۲ منطقه فعال خورشید رو به زمین چرخیده اند

خرید بک لینک: بررسی های گروهی از تلسکوپ های رصد خورشید نشان می دهند که دو منطقه فعال بزرگ خورشید، به سمت زمین چرخیده اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فعالیت خورشید در ۱۳ ژانویه افزوده شد برای اینکه مناطق فعال بزرگ خورشید، بخش شرقی آنرا به سمت زمین گرداندند.
مکان این مناطق فعال که «NOAA ۱۳۱۶۹» و «NOAA ۱۳۱۷۰» نامگذاری شده اند، قبلا توسط «گروه شبکه نوسان جهانی»(GONG) پیش بینی شده بود که شبکه ای از تلسکوپ ها در سراسر زمین هستند و بطور مداوم خورشید را رصد می کنند. نواحی فعال مشاهده شده، به سایر مناطق فعال رو به زمین می پیوندند که «NOAA ۱۳۱۹۰»، «۱۳۱۹۱ NOAA» و «۱۳۱۹۲ NOAA» نام دارند و در نیمکره شمالی و جنوبی خورشید قرار گرفته اند.

مشاهدات گروه شبکه نوسان جهانی که توسط «بنیاد ملی علوم آمریکا»(NSF) اداره می شود، نشان می دهند که با چرخش این مناطق فعال به سمت زمین، سیاره ما شاهد افزایش رویدادهای انفجاری خورشیدی همچون چندین شراره خورشیدی کلاس M و کلاس C خواهد بود.
این پیش بینی زمانی تأیید شد که خورشید درگیر نمایش خشونت آمیز شراره های خورشیدی بود که به جز خاموشی های جزئی رادیویی در رابطه با شراره های کلاس M، تا حالا هیچ خطری برای زمین ایجاد نکرده اند.
«الکسی پفتسوف»(Alexei Pevtsov)، معاون مدیر «برنامه یکپارچه سینوپتیک»(NISP) متعلق به «رصدخانه ملی خورشیدی»(NSO) که شامل گروه شبکه نوسان جهانی نیز می شود، اظهار داشت: تصویربرداری گروه شبکه نوسان جهانی، از حدود دو هفته پیش به ما هشدار داد که دو منطقه فعال بزرگ خورشید به زودی رو به زمین ظاهر می شوند و امکان وقوع شعله های بزرگ و سایر فعالیتهای خورشیدی را می افزایند که می توانند بر زمین تأثیر منفی بگذارند. این هشدار مانند دریافت هشدار اولیه در مورد دمای یخبندان احتمالی در بهار است. پیش بینی آب و هوا ممکنست ابهامات زیادی داشته باشد اما می توان برای نجات باغ پر از گل خود از یخ زدگی، برای انجام دادن اقدامات ضروری آماده شد.
گروه شبکه نوسان جهانی بر روشی به نام «هولوگرافی هلیوزیسمی»(helioseismic holography) تکیه دارد که از امواج صوتی جهش یافته از داخل خورشید، برای ایجاد تصویری از فعالیت خورشیدی در قسمتی از آن که رو به ما است، استفاده می نماید.
مناطق فعال بزرگ خورشید که حالا رو به زمین هستند، پیش تر «خروج جرم از تاج خورشیدی»(CME) را بوجود آورده اند اما تا حالا هیچ کدام به سمت زمین هدایت نشده اند. خروج جرم از تاج خورشیدی، فوران های انفجاری پلاسما و ذرات حامله هستند که می توانند میلیاردها تن ماده را از خورشید با سرعت صدها کیلومتر در ساعت حمل کنند.
این فوران ها می توانند برای فضانوردان و فناوری فضایی مضر باشند و اگر این پلاسمای قوی مغناطیسی، حباب مغناطیسی محافظ زمین موسوم به مگنتوسفر را از بین ببرد، اختلالی ایجاد خواهد شد که تابش ذرات را به لایه های بالایی جو زمین می فرستد.
این اختلال می تواند منجر به افزایش جریان های الکتریکی شود که شبکه های برق و زیرساخت های ارتباطی را مختل می کنند و موجب خاموشی گسترده می شوند. به عنوان مثال، در جریان «رویداد کارینگتون»(Carrington Event) در سال ۱۸۵۹، یک طوفان ژئومغناطیسی موجب از کار افتادن سیستم های تلگراف در سراسر جهان شد.
مناطق فعال خورشید تا حوالی چهارشنبه ۲۵ ژانویه رو به زمین باقی خواهند ماند. در این مرحله باید از سمت غرب خورشید حرکت کنند و از دید ناپدید شوند.
با رسیدن خورشید به فاز حداکثری، چرخه خورشیدی ۱۱ ساله فعلی که به آن «چرخه خورشیدی ۲۵»(Solar Cycle ۲۵) می گویند، به افزایش خود ادامه خواهد داد. فاز حداکثری خورشیدی احتمالاً در سال ۲۰۲۵ رخ خواهد داد.

منبع:

دسته‌ها