پس ۳۳۷ روز زندگی در فضا فضانورد کهنه کار ناسا بازنشسته شد

به گزارش خرید بک لینک، تام مارشبرن، فضانورد کهنه کار ناسا بازنشسته شده و فعالیت خویش را با یک شرکت خصوصی شروع کرده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مارشبرن قبل از این که فعالیت جدید خویش را با شرکت سیرا اسپیس(Sierra Space) آغاز کند با شاتل فضایی و موشک سایوز و اسپیس ایکس پرواز کرده بود.
تام مارشبرن، فضانورد ناسا، تجربه ۳۳۷ روز پرواز فضایی خویش را برای یک شرکت خصوصی به ارمغان می برد.
او سه بار به صورت جداگانه در سالهای ۲۰۰۹، ۲۰۱۲-۲۰۱۳ و ۲۰۲۱-۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) پرواز کرده و هر بار از وسیله نقلیه متفاوتی بهره برده است. مارشبرن با شاتل فضایی ناسا، سایوز روسی و یک کرو-دراگون اسپیس ایکس سفرهای مداری خویش را انجام داده است.
این افسر پزشکی سابق پروازهای فضایی در روز پنجشنبه(اول دسامبر) بازنشستگی خود از ناسا را اعلام نمود. مارشبرن حالا به شرکت سیرا اسپیس می رود و بعنوان مدیر ارشد پزشکی مرکز پروازهای فضایی انسانی و آکادمی آموزش فضانوردان این شرکت فعالیت خواهد نمود. سیرا اسپیس به طراحی یک ایستگاه فضایی با بودجه ناسا ادامه خواهد داد.
سیرا اسپیس در تلاش است تا فضاپیمای دریم چیسر(Dream Chaser) خویش را برای ارسال مأموریت های باری به ایستگاه فضایی بین المللی در قرارداد با ناسا و همینطور پرتاب محموله های نظامی، مورد استفاده قرار دهد. سیرا اسپیس گفته که این فضاپیما برای ارسال فضانوردان خصوصی طی سالهای آینده به ایستگاه فضایی خصوصی اربیتال ریف(Orbital Reef) هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اوربیتال ریف یکی از معدود مجتمع های خصوصی پیشبینی شده ای است که ساخت آن با مجموعا ۴۱۵ میلیون دلار بودجه ناسا در دسامبر ۲۰۲۱ اعلام گردید. ناسا امیدوار است که یک یا چند ایستگاه خصوصی در نهایت جایگزین ایستگاه فضایی بین المللی شوند و این آژانس انتظار دارد که دست کم تا سال ۲۰۳۰ بتواند از آنها استفاده نماید.

مارشبرن در اطلاعیه ای اظهار داشت: من مشتاقانه منتظر ایجاد و توسعه قوانین، مقررات و آموزش هستم که اطمینان حاصل شود که سیرا اسپیس به درستی فضانوردان آینده را به ابزارهایی برای دستیابی به موفقیت تجهیز می کند.
مارشبرن به مدت ۲۸ سال در ناسا فعالیت نموده است. او یک دهه را بعنوان پزشک پرواز و ۱۸ سال را بعنوان فضانورد خدمت کرد. او تجربیات پزشکی وی در پروزهای فضایی شامل پشتیبانی از کارمندان ناسا در مرکز آموزشی روسیه در شهر استار خارج از مسکو، ریاست مشترک عملیات پزشکی برای سفر شاتل فضایی به ایستگاه فضایی میر روسیه و هدایت عملیات های پزشکی در ایستگاه فضایی بین المللی بوده است.
از آنجائیکه افراد دیگری همچون پگی ویتسون(Peggy Whitson) و مایکل لوپز-الگریا (Michael López-Alegría) هم اخیرا به شرکتهای خصوصی همچون اکسیوم اسپیس پیوسته اند، همکاری مارشبرن با بخش خصوصی این روزها برای فضانوردان ناسا اتفاقی معمول است.
برخی دیگر از فعالیتهای قابل توجه مارشبرن شامل انجام تعمیرات اضطراری پمپ آمونیاک دارای نشتی در ایستگاه فضایی بین المللی در طول یک پیاده روی فضایی در سال ۲۰۱۳ است.
آخرین مأموریت او، کرو-۳ ناسا بوده است که مارشبرن طی آن هدایت فضاپیما را به دست گرفت و همراه با سایر همکارانش ۲۵۰ آزمایش در ایستگاه فضایی بین المللی به انجام رساند.

دسته‌ها