تصاویری سحرآمیز از نخستین کوشش برای بازگشت انسان به ماه

به گزارش خرید بک لینک، ناسا تصاویر شگفت انگیزی را که دوربین کپسول اوریون طی اولین مأموریت بازگشت آمریکا به کره ماه معروف به ˮآرتمیس ۱ˮ ثبت کرده، منتشر نموده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، کپسول اوریون(Orion) در مأموریت موفقیت آمیز “آرتمیس ۱” همراه با موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا(SLS) در روز ۱۶ نوامبر از سکوی پرتاب ۳۹B در مرکز فضایی کِنِدی ناسا در فلوریدا به سمت کره ماه پرتاب شد و در طول ۲۵.۵ روزی که اوریون در فضا بود، ناسا آنرا در محیط سخت اعماق فضا آزمایش کرد.
بازگشت به زمین و برخورد با آب آخرین نقطه عطف این مأموریت بود که طی آن فضاپیمای اوریون بعد از طی مسیری ۱.۴ میلیون مایلی(۲.۲ میلیون کیلومتر) در اطراف ماه به زمین بازگشت و در آب های غرب ایالت باخا کالیفرنیا(Baja California) در مکزیک سقوط کرد.

بازگشت فضاپیمای اوریون که ۵۰ سال بعد از فرود “آپولو ۱۷” روی ماه رخ داد، نقطه عطف مأموریت “آرتمیس ۱” بود. ماموریتی که از پرتاب قدرتمندترین موشک جهان تا سفر استثنایی به دور ماه و بازگشت به زمین را شامل می شد.
بیل نلسون، مدیر ناسا در روز پایان این مأموریت اظهار داشت: این پرواز آزمایشی یک گام بزرگ رو به جلو در عصر اکتشافات ماه توسط آرتمیس است که بدون حضور تیم باورنکردنی ناسا ممکن نبود. برای چندین سال، هزاران نفر وقت و انرژی خویش را صرف این مأموریت کرده اند و الهام بخش جهانیان برای رسیدن به قسمت های دست نخورده کیهانی بوده اند. امروز یک پیروزی بزرگ برای ناسا، ایالات متحده آمریکا، شرکای بین المللی ما و کل بشریت است.

اوریون در طول این مأموریت، دو گذر از کنار ماه انجام داد و در فاصله ۸۰ مایلی از سطح این قمر قرار گرفت. ازاین رو اوریون در دورترین حالت، در فاصله نزدیک به ۲۷۰ هزار مایلی از سیاره ما یعنی بیشتر از ۱۰۰۰ برابر دورتر از مکان فعلی ایستگاه فضایی بین المللی از زمین قرار گرفت.
کپسول اوریون در طول این پرواز آزمایشی، بیشتر از هر فضاپیمای دیگری که برای فضانوردان طراحی شده، بدون اتصال به ایستگاه فضایی در فضا باقی ماند.

اوریون در حالیکه در مدار ماه قرار داشت، رکورد مسافت طی شده توسط فضاپیمایی که برای حمل انسان طراحی شده را شکست. رکوردی که پیش از این متعلق به “آپولو ۱۳” بود.

مأموریت “آرتمیس ۱” نخستین مأموریت از مجموعه مأموریت های برنامه آرتمیس بود که تابحال چهار مأموریت از آن توسط ناسا اعلام شده است. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، در مأموریت “آرتمیس ۲” نخستین فضانوردان بعد از دهه ها به مدار ماه باز می گردند و به دنبال آن در سال ۲۰۲۵ نخستین فضانورد زن و اولین فضانورد رنگین پوست پا بر این تنها قمر زمین خواهند گذاشت.
ناسا همینطور اعلام نموده است که می خواهد طی مأموریت “آرتمیس ۴” فضانوردان را بار دیگر به سطح ماه بفرستد.

منبع:

دسته‌ها