثانیه هنگام پس از ظهر و تغییر جهت باد در شب و عدم وزش آن بین ساعت ۴ بامداد تا ۶ بامداد به وقت محلی بود.
درک جو امروزی مریخ نه تنها به علت کنجکاوی علمی مهم می باشد بلکه می تواند بر مأموریت های فرود بر روی سیاره سرخ تاثیر بگذارد. علاوه بر این، ۱۰ قوطی حاوی نمونه خاک مریخ که توسط استقامت در حوالی دهانه جیزرو بر روی زمین رها شده است، به صورت مداوم در معرض شرایط جوی برای چندین سال قرار خواهند گرفت. ماموریتی برای بازیابی آنها در آینده هم اکنون برنامه ریزی شده است و مقرر است در ۲۰۳۱ بر روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید.

دسته‌ها