چشم بندی که می تواند خواب کاربر را ارزیابی کند

خرید بک لینک: یک استارت آپ آمریکایی، چشم بندی ابداع کرده است که می تواند خواب کاربر خودرا ارزیابی کند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مرحله ای از خواب به نام REM، نقش مهمی در یادگیری، حافظه و رشد مغز دارد. هم اکنون برای اندازه گیری مستقیم میزان حرکت سریع چشم، بررسی های آزمایشگاهی مورد نیاز است اما شاید چشم بند موسوم به «سومااسلیپ»(SomaSleep) به کاربران امکان دهد تا بررسی ها را در خانه انجام دهند.
در بررسی های آزمایشگاهی سنتی، روشی به نام «الکترواکولوگرافی»(Electrooculography) برای تعیین مدت زمانی که بیمار در مرحله حرکت سریع چشم می گذراند، استفاده می شود. این پروسه شامل چسباندن الکترودهایی به پوست بیمار، بالا و پایین یک چشم و دو طرف چشم دیگر است. همانطور که هر چشم به سمت بالا و پایین یا از یک طرف به طرف دیگر حرکت می کند، قرنیه و شبکیه به هر الکترود نزدیک تر یا دورتر می شوند. از آنجائیکه میدان های الکتریکی قرنیه و شبکیه با یکدیگر متفاوت هستند، الکترودها می توانند با دریافت تغییرات رخ داده در سیگنال های الکتریکی شناسایی شده، بفهمند که چشم به کدام سمت حرکت می کند.
سومااسلیپ که توسط استارت آپ «سومالیتیکس»(Somalytics) واقع در سیاتل توسعه داده شده است، حرکات چشم را زمانی که کاربر خواب است، ردیابی می کند اما این کار را بوسیله سنسورهای خازنی یکپارچه انجام می دهد. برخی از حسگرها در زیر یک لایه فوم قرار دارند. با پوشیدن چشم بند، فوم به سمت چشم فشرده می شود و حسگرها سیگنال های الکتریکی را در بالا، پایین و هر دو طرف چشم تشخیص می دهند.

داده های مربوط به حرکات چشم که حسگرها در طول شب ثبت می کنند، به یک تلفن همراه هوشمند، تبلت یا دستگاه ردیابی تناسب اندام منتقل می شوند تا کاربر بعد از بیدار شدن، ارزیابی خواب خودرا روی صفحه نمایشگر ببیند. یک دفعه شارژ باتری چشم بند می تواند حداقل برای هشت ساعت استفاده کافی باشد.
سومالیتیکس هم اکنون بدنبال شرکایی است که در عرضه این فناوری به بازار کمک کنند. این شرکت اظهار داشت که سومااسلیپ احتمالاً تا دسامبر آینده، با قیمت ۱۹۹ دلار بصورت تجاری در دسترس قرار خواهد گرفت. علاقمندان می توانند بوسیله وب سایت شرکت، برای خرید سومااسلیپ ثبت نام کنند.
دانشمندان «دانشگاه ماساچوست در امهرست»(UMass) نیز درحال کار کردن روی یک فناوری پوشیدنی مخصوص نظارت بر حرکت سریع چشم هستند که ماسک «چسما» (Chesma) نام دارد.

منبع:

دسته‌ها